| mentholinks a întrebat:

De ce credinciosii se considera mai buni decat ateii? Doar si unii si altii fac aceleasi lucruri.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Argumentul este de superioritate morala: cine apare drept avand o moralitate superioara atrage adepti si castiga disputa. Atat ca in ultimele secole nu mai este evident ca ar avea credinciosii o moralitate superioara necredinciosilor.

| RAY a răspuns:

Fiecare se crede mai bun ca altul, si hitler se credea mai bun ca stalin si invers, crestini ei intre ei se urasc

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care si ateii se considera mai buni: sa fie interesanti printre prietenii lor.
Credinciosii si ateii cu respect de sine isi tin crezurile pentru ei, nu incearca sa influenteze pe cineva pentru ceva ce nu-i priveste.

| alexandru0sorin a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Man mi se pare complet neadearat ce propui tu. respectul de sine nu are dea face cu credinta pentru ca intra in conflict cu tipologiile umane si dorinta de a face un bine celorlalti (sau poate tie insuti0

exista o gramada de credinte incare tu trebuie sa convingi alti oameni sa vina la salvare spre binele lor (alt fel ei raman pedepsiti in iad) sau spre binele un tau (dogma declara ca e responsabilitatea ta sa ii indrumi pe ceilalti pe calea cea buna altfel ramai tu in iad) ca atare oricat respect de sine ai avea te simti apasat de circumstante sa NU iti tii crezul pentru tine.

se aplica si la atei: daca chiar crezi ca oamenii religiosi ratacesc pe lume si fac mai mult rau decat bine, nu simti ca faci un bine societatii in masa daca tu convingi acei oameni sa se lase de credinta lor?

ca sa nu mai zic de faptul ca si partea finala a frazei tale mi se pare gresita. credinta oamenilor de tine este categoric ceva ce te priveste. daca brusc apare un cult care venereaza sacrificarea copiilor ereticilor, ca sa dau un exemplu extrem si improbabil, evident ca e treaba ta si te priveste.

asta se aplica si la un nivel mai mic. daca acel cult care apare refuza existenta contractelor civile intre persoane de acelasi sex, ca sa dau un exemplu mai lejer, oare nu te priveste pe tine sa te asiguri ca ei nu pot sa isi impuna aceasta viziune asupra celorlalti?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru alexandru0sorin):

Da, ai dreptate. Am gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si astia care nu sunt religiosi se roaga la prieteni imaginari?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toți.
Nu mă consider cu nimic mai bună decât un ateu.

| Saiko10 a răspuns:

Acei "crediciosi" sunt crdinciosi numai de forma.
"Nu exista padure fara uscaturi"

| alexandru0sorin a răspuns:

Man o intrebare de genul "de ce x se considera mai buni decat y" are valoare 0 fara sa aduci dovezi, altfel e doar o generalizare facuta din burta fara nici un sens sau rost.

eventual poti intreba de ce unii credinciosi se considera mai buni decat atei ca sa fie mai valabil.

| blackmd a răspuns:

Nu îi pune pe toți pe aceeași treaptă, eu sunt credincios dar am prieteni atei și există respect reciproc între noi.