| dany1988 a întrebat:

De ce crestinii se contrazic cu privire la trinitate?

28 răspunsuri:
| dany1988 explică (pentru naibastiesialtceva):

Pai nu ziceti voi ca trinitatea voastra nu seama cu aia hindusa? Exemplu.

| naibastiesialtceva a răspuns (pentru dany1988):

Ma rog, catusi de putin imi pasa. Am treburi mai bune de facut. Dar da, biblia este foarte asemanatoare cu alte religii. Pana si cu religia geto-dacilor.

| nicucostea855 a răspuns:

Crestinii nu se contrazic cu privire la trinitate. Exista crestini adevarati si pretinsi crestini apostati. Cei apostati sunt influentati de Satan. Crestinii adevarati, care urmeaza crestinismul din secolul I nealterat de traditii si obiceiuri pagane, sunt de partea lui Dumnezeu. Dumnezeu este in conflict cu Satan si invers.

| dany1988 explică (pentru nicucostea855):

Serios? Sa vedem.Cum crezi cae trinitatea? 3 zei separati sau 3 in 1?

| nicucostea855 a răspuns (pentru dany1988):

Dumnezeu e o persoana distincta de Isus. Duhul sfant nu e o persoana ci forta activa a lui Dumnezeu.

Deci sunt 3 in 1.

E vorba de 2 care nu sunt 1 ci 2 adica doua persoane distincte. Faptul ca Isus si Dumnezeu "sunt una" inseamna ca lucreaza in unitate, au un scop comun si nu ca sunt 2 in 1.

Deci nu e mai presus de trinitatea hindusa, dar aia au creat lumea mai inainte rolling on the floor

La hindusi nu exista un dumnezeu personal care e o persoana ci ceva etern si impersonal.

Deci zeul iudeu e persoana? Si e si personal? Atunci de ce il bagati pe gat altora?

Dumnezeu e o persoana. Isus a zis sa facem discipoli si sa-i invatam despre Dumnezeu. Matei 28:19, 20: "19 Duceți-vă deci și faceți discipoli din oamenii tuturor națiunilor,+ botezându-i+ în numele Tatălui, al Fiului și al spiritului sfânt 20 și învățându-i să respecte tot ce v-am poruncit.+ Și iată că eu sunt cu voi în toate zilele până la încheierea sistemului*".

Deci unde il gasesc pe acest zeu iudeu?

E o cautare si o gasire la nivelul mintii. Pe Dumnezeu nu-l putem vedea insa prin cunoastere putem deveni constienti de existenta lui Dumnezeu prin credinta.

Cum sa nu il vedem, ca doar e persoana fizica.

Dumnezeu nu e o persoana fizica ci o persoana spirituala invizibila pentru ochiul uman.

Uite aici o dovada extrabiblica precum ca Dumnezeu e o persoana. Oamenii de stiinta gasesc explicatii la orice si cauta explicatii la orice. Totul poate fi explicat: aia e asa pentru ca asa si asa. Orice lucru avand un motiv in spate pentru care exista e clar ca orice lucru exista cu un motiv si ca a fost adus in existenta cu un motiv. In plus timpul se scurge intr-un singur sens. Toata treaba asta seamana cu creatia unei persoane unui Dumnezeu atotputernic care in ciuda dificultatilor ivite isi va duce la bun sfarsit scopul si planul initial.

Si unde e dovada ca zeul iudeu e exista sau ca este persoana? rolling on the floor

O dovada e ca plantele cresc.

Ce? Ce e asta? rolling on the floor Cresc datorita luminii si caldurii primite de la Soare. De la ala care a fost facut in ziua 4 rolling on the floor

Zi-mi si mie care e cea mai mare planta.

Nu se stie cum de stiu plantele incoto sa apuce cand cresc. De exemplu vrejul de fasole, vita de vie.

Nu stiu.

Presupun ca stiai ca si arborii sunt plante, nu?

| serenityxx a răspuns:

Nu cunosc sulul. Trinitatea este falsă. Tatăl este Creator și fiul este uman. Nu există trei deități.