| Calininio a întrebat:

De ce crestinii ( mai ales cei din Romania; NU generalizez ) au o mentalitate de genul: " Cuuum, nu crezi in ce cred eu? O sa arzi in flacarile iadului, si stiu asta pentru ca stiu ceea ce cred eu e adevarul absolut si nu exista nici o sansa ca tu sa ai dreptate. " De ce crestinii gandesc ca parerile / conceptiile lor sunt din start o axioma?

15 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

Nivelul de educatie scazut + indoctrinare.

| martzian a răspuns (pentru Thunderstruck):

"Nivelul de educatie scazut + indoctrinare." - Iti pot oferi exemple cate vrei care sa te contrazica, dragul meu. Si de o parte si de alta...

| Thunderstruck a răspuns (pentru martzian):

De oameni educati si neindoctrinati care sa fie cum ii descrie cel cu intrebarea? Nu cred.

| martzian a răspuns (pentru Thunderstruck):

Este treaba ta ce crezi. Viata merge inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza ca sunt putini crestini care accept ca a fi diferit e ok, cei mai multi au mentalitatea: "Cine nu e cu mine e impotriva mea."

Răspuns utilizator avertizat
| max98 a răspuns:

E un fel de incercare de a-l converti pe celalalt la aceeasi credinta.

| gabrielagavrilas a răspuns:

Nu toti au o asemenea conceptie.Intradevar sunt unii care vestesc cuvantul lui Dumnezeu si zic ce se va intampla daca nu il slujim pe Dumnezeu.Si daca tu nu crezi nu inseamna ca trebuie sai judeci ei nu fac nimic rau doar iti zic de Dumnezeu... DAca ii crezi bine daca nu e problema ta

| RedEyed a răspuns:

Pentru ca biserica le spala creieru.dc oarelaughing