| Steregoi a întrebat:

De ce Cristos a fost nevoie sa moara?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Hristos a fost nevoit sa moara pentru ca omenirea sa poata fi salvata (in functie de alegere fiecaruia).

7 răspunsuri:
| Steregoi explică:

Pentru ca Dumnezeu e drept si nu doar iubitor.

| NGheorghe a răspuns:

Moise a început redactarea bibliei si in același timp a creat preoțimea, care este o castă de oameni ce nu lucrau nimic si se ocupau de crearea unei înalte civilizați din poporul evreu ieșit din sclavie. Asta însemna pregătirea si instruirea oamenilor pentru a cunoaște norme si reguli de comportare in societate, tinerea sărbătorilor, acordarea de pedepse sau chiar omorârea celor care nu se comporta decent si corect. Acești preoți primeau 10% din venitul (recolte, animale, bani) al întregii populații. Acești preoți, indiferent ca își îndeplineau scopul sau ba, urmau sa fie desființați deoarece oamenii nu au fost creați sa fie plătitori eterni unor preoti, evident ca odată însușite cunostintele si practica nu mai era nevoie de preoti deoarece nimeni nu visează si își dorește sa devină sălbatic. Moise fiind cel care a spus primul ca va veni un Mesia (trimis de sus) si de care lumea va asculta, renunțând la cărți si preoți.
La venirea lui Mesia, preoții erau in culmea privilegiilor si destrăbălării, permițându-și sa schimbe orice legi care ii constrângeau ( cum ar fi: "respectul de părinți" ), mărind taxarea populatiei prin reguli in numele divinității, accesul la funcții se făcea după chef; iar in schimb populația era complet bolnavă.
La prinderea lui Iisus, Caiafa si marii preoți l-au întrebat:" dacă El este Mesia?"... dar nu avea niciun rost sa îl întrebe asa ceva deoarece ei cu asta se ocupau (din studiul proorociilor scrise ei puteau afla locul, perioada, neamul si activitățile lui Mesia). Faptul ca au pus aceasta întrebare denota încă o data cât de habarnisti erau (unii). Cum era de așteptat din partea unor inganfați si fuduli, ei nu preferau sa renunțe la hainele de preot si sa mearga acasă in șomaj neplătit si bineânțeles ca nici sarcinile nu si le-au îndeplinit. Planul era simplu: distruge pe Iisus... astfel ei sperau sa isi păstreaze scaunele si sa lălăie in continuare si ii durea in cot sa atingă scopul pentru care au fost infiintati, ca populația plătește oricum si plateste mult.
Ei bine in 25 de ani de la răstignire, s-a ales praful, nu doar de preoti dar si de marele lor templu. Preoții evrei nu si-au recăpătat nici in ziua de azi puterea de a crea "legi divine" pe care sa le impună cuiva, nu si-au recăpătat nici puterea judecătorească... doar lălăie si atât, le da bani cine are chef sau cine-i crede.
Este de plâns faptul ca bisericile se recrează exact in numele celui care le-a desființat, in numele lui Hristos!

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Da, sunt de acord cu ce ai scris. Preotia pe Pamant a luat sfarsit odata cu venirea lui Mesia in secolul I d.Hr. Preotia din Israelul antic dinainte de Hristos prefigura serviciul preotesc ceresc al celor 144000 si al lui Hristos dupa moartea lui Hristos. Chiar daca preotii evrei se achitau bine de responsabilitati pana la Hristos avea sa se intample acelasi lucru in afara de distrugerea templului caruia avea sa i se modifice scopul.

Apocalipsa 5:9, 10:"Şi cântau o cântare nouă, zicând: Vrednic eşti să iei cartea şi să deschizi peceţile ei, fiindcă ai fost înjunghiat şi ai răscumpărat lui Dumnezeu, cu sângele Tău, oameni din toată seminţia şi limba şi poporul şi neamul;
10. Şi I-ai făcut Dumnezeului nostru împărăţie şi preoţi, şi vor împărăţi pe pământ."

Apocalipsa 20:4, 6:"Şi am văzut tronuri şi celor ce şedeau pe ele li s-a dat să facă judecată. Şi am văzut sufletele celor tăiaţi pentru mărturia lui Iisus şi pentru cuvântul lui Dumnezeu, care nu s-au închinat fiarei, nici chipului ei, şi nu au primit semnul ei pe fruntea şi pe mâna lor. Şi ei au înviat şi au împărăţit cu Hristos mii de ani...
Fericit şi sfânt este cel ce are parte de învierea cea dintâi. Peste aceştia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoţi ai lui Dumnezeu şi ai lui Hristos şi vor împărăţi cu El mii de ani."

Apocalipsa 14:1-3:"Şi m-am uitat şi iată Mielul stătea pe muntele Sion şi cu El o sută patruzeci şi patru de mii, care aveau numele Lui şi numele Tatălui Lui, scris pe frunţile lor.
2. Atunci am auzit un glas din cer, ca un vuiet de ape multe şi ca bubuitul unui tunet puternic, iar glasul pe care l-am auzit ca glasul celor ce cântă cu alăutele lor.
3. Şi cântau o cântare nouă, înaintea tronului şi înaintea celor patru fiinţe şi înaintea bătrânilor; şi nimeni nu putea să înveţe cântarea decât numai cei o sută patruzeci şi patru de mii, care fuseseră răscumpăraţi de pe pământ."

Din Apocalipsa 7:6:"Din seminţia lui Simeon, douăsprezece mii; din seminţia lui Levi, douăsprezece mii; din seminţia lui Isahar, douăsprezece mii;" observam ca tribul lui Levi nu este separat ci este inclus printre cei 144000 ce fac parte din Israelul cel nou si asta inseamna ca acesta constituie un popor de regi si preoti. Ei slujesc in cer si nu pe Pamant. Deci nu se mai vorbeste la Apocalipsa 7 despre Israelul antic sau despre cel pamantesc CI despre Israelul ceresc care este ales dintre toate popoarele pamantului asa cum este consemnat la Apocalipsa 5:9.

Cei 144000 vor mijloci ca si preoti pentru cei care se vor afla pe Pamant dupa Armaghedon pentru ca si acestia sa ajunga la perfectiune umana eliberati de pacatul adamic pana se vor implini miile de ani ( mia de ani ) si cand vor fi ajuns la perfectiune umana vor fi considerati vii sau va fi ca si cum vor invia in adevaratul sens al cuvantului nu doar dpdv fizic ci si moral si spiritual asa cum este consemnat la Apocalipsa 20:5a:"Iar ceilalţi morţi nu înviază până ce nu se vor sfârşi miile de ani". Pana ce nu vor ajunge la perfectiune umana oamenii de pe pamant vor fi considerati morti sau muritori chiar daca pana atunci ei vor fi vii dpdv fizic. Cei 144000 au parte de prima inviere asa cum este consemnat la Apocalipsa 20:5b:"Aceasta este învierea cea dintâi."

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Cred ca ai văzut prea multe filme.
"prefigura serviciul preotesc ceresc" - adică lălăiau! Ca sa civilizezi o pupulatie înseamnă multa activitate de lămurire. Peste tot exista prădători si bandiți - pe care poți sa-i prinzi și să îi pedepsești - dar dacă nu au ce mânca atunci iarăși își vor încerca norocul, asta înseamnă ca preoții trebuie sa le explice cum funcționează agricultura si zootehnia, ba mai mult sa ii ajute sa o pună in practică. Abia acela este momentul in care prădătorii au tot ce le trebuie (ba chiar si mai mult) si se vor lasă de activitățile înjositoare. Cântatul in biserici si temple, sau predicile despre rai si iad - nu va duce niciodată la eradicarea banditismului. Gargară.
"Chiar daca preotii evrei se achitau bine de responsabilitati pana la Hristos" - nu știu de ce spui ca esti de acord cu mine si afirmi exact contrariul!
-Preoții erau renumiți de viteza cu care omorau orice prooroc... pe motiv ca este fals prooroc!
- Preotii erau caracterizați printr-un singur cuvânt: " fariseu"!
-populația era bolnava! Nici nu-i de mirare de vreme ce era obligată sa respecte toate pretențiile mincinoase pe care preoții le argumentat ca sunt venite de la divinitate.
-trebuie sa repet ca preoții își permiteau sa modifice orice porunca divina care ii constrângeau?
Apocalipsa, o carte de proorocii, care pot fi interpretate după cheful oricăruia, este folosită in general pentru a speria lumea. Altceva mai interesant si mai util nu știi decât sa explici ceea ce se va intampla in viitor sau chiar după moarte?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Eu nu ma opresc la lucrurile de fatada si patrund dincolo in intelegerea lucrurilor. Da, preotii puteau ucide. Si cei 144000 vor ucide la Armaghedon si dupa Armaghedon pentru ca vor fi si imparati sub Cristos sau vor imparati si nu doar vor fi preoti.

| NGheorghe a răspuns (pentru Steregoi):

Deci tu vei fi unul din cei 144000 sau vei fi sluga unuia dintre ei?

| Steregoi explică (pentru NGheorghe):

Nici una. Ii vor ucide doar pe rebeli care daca vor fi ucisi la 100 ani vor muri de tineri. E o diferenta ca de la cer la pamant intre a fi sluga omului si a fi slujitor al lui Dumnezeu. Voi fi copil sau fiu al lui Dumnezeu pe Pamant.

Isaia 65:17-23:"Pentru că Eu voi face ceruri noi şi pământ nou. Nimeni nu-şi va mai aduce aminte de vremurile trecute şi nimănui nu-i vor mai veni în minte,
18. Ci se vor bucura şi se vor veseli de ceea ce Eu voi fi făcut, căci iată întemeiez Ierusalimul pentru bucurie şi poporul lui pentru desfătare.
19. Şi Mă voi bucura de Ierusalim şi Mă voi veseli de poporul Meu şi nu se va mai auzi în acesta nici plâns, nici ţipăt.
20. Să nu mai fie acolo copii care mor în floarea vârstei şi nici bătrâni care nu ajung la capătul vieţii lor! Aşa că cine va muri la o sută de ani va fi tânăr şi cine nu o va ajunge va fi blestemat.
21. Şi ei vor zidi case şi vor locui şi vor sădi vii şi din rodul lor vor mânca.
22. Dar nu vor clădi ca altul să locuiască, nici nu vor sădi ca altul să mănânce. Într-adevăr vârsta poporului Meu va fi ca vârsta copacilor, şi cei aleşi ai Mei se vor bucura de osteneala mâinilor lor.
23. Nu se vor trudi în zadar şi nu vor naşte feciori pentru moarte fără de vreme, că ei vor fi un neam binecuvântat de Domnul şi împreună cu ei şi odraslele lor."