| AvalohAlyn a întrebat:

De ce da Dumnezeu afectiuni si suferinte psihice?
Cum ne poate ajuta?sad

23 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu Dumnezeu da bolile sau suferintele mintale ci astea sunt rezultatul pacatelor.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Deci.Un copil nou nascut care are cancer sau alte boli, el are suferinte mintale? Ce stie acel nou nascut? Stai ca stiu.Are multe griji.Mai are si pacate.Ce a facut? A iesit prin vagin si asta e pacat?

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

P.S si animalele care au asemenea boli, si ele au pacatuit?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu Dumnezeu este de vina ci parintii care fac copii ca tine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Animalele sufera din cauza PACATULUI adus de om.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Asta e tare cu animalele sufera din cauza omului rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

'Tatal un criminal', automat te duci si tu la puscarie?

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Înțelegi greșit chestia cu păcatul lui Adam.
Un exemplu. Cineva ia oferit Tatălui tău (pe când era burlac) o avere imensă ce avea să-i ajungă lui și generațiilor următoare pentru totdeauna și o sănătate perfectă. Dar taică-tu se duce și risipește toată averea în mod conștient. Mai umblă și cu prostituate și capătă și un buchet de boli care se transmit și genetic. Apoi te face pe tine. normal că n-ai nici o vină, dar tot ce moștenești de la tatăl tău sunt un buchet de boli și sărăcie lucie.
Repet, dei nu ești vinovat, suporți și tu consecințele faptelor părintelui tău.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Absolut nu mergi la puscarie DAR suferi consecintele greselilor facute de tatal tau. Renume prost, usi care ti se inchid datorita renumelui capatat si chiar si educatia sufera.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Moartea, violenta, boala a intrat in lume datorita omului asa ca si animalele sufera datorita acestuia.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Renumue prost.Mai traim in evul mediu?

| Octavian199 a răspuns (pentru iurii75):

Si de unde sunt aceste boli genetice? rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

La tine, la "calculator". rolling on the floor rolling on the floor

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Crezi că dacă te tăvălești pe jos ca porcul te ajută să înțelegi exemplul? ( rolling on the floor )
Sau e prea complicat pentru tine?

| Octavian199 a răspuns (pentru iurii75):

Ce sa inteleaga credinciosii.Ei ne dau peste 'bot ' cu biblia, dar cand gasim ceva care e in avantajul nostru, ei zic ca nu e adevarat, si baga ceva de la ei, dar ce nu se gaseste in biblie.

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Vorbe goale.
Ce ai găsit în avantajul tău și ce am băgat de la mine și nu se găsește în biblie?

| Octavian199 a răspuns (pentru iurii75):

De exemplu.Cu cine s-a casatorit Cain?

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

După cum se vede ai memorie scurtă. Altfel rețineai deja că Biblia nu spune acest lucru, nu este ceva important ce merita menționat. Putea să fie și o soră sau o nepoată...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu da Dumnezeu nimic nimănui. Bolile psihice sunt documentate în literatura de specialitate medicala. Găsești acolo răspunsurile

| milan9 a răspuns:

Nu le trimite Dumnezeu. Ar fi cel mai mare pacat, cea mai mare blasfemie sa spui asta. Indiferent cine o spune... sad Noi ne-o facem cu mana noastra, cu regimul nostru alimnetar, etc...

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca necredinciosii sa nu vada calea salvarii.

| Mircea08 a răspuns:

Afectiuniile psihice vin de la modul gresit in care omul percepe viata. El crede ca tot ceea ce reprezinta mediul inconjurator trebuie sa-i dea lui de toate si gratis daca se poate, si cand vede ca nu-i da, se supara. Supararea pentru faptul ca asteptarile lui au fost inselate este plata gandirii gresite in ce priveste viata. Bolile psihice sunt o agravare a acestei boli numita suparare. In Evanghelie scrie ca BUCURIA trebuie sa faca parte din felul omului de a fi.
Ceea ce am scris este o parere, si nu am pretentia ca cineva sa creada ca chiar asa si este. Sigur este doar faptul ca Dumnezeu nu da nimanui boli psihice.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu le da Dumnezeu, ci genele. Despre ce este vorba?
Medicii te pot ajuta!