| LupusDei1993 a întrebat:

De ce crestinii nu recunosc ca slujesc mai multi zei? Zeul Evreiesc, Zeul Crestin, Isus, Duhul Sfant, Fecioara Maria si multi alti sfinti?

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Citeste biblia si hai aici, te faci de ras pe aici

| milan9 a răspuns:

Dacă până şi în privinta lucrurilor materiale, finite şi limitate, este posibil un "3 în 1" perfect, un numitor comun perfect pentru trei realitati, atunci CU ATAT MAI MULT la Dumnezeu este posibil acest lucru...

Iată exemplul din lumea materială, "fizica":
Pentru o palidă exemplificare am putea să ne imaginăm trei lumânări distincte aprinse, care stau foarte apropiate una de cealaltă.
La un moment dat apropiindu-se la maxim, ele se comportă ca şi o singură lumânare mai mare, în cadrul căreia este imposibil stabileşti unde este delimitarea celor trei flăcări iniţiale corespunzătoare celor trei lumânări, sub aspect energetic, caloric, sau al radiaţiei de lumină.

Flacăra unică formată reprezintă pentru cele trei lumânări "un punct" de unitate perfectă. happy

| mentholinks a răspuns:

Crestinii nu prea isi pun problema cui slujesc atat timp cat li se spune la biserica ca ce fac este bine si asa pot sa-si continue linistiti vietile.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Daca nu intelegi ideile de baza ale crestinismului, nu inteleg de ce vii aici cu intrebari retardate.

| LupusDei1993 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu stiu notiuni medii-avansate deoarece am crescut intr-un mediu romano-catolic. Eu ii intreb luand sursa lor biblia ad literam, daca tu o vezi intrebarea asta retardata inseamna ca nici tu nu ai cine stie ce cunostinte despre crestinism in heneral

| Octavian199 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Crestinismul a aparut dupa moartea lui Iisus.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LupusDei1993):

Medii-avansate spre zero, poate. Ca altfel ai fi stiut ca faptul ca Dumnezeu, Iisus si Duhul Sfant sunt o trinitate e o axioma in crestinism si nu te-ai fi legat de ea.

| LupusDei1993 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

De parca mi-ar pasa mie de acest paradox infantil. E doar un batranel pe un norisor ce are probleme de personalitate multipla, tot aia.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba pardon. Daca crestinii au inventat o "axioma" ca asa a vrut pana lor nu inseamna neaparat ca este si demonstrabila, reala si valabila.
Pot sa coc si eu o axioma ca si cosubstantialitatea sau alte rahaturi.
In fond, nu au inventat nimic. Ideea exista si in alte religii - vezi Vishnu.
Intrebarea omului mi se pare pertinenta. Crestinismul ar trebui sa recunoasca ca, la un anumit nivel, are o religie structurata exact ca cea a lui Osiris: tatal-mama-fiul. Este un concept mitic reactualizat mereu, vezi Eliade.
Asadar, daca crestinii ar recunoaste ca mai degraba sunt politeisti decat monoteisti, ar fi mai natural, nu crezi?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

1.Cel mai probabil nu stii ce-i aia o axioma. Nici macar nu trebuie demonstrata.
2. Nu vorbim aici de cat de adevarat e un zeu sau altul. Nu discutam existenta niciunui zeu.
3. Intrebarea ii ramane idioata. Nu a pus o intrebare referitoare la concepte din religii orientale. A intrebat un lucru acceptat de toti crestinii - trinitatea.

| LupusDei1993 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Trinitatea oricum este un concept antic ce preceda crestinismul dar preluat de acesta.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LupusDei1993):

Tu zici ca Ana are 10 mere, Bogdan 6 mere si intrebi cu cate mere are mai mult Ana fata de Bogdan. Eu iti raspund ca cu 4, iar tu zici ca exista un Gigel care are 28 de mere.
Cu ce invalideaza ceea ce ai spus acum faptul ca tatal, fiul si sfantul duh formeaza trinitatea? - concept acceptat de toti crestinii.

| LupusDei1993 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu nu sunt crestin, de aia intreb crestinii daca au habar cui se inchina, daca nu cumva sunt politeisti si nu stiu ei

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nici eu nu sunt crestin.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

1. Da.
2. Da.
3. Da.

| AC4S4 a răspuns:

Tatal, Fiul si Duhul Sfant nu sunt 3 dumnezei diferiti. Sunt Unul, Singurul si Acelasi Dumnezeu.

Fecioara Maria a fost om.
Ceilalti sfinti au fost oameni.

In concluzie, intrebarea ta nu are o ipoteza corecta. O zi buna.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

E o mica contradictie in primul paragraf. Nu are cum 3 persoane total distincte sa fie una singura.
Al doilea paragraf este destinat bisericilor traditionale ce tin aceste culte. Ellen White este, spre exemplu la adventisti. Martin Luther la protestanti luterani si asa mai departe.

Daca ai gresit primul paragraf raspunsul tau s-a destramat de acolo, deci intrebarea mea este inca valabila.

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

"Nu are cum 3 persoane total distincte sa fie una singura." - Dumnezeu nu este o Persoana. Tatal, Fiul si Duhul Sfant sunt trei Persoane divine diferite care formeaza Un Singur Dumnezeu. Nu formeaza o alta Persoana. Un om nu poate intelege complet trinitatea.

Ellen White este vazuta de adventisti ca un profet, nu ca un dumnezeu.
Martin Luther este vazut de luterani ca un lider religios din vremea lui, nici macar ca profet, deci nici ca dumnezeu.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Atunci acest zeu sufera de personalitate multipla. Apropo, stii de ce am separat zeul evreu de cel crestin? Pentru ca sunt doua entitati diferite. Descrierile lor in cele doua Testamente sunt total diferite si nu au legatura. Isus nu a facut altceva decat sa faca o secta desprinsa din iudaism, nicidecum crestinismul, nicaieri in biblie nu este mentionat cuvantul crestin.

| AC4S4 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Faptele Apostolilor 11 : 26 - "și, când l‑a găsit, l‑a dus în Antiohia. Astfel, timp de un an întreg, ei s‑au adunat cu biserica și au dat învățătură la o mare mulțime de oameni. În Antiohia, ucenicii au fost numiți pentru prima oară „creștini"."

Faptele Apostolilor 26 : 28 - "Însă Agrippa i‑a zis lui Pavel:
– În curând, mă vei convinge să mă fac creștin!"

1 Petru 4 : 16 - "Însă, dacă vreunul dintre voi suferă din cauză că este creștin, să nu‑i fie rușine, ci să‑L slăvească pe Dumnezeu pentru numele acesta."

Nu pare sa cunosti Biblia atat de bine incat sa discuti despre diferenta dintre noul si vechiul testament si despre notiuni atat de complicate. Sa ai o zi buna.

| LupusDei1993 explică (pentru AC4S4):

Da, m-ai elucidat cu problema crestinilor, dar restul pauza.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru AC4S4):

Foarte adevarat

| Mircea08 a răspuns:

Nimeni nu recunoaste ceva ce nu este adevarat

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dumnezeu inseamna Sfanta Treime: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Crestinii slujesc doar lui Dumnezeu, sfiintii fiind comemorati pentru viata lor dreapta si adesea pot fi mijlocitori si ajutatori ai nostri, prin rugaciunile lor spre Dumnezeu.

Daca nu poti trece peste acest fapt simplu, si continui cu sarcasm : personalitate multipla, etc, nu ai sa intelegi si alte lucruri mai complexe.

Alte raspunsuri, care sa te satisfaca nu avem. Pentru ca doar acesta este oferit de dogmatica crestina.

| LupusDei1993 explică (pentru BogdantheDreamer):

Ok, gata cu sarcasmul. Vreau te rog sa-mi spui unde scrie despre Trinitate in Vechiul Testament.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru LupusDei1993):

In Vechiul Testament: "Si a zis Dumnezeu: Sa facem pe om dupa chipul si asemanarea Noastra….Si a facut Dumnezeu pe om dupa chipul Sau" (Fac 1, 26). Textul indica atat diversitatea cat si unitatea in Dumnezeu.

"nvatatura despre Sfanta Treime asa cum o avem in crestinism, este doar indicata in Vechiul Testament, descoperirea ei avea sa vina prin Fiul lui Dumnezeu intrupat. Descoperirea ei deplina nu putea avea loc in Vechiul Testament, deoarece evreii erau inconjurati de popoare politeiste, si astfel s-ar fi abatut de la monotheism si ar fi cazut in politeism."

| LupusDei1993 explică (pentru BogdantheDreamer):

Da. Sunt sigur ca omul arata ca un mosneag, un scund si un porumbel. Eu sunt de parere ca biblia voia sa spuna ca Dumnezeu ar fi doar o singura fiinta hermafrodita, ceea ce ar parea si mai logic.

| Panamax a răspuns (pentru LupusDei1993):

Si au zis Elohimii: Sa facem pe om dupa chipul si asemanarea noastraErau mai multi zei. Evreii nu neaga asta, doar crestinii.Ei sunt mai cu mot.
Elohimii au modificat niste umanoizi acum 29.000 de ani, nu au creat nimic.Au modificat niste plante si ne-au ajutat sa evoluam mai repede. Apoi au plecat pe la casele lor si ne-au lasat vraiste.
Elohimii nu au nicio legatura cu divinitatea.Scrie in Biblie ca erau muritori. „Eu am zis: «Sunteţi elohimi, toţi sunteţi fii ai lui Elyon.» Însă veţi muri ca nişte oameni, veţi cădea ca un domnitor oarecare."

| LupusDei1993 explică (pentru Panamax):

Stai sa vezi ca o sa vina cativa peste ceva vreme, inca n-au terminat cu noi. Cine stie ce vor face cu noi, dar nu e de bine.