| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce crestinii il fac ''pampalau'' pe zeul iudeu? Parca era omniprezent, atotputernic, atotstiutor, etc, nu? https://prnt.sc/1x2worc

8 răspunsuri:
| contsters2021 a răspuns:

De ce creștinii îl numesc pe zeul evreu „pampalau"?

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Dar de ce!?
Trebuie să existe un motiv.
Sau ai tras propriile concluzii pe baza capturii de mai sus?
Dacă da, atunci nu Dumnezeu este pampalau, ci oamenii Săi care nu citesc Biblia și se lasă îndrumați de alți oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Majoritatea citesc papagaliceste.

| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu sunt Sppin, în caz că nu știi.
Mi-am revenit din anxietate, așa că nu voi mai rămâne pe TPU.
Ultimul meu sfat pentru tine este că, chiar dacă ai devenit ateu citind Biblia, te încurajez ca macar să crezi în Dumnezeu, nu că te-ar ajuta mai mult sa crezi, dar te vei lovi la un moment dat de un zid logic și este acela ca existenta lucrurilor din univers nu poate fi explicata tot prin existenta.
Deci nu putem pricepe cu mintea noastra miracolul existentei, nici daca vrem.
Asta poate fi explicata mai bine de Cristian Presura.
Iti las link aici: https://youtu.be/kWUXbrphG34
Vreau să știi că mi-a făcut plăcere să vorbesc cu tine, chiar dacă uneori m-ai luat peste picior.
Doar prin tine Dumnezeu poate fi folosit pentru a-i ispiti pe credincioși și a-i prinde cu minciuna și nebunia, doua prietene rele care se opun Adevărului și Înțelepciunii, care sunt alte doua prietene, dar bune.
Ne auzim în rai sau pe pământ că iadul este interpretat de creștini și, evident, că le place minciuna.

Răspuns utilizator avertizat
| contsters2021 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mi-a plăcut niciodată să fiu în lumina reflectoarelor și să fiu înconjurat de mulți oameni, așa că da.