| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

De ce d-zeu a vrut moartea atâtor oameni inocenti în Biblie?

Exodus 3:52 d-zeu ne spune sã ucidem pe toti cei care muncesc în ziua sabatului. În Deuteronom 21:18-21 d-zeu ne spune sã ucidem pe toti adolescentii neascultãtori. Leviticus 20:13 d-zeu cere moartea homosexualilor. Deuteronom 22:13-21 d-zeu ne cere sã ucidem toate femeile care nu sunt virgine în momentul cãsãtoriei. S.a.m.d – sunt o multime de îndemnuri si cereri violente în Biblie.

Răspuns Câştigător
| 4b a răspuns:

Salut...
Pentru cultura ta generala, capitolul 3 din Exod are doar 22 de versete. La Deuteronom ai nimerit-o si amu iti dau explicatia, iar daca nu-ti convine, sa fii sanatos; ''adolescentii neascultatori'' erau fii indaradnici si neascultatori, care ar fi calcat porunca a 5-a din Decalog ( cauta pe google in caz ca nu stii cu ce se mananca) la un nivel EXTREM, desconsiderand disciplina sau restrictiile impuse de parinti, ar fi fost un pericol pentru societate.
Bun, mai esti cu mine? merg mai departe in Levetic: practicile homosexuale sunt o uraciune inaintea lui Dumnezeu; daca tu ai patima asta scarboasa, n-ai decat, insa condamnarea este pentru toti cei care dau curs unei astfel de tendinte.
Amu ca te-ai legat si de virgine, iti mai zic: daca fata nu era fecioara, pentru ca a ars-o cand cu unul cand cu altul(curvind) in mod obisnuit, termenul se refera la prostitutie; in orice caz, se refera la pierderea virginitatii inainte de casatorie. Nu reiese din lege ca parintii ar fi datori sa faca investigatii sa-si execute fiicele pacatoase. Dar daca o fata, dupa ce pacatuise, voia sa se marite, sperand sa-si insele mirele, atunci risca pedeapsa capitala.
Percepusi ceva sau te-ai pierdut pe drum?winking
Sanatate

2 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oau, pentru tine unul care este contra naturii este un "inocent"? Tu pe ce lume traiesti?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Poate pentru ca dumnezeul bilbic nu era decat un impostor.