| raMLesS a întrebat:

De ce creştinii, oamenii lui Dumnezeu, care in teorie ar trebui sa raspandeasca numai pace si iubire, sunt asa agresivi si nu respecta poruncile lordului?
Tot ei sunt aia care se iau de noi dupa ca suntem imorali si pacatosi.
Cam multa ipocrizie din partea creştinilor, nu credeţi?
M-am saturat de ei sincer, chiar m-am saturat pana peste cap, toti sunt la fel, toti vorbesc mult si fara sa spuna nimic.
Ps: Ma amuza la culme persoanele care te fac "analfabet" fara sa fi gresit vreun cuvant laughing rolling on the floor

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E o întrebare bună.
Și e corect sa ti-o pui.
E trist, dar adevărat. Cei mai mulți credincioși nu se poarta cum ar trebui. Mi-e greu sa o spun, sunt credincios, dar asta e realitatea.
Mulți sunt doar cu numele. Știu așa-ziși credincioși care aparțineau unei anumite biserici pe care ii vedeai doar de doua ori pe an în anii 90, atunci cand veneau cate doua tiruri cu ajutoare. Acum, interesul poate lua mai multe forme, a fi credincios presupune unele beneficii. Dar, schimbarea culorii de deasupra nu certifica conținutul. Isus a dat un etalon clar în aceasta privința: "După roadele lor ii veti cunoaște", adică după ce fac, după cum se comporta. În cazul tău, e clar ca tipul nu e credincios. Chiar dacă se da. În viata am observat un lucru : cu cit gura e mai mare, cu atit credința e mai mica. Cu cit te dai mai mare credincios, cu atit mai puțin ești. Și invers. Cind dai din gura, atita ai. Cind ai substanță, nu trebuie sa mai zici nimic, ceea ce esti și faci vorbește. Vorba cuiva : "Ceea ce faci vorbește mai tare decat ceea ce declari"
Greșeala ta e ca generalizezi. Nu toți sunt la fel. Chiar dacă mult mai putini, dar sunt și din aceia care sunt credincioși pe bune și pe care dacă i-ai cunoaște, ti-ar cistiga respectul. Dacă tu încă nu ai dat de unul din ei, nu înseamnă că nu există. Cauta - i! Merita. Sunt oameni frumoși, și, cand dai de ei, viata ta devine mai frumoasa, pentru ca vei observa ca lor chiar le pasa de tine și de viata ta

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

De obicei aia care se considera cei mai sfinti sunt de fapt cei mai ai dracu'.
Asa si cu anumiti crestini, se considera exact opusul a ceea ce sunt de fapt.
Sunt orbiti de propria lor ignoranta.

| halogen001 a răspuns:

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase" - Blaise Pascal
"Religia s-a născut când primul ticălos l-a întâlnit pe primul prost." – Voltaire
"Nu ai nevoie de Biblie pentru a justifica iubirea, dar nu a fost inventată o metodă mai bună pentru a justifica ura." - Richard A. Weatherwax
"Credinţa nu îţi dă răspunsuri, doar te opreşte din a pune întrebări." - Frater Ravus
"Zeii nu omoară oameni, oamenii cu zei omoară oameni." - David Viaene
"Când un om delirează se numeşte nebunie. Când mulţi oameni delirează se numeşte religie." - Robert Pirsing
"Sunt împotriva religiei pentru că ne învaţă să fim satisfăcuţi cu neînţelegerea lumii." - Richard Dawkins
"Nu poţi convinge un credincios de nimic; credinţele lor nu se bazează pe dovezi, ele se bazează pe nevoia adânc înrădăcinată de a crede." - Carl Sagan
"Este de departe mai bine să se înţeleagă universul aşa cum este el de fapt decât să se persiste în amăgire, oricât de satifăcătoare şi liniştitoare ar fi." - Carl Sagan

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Biblia demontează cele mai multe din citatele prezentate de tine : "Cercetați TOATE lucrurile, și păstrati ce este bun"
Dar, cand mergi pe ideea "crede și nu cerceta", e normal sa vii cu asemenea citate.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

"De ce creştinii, oamenii lui Dumnezeu, care in teorie ar trebui sa raspandeasca numai pace si iubire, sunt asa agresivi si nu respecta poruncile lordului?"

Pai pentru ca putini sunt cei care au mai ramas cu adevarat crestini sau care mai au ceva bun in inima lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Mi-ai scris ditamai carnatul"
= Jignire. Morr. ))

I-am zis si eu unui crestin "Ba esti nebun?", iar el a luat-o ca pe o jignire.
Astia pana nu ies din pestera nu vor sti de caterinca.

| raMLesS explică (pentru anonim_4396):

E fratele lui Katalin Talent laughing)
Asta e Romeo Talent rolling on the floor rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

"I-am zis si eu unui crestin "Ba esti nebun?", iar el a luat-o ca pe o jignire.
Astia pana nu ies din pestera nu vor sti de caterinca."

Daca ai sti cat imi plac glumele, nici n-ai zice ca sunt crestin. La o asmenea intrebare nici n-as fi stat pe ganduri si ti-as raspunde numaidecat: "Ba esti prost?"
Si glumele mele sunt sarate -ca le plac si acelora carora le spun, si chiar si le doresc. Sunt provocat la discutii numai ca sa le mai dau cate o perla inteligenta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Daca glumesti nu inseamna ca nu mai esti crestin, inseamna ca stii sa te distrezi in viata, atat in pestera(biserica) cat si in afara ei.
Dar depinde si ce glume se fac.
Eu, de exemplu, stiu de gluma, dar nu accept lipsa de respect deghizata sub forma de gluma.