| Inferno a întrebat:

De ce crestinismul ofera cele mai superficiale raspunsuri? Am sa pun o intrebare, la care sunt sigur ca am sa primesc numai raspunsuri superficiale. Ce vrea Dumnezeu de la noi? Vreau si eu un raspuns la intrebare. Rog ateii sa se abtina, ca primesc numai raspunsuri ateiste, iar crestinii cand raspund la intrebare, nu-mi raspund mie ci comenteaza la raspunsurile ateilor. Deci nu va mai amestecati.

6 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pe tine te vrea.

| doctorandus a răspuns:

Dar daca exista si e mut, surd si orb?

| martzian a răspuns:

Prietene, acuzi de superficialitate in ideea in care tu insuti o adopti. Daca Dumnezeu, fiinta supranaturala perfecta, exista, ce te impiedica sa ii ceri sa iti raspunda El insusi? Poti incerca, cu sinceritate, sa te convingi. Daca nu primesti raspunsul (prin urmare daca El nu exista) te poti intoarce cu certitudinea ca noi suntem niste bieti pacaliti.

Dar daca... exista?

Răspuns utilizator avertizat
| Anna333 a răspuns:

Daca ai avea raspunsurile de-a gata care ar mai fi farmecul vietii?

| Sharada a răspuns:

Stii ce vrea Dumnezeu de la tine? Acel duh de viata aceea suflare care a pus-o in tine cand te-ai nascut aici pe pamant. Cu acel suflet vrea sa se intalneasca. Cu "suflarea din suflarea Lui"... Si crede-ma mintea omeneasca e prea limitata. Nu sunt raspunsuri superficiale ci doar un crestinism superficial bazat pe fapte morale dar departe de Dumnezeu.