| AngelAndreea a întrebat:

De ce crezi in Dumnezeu? Sau de ce nu crezi in Dumnezeu?

28 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

De ce crezi în Dumnezeu?
Sau de ce nu crezi în Dumnezeu?

Ai formulat greșit întrebările!

De ce crezi că există Dumnezeu?

Sau de ce nu crezi că există Dumnezeu?

| Inferno a răspuns:

Din ratiuni pur subiective.

| CristiB93 a răspuns:

Petru-ca e imposibil ca viata sa apara din neviata.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru CristiB93):

Asta e cel mai penibil argument, dar poate loki, sau zeus, sau ra, au creat totul, doar pentru ca te-ai nascut crestin, si ca ai creierul spalat nu inseamna ca asta e adevarul absolut

| CristiB93 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ce?

| RuxandraBianca a răspuns (pentru CristiB93):

Frumos spus.

| CristiB93 a răspuns (pentru RuxandraBianca):

Mersi.

| RockNbeer a răspuns:

De ce nu crezi in asdhdffbSnarfb\dv?

| Musique a răspuns:

Pentru că văd ce mă înconjoară!
Cred că ăsta e răspunsul la ambele întrebări.
Baftă!

| Nucreeed a răspuns:

"In the beginning, man created god."

| RAY a răspuns:

Nu cred pentru ca
din nimic nu apar creatori care creaza ceva din nimic
raul, suferinta din lumea asta, ce creator e ala care lasa un copil orb la o varsta frageda sau copii care mor de malerie etc

| Lizzu a răspuns:

Dumnezeu e o nebuloasa,si mare,imensa.
Ca simti ca e langa tine e de vina autosugestia.

Cand ma gandesc la conceptul de dzeu simt ca ma cuprinde o tacere acuta, liniste de mormant...
Toti oamenii se cearta si se zbat sa caute adevarul despre aceasta entitate si tot ce face ea este sa nu se arate, sa ramana undeva intr-un colt, fara semne de viata. Ascunsa.

Omenirea, tind sa cred, e complet singura si pierduta in cosmosul asta gigantic.

| ErrorFound a răspuns:

Pentru ca nu exista.
Pentru ca imi place sa fiu sincer cu mine.
Pentru ca sunt informat.
Pentru ca "Fu*k church, I ain't paying you bastards!".

| Kalla a răspuns:

Pentru ca exista. Pentru ca e mereu langa noi sa ne sprijine. happy

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

Dar pe oamenii fara case si vai de ei, care mor de foame si de boli de ce nu-i SPRIJINA?

| Kalla a răspuns (pentru Lizzu):

Tu de ce nu-i sprijini cu banii tai in loc sa acuzi? Dumnezeu lucreaza prin incognito. De fiecaredata cand un crestin ajuta un sarac, ala a fost Dumnezeu. El lucreaza prin oameni.

| Dumniezău a răspuns (pentru Lizzu):

Pai de ce sa-i sprijine cand el se bucura de suferinta noastra.Ce mai dumnezeu crud avem.

| Lizzu a răspuns (pentru Kalla):

Era vorba de dumnezeu, da, EL. Acea fiinta ridicata in slavi de voi si nu de mine o fiinta amarata, om fiind.

Tu spuneai ca e langa noi si ne sprijina.Langa care "noi", Kalla? langa noi, oamenii care au o viata cat de cat decenta? dar langa oamenii care nu nimic? langa ei nu e? la asta ma gandesc.

Daca ar avea puterea cum i-o atribuiti voi, ar lucra deodata prin toti oamenii lumii pentru ajutorarea saracilor si rezultatul care crezi ca ar fi? -- 0 saraci in lume.
Daca ar vrea ar face asta deodata si lumea s-ar usura de saracie.

Eu, tu sau oricine nu avem puterea sa ajutam toti oamenii din lume care nu au nimic, e imposibil, e peste puterea noastra de oameni, dar peste puterea lui de dzeu nu ar fi. Putem ajuta cazuri izolate dar niciodata pe toti.

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

"Pai de ce sa-i sprijine cand el se bucura de suferinta noastra."
=se bucura de suferinta pana cand cadem lati,unii din noi,in genunchi,rugandu-se lui ca ultima alternativa...

--Acum ca stau si ma gandesc mai bine, mi se pare total nepotrivit si imposibil ca omul, atunci cand nu poate obtine ceva prin fortele proprii, sa se roage totusi la "ceva" in care spera ca-i va aduce ceea ce-si doreste...e ca si cum ar trisa, nu? sau ca si cum in viata ar exista doua variante: realitatea si paranormalul. daca nu reusesti in prima reusesti in a doua. Ca o roata de rezerva intr-un fel.

Foarte ciudat chiar, serios vorbesc.

| RAY a răspuns (pentru Kalla):

De unde sti ca tocmai zeul tau din religia ta ajuta oamenii, poti demonstra asta? daca alti zeii ajuta, ce ajutor e asta prin oamenii si eu ajut oamenii prin alti ar trebui sami multumeasca nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca nu are cum sa existe.

| dragos38 a răspuns:

Divinitatea nu o cunoaste nimeni. dupa parerea mea personala divinitatea sau d-zeu cuvantul acesta omul la inventat. poate sa fie o energie, care nu are nimic de aface cu religiile, biblia, dracu, lacu, sau mai stiu eu ce dracovenie.

| dragos38 a răspuns:

Nu cred in d-zeu descris in biblie.

| Dumniezău a răspuns:

Nu cred in dumnezeu,fiindca nu exista,e un personaj dintr-un basm(unii spun ca Gizaz nu are nicio treaba cu religia ci mai mult cu literatura),pentru ca nu ne-a ajutat cu nimic in viata, pentru ca e gay, pentru ca mi-am pierdut sperantele prea des.
Din mediocritate, frica si probabil curiozitate, omul a inventat conceptul de divinitate in diferitele ei forme.Tot el a decis sa se minta si sa se sperie cu existenta unui iad nemilos, ca mai apoi sa se consoleze cu paradisul, loc complet opus infernului.In opinia crestinilor trebuie sa trudesti o viata intreaga ca sa ajungi în paradis, în realitate se comportă ca niste mizerii toata viata, apoi se spovedesc si isi impun ca au sufetul curat.

| Lizzu a răspuns (pentru Dumniezău):

Traiesc o viata de desfrau si dezordine si pe patul de moarte cica se caiesc si se pocaiesc ...penibil.
Si asta din frica de necunoscut si din cauza faptului ca ideea de iad inca ii urmareste.

| lolium a răspuns:

Cred in dumnezeu pentru ca au fost unele momente in care l-am cautat si m-am simtit inexplicabil de bine. si mai cred pentru ca i-am cerut anumite lucruri si mi le-a dat.

| CapitanuSemafor a răspuns:

Citeste biblia si incearca sa gandesti logic tot ce ai citit. Te va durea capul. Scufita rosie are mai mult sens.

| RandomDeTot a răspuns:

Pentru ca știința e veridica da rahitica.