| mentholinks a întrebat:

De ce crestinii considera toata Biblia ca fiind Cuvantul lui Dumnezeu si insuflata de Duhul Sfant? Este vreo dovada in acest sens? De unde stim ca nu s-au infiltrat si minciuni in Biblie?

13 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ioan 7:16, 17 spune așa:
"Isus le-a raspuns: "Invatatura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis pe Mine.
Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau daca Eu vorbesc de la Mine."
Deci vom putea cunoaște dacă învățătura este de la Dumnezeu dacă dorința inimii noastre este să trăim în ascultare de Dumnezeu -daca vom căuta să facem voia Lui.
Satana caută să strice Cuvântul lui Dumnezeu. Astfel el a adăugat în Biblia ortodoxă și cărți considerate necanonice; în cea a Martorilor lui Iehova a făcut unele modificări, etc.
Numai omul sincer, care are inima deschisă înaintea lui Dumnezeu va fi in siguranță. Capacitățile intelectuale au rolul lor și sunt o binecuvântare; dar acestea nu ajută cu nimic dacă inima rămâne închisă față de Dumnezeu. Pentru că eu cred că există mulți oameni de știință care cunosc Scripturile mai bine decât mulți teologi creștini; dar aceste capacități intelectuale nu-i va ajuta pe aceștia să fie mântuiți, să ajungă în Împărăția lui Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Well a având vedere că NT este făcut din surse orale informațiile false abundă în Biblie.

| xerxes1 a răspuns:

Crestinii sunt cei mai pacaliti dintre pamanteni.

| Mircea08 a răspuns:

Buna intrebare! ...In primul rand nu trebuie sa stii sigur ca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu ci trebuie SA CREZI!"Invataturi" in plus s-au infiltrat si in Biblie, dar daca studiezi si intelegi Noul Testament poti observa foarte clar ce anume este bagat in plus, de catre cei care urmaresc unele avantaje materiale.

| Mircea08 a răspuns:

Daca nu stii cerceteaza!

| mentholinks explică (pentru Mircea08):

Eu stiu ca e corupta dar nu imi dau seama ce anume. Am cercetat destul.

| Mircea08 a răspuns (pentru mentholinks):

Toate religiile se bazeaza pe Biblie, si totusi sunt diferite intre ele si foarte diferite de Biblie. Fiecare spune ca religia lui e buna, dar logica spune ca cel mult numai una este buna. Consider ca pentru a sti exact care este religia buna trebuie studiata Biblia pentru ca numai acolo se spune cum e bine si cum e rau. Eu am studiat-o si am ajuns la concluzia ca nici o religie din cele pe care le cunosc nu sunt crestine (si asta cu toate ca asa se numesc). Nu sunt crestine deoarece enoriasii nu traiesc dupa invatatura lui Iisus, si asta pentru ca nu o cunosc.Ei cunosc doar dogma religiei din care fac parte. Evanghelia lui Iisus care sta la baza crestinismului spune ca oamenii trebuie sa fie normali si sa se comporte normal (anormal e sa ucizi, sa furi, sa minti, sa nu ai mila etc) DE CE CRITICATI PE CEI CARE VOR SA FIE NORMALI?

| xerxes1 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu toate religiile se bazeaza pe Biblie.
Hindusii, Budistii, Taoistii, etc nu au nicio treaba cu legendele culese de evrei.

| Mircea08 a răspuns (pentru xerxes1):

Am gresit eu - corect era "toate religiile crestine "
Multumesc pentru atentionare!

| 6684464 a răspuns:

Adevarul e ca ce genii erau pe vremea aia, sigur faceau ei singuri o asemenea carte.

| BlackOldSun a răspuns:

Si minciuni?! intr-o carte de basme? laughing

| SecretDarky a răspuns (pentru BlackOldSun):

De unde sti tu că-i o carte de basme te-o lovit smecheria de-a fi prea ateu?