| anonim_4396 a întrebat:

De ce crestinismul te obliga sa-i spui preotului pacatele tale din moment ce Dumnezeu le stie si Isus nu a cerut asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Rapplex a răspuns:

D-zeu nu spune ca ne trebuie biserici, preoti, calugarite etc.D-zeu e omniprezent, deci asta inseamna ca nu ai nevoie de "oameni de legatura", poti sa te spovedesti direct in fata Domnului.Cine crezi ca plateste constructia Bisericii Mantuirii Neamului(400 mil. euro)? Cei ce se roaga la D-zeu pentru bani, e chiar foarte ironic.Ca doar daca crestinii si-ar pierde procentul de 90%, atunci Romania ar ajunge vai si amar, ca Olanda, Norvegia, deci e mai bine asa, sa fim mai "bogati"(nici macar sufleteste nu suntem, dar na) si mantuiti(de preotul care se plimba cu M3-u).Apropo, chiar vazusem odata niste maicute care alimentau la benzinarie, aveau un un amarat de Jeep Mercedes, cei aia 80.000 euro pentru manastire(ca doar sunt multi donatori).

29 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Omul păcătuieste de bună voie pentru că este un păcătos din fire. Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios si drept ca să ne ierte păcatele si să ne curete de orice nelegiuire. Dacă cineva a păcătuit avem la Tatăl un Mijlocitor:pe Isus Hristos cel neprihănit.El este jertfa de ispăsire pentru păcatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci si pentru ale întregii lumi.

| DrunkenRat a răspuns:

Aici depinde de confesor. In general, nu se merge la spovedanie ca in clasele primare ("ai ascultat de parinti";"da"; "ai dat cu pixu' in colega de banca"; "nu"). In general se merge la un confesor pentru a ii cere sfatul, pentru a aprecia cat de grav este acel pacat si pentru a-ti recomanda dieta si literatura de week-end necesara iertarii acelui pacat.

| Wehrmacht a răspuns:

Ca sa rada de tine.

| shadovv a răspuns:

Ca sa dai dovada de umilinta! De onoare! Sa nu-ti fie rusine!

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Sa nu-ti fie rusine de pacate?

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu ti fie rusine de cei care afla pacatele tale.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Bine. Atunci spune-mi si mie pacatele tale.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Ce vrei sa stii? Ca ma cam laud si ma consider superior multora, ca pierd timplul la pc, ca nu mi fac rugaciunile de seara, ca mananc in post lucruri care "pot contine urme de lapte", etc. sau le vrei pe acelea mai adanci?

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Daca si astea`s pacate eu imi tai p***.

| shadovv a răspuns (pentru anonim_4396):

Lama sau fierastrau?

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Oricum, nu asta era ideea. Nu ma intereseaza pe mine pacatele tale. Chestia e ca multi oameni au ajuns sa aiba mai mare incredere in preoti decat in propria lor familie, in parintii care i-au crescut, in oamenii care le-au fost mereu aproape.

| anonim_4396 explică (pentru shadovv):

Vorbeam la figurat si oricum as fi ales drujba.

| PreaSfintitu a răspuns:

Ca sa aiba popa de cine sa rada =)

| Anonymus314 a răspuns:

Dumnezeu le stie, dar tu trebuie sa le marturisesti ca sa scapi de ele, Dumnezeu le stie, dar nu le iarta decat prin spovedanie.

Iisus*
Nu-l compara tu pe Dumnezeu cu un om, el era Fiul lui Dumnezeu, el stergea pacatele doar prin punerea mainilor sau doar cu ajutorul cuvantului.

| Rapplex a răspuns (pentru Anonymus314):

Si i-a angajat D-zeu pe preoti purtatori de cuvant?

| Omulrational a răspuns:

Pai cine ar mai pupa poala popii daca nu ar fi crestini cu carul? Cine ar mai umple buzunarele la umilul slujitor al Domnului care in timp ce nu e la biserica injura si face afaceri cu obiecte bisericesti si pacaleste oamenii naivi? Dar asa e tara asta, la miloaga pe la biserici toti sa ne cada bani din cer si la munca niciunul si Biserica speculeaza asta.

| ForJesus a răspuns (pentru Omulrational):

Bai "desteptule" nu mai confunda creștini cu Oamenii religioși!
Habar nu ai pe ce lume trăiești! laughing

| ForJesus a răspuns:

"De ce creștinismul te obliga a-i spui preotului păcatele tale"
Argumentează-ți te rog prostia!

| anonim_4396 explică (pentru ForJesus):

Nu te spovedesti rezulta nu te impartasesti rezulta ajungi in iad "arzi in cazanul cu foc si pucioasa" (vorba lui EmaS). Simplu.

| ForJesus a răspuns (pentru anonim_4396):

Numa prosti ai în cap! dracu te minte pe tine nu Emas!
Pocăiţi-vă, dar, şi întoarceţi-vă la Dumnezeu, pentru ca să vi se şteargă păcatele, ca să vină de la Domnul vremurile de înviorare!
Fereşte-te de basmele lumeşti şi băbeşti. Caută să fii evlavios(smerit).

| GEORGE a răspuns:

Eu nu fac asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu te obliga nimeni.In urma spovedaniei, preotul iti da un Canon sau mai multe pe care trebuie sa le duci pina la capat.Preotul te ajuta numai ca tu sa-ti marturisesti pacatele.Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La faza asta, doar prostia obliga big grin
Greselile trebuie sa fie recunoscute si acceptate in primul rand de cel in cauza. Nu exista "negociatori" in relatia cu divinitatea. Tagma preotilor ar trebui starpita pana la nivel zero, iar bisericile daramate complet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De treci codrii...de aia.e greu de explicat unei minti inguste un subiect atat de vast cum e grija omului, fata de suflet.e mai usor cu celalalt fiu al omului.trupul.mancare buna,toale frumoase,bautura,droguri, sex, etc. celalalt e lasat de izbeliste.sufletul saracul.cati au grija de el? tu ai?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce intreb eu si ce intelegi tu? Man deci eu cand eram mic si faceam pregatire pentru prima impartasanie (sunt catolic) preotul ne spunea clar si raspicat nu te spovedesti la biserica te duci in iad. Si eu vreau sa stiu de ce se practica asta. Ce ar fi asa de greu de explicat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cucara? nu e gru de explicat.iti marturisesti pacatele, te duci in rai, nu ti le marturisesti? te duci in iad.gata.am scapat.ce usor a fost.este de ajuns? esti multumit? de ce? fiindca preotul are un rol in actul asta.are un har care vine prin punerea mainilor.fiindca si tu ai un rol.cainta este cazna sufletului.problema e ca nu crestinismul te OBLIGA.tu singur,te obligi, alegi sa faci asta iti alegi confesorul din motive pur duhovnicesti, ca nu te marturisesti oricui.si inca multe altele. poti bea apa cu butoiul daca ai gura mica si stomacul la fel? asta am vrut sa spun prin o minte ingusta si un subiect vast.ia-o incet daca te intereseaza aceasta practica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum naiba sa stie dumnezeu ce face un gandac sau o furinca si eu in acelasi timp? mai sunt 7 mld ca mine, miliarde de gandaci, de furnici numai spun 160 de milioane de speci, cum stie el dumnezeul cel mare eu unu nu pot privi furnicile din timisoara da de pe tot globul numai vb de restul animalelor

| 3udoareu a răspuns:

Pentru ca trebuie sa le constientizezi si sa regreti ce ai facut, cu promisiunea de a nu le mai repeta happy

| anonim_4396 explică (pentru 3udoareu):

Una e sa le constientizezi si alta e sa le spui unui necunoscut pana la urma.