| ElenaSA a întrebat:

De ce daca tot trebuie sa murim unii ne chinuim atata inainte? Si de ce toate rugaciunile nu fac ca cel chinuit sa sufere mai putin sau sa moara mai repede?

Răspuns Câştigător
| 22SWAG22 a răspuns:

1. Cel mai logic, Dumnezeu nu exista.
2. El exista, dar nu-i pasa.
3.El exista, ii pasa, dar are niste cai retardate de a-si arata ajutorul sau iubirea.
4. Sau poate exista alt zeu( Zalmoxis, Thor, Horus, Allah etc.)

40 răspunsuri:
| BlackSulphur a răspuns:

Pentru ca rugaciunile sunt ridicate la dumnezeu, adica la ceva inexistent? Poate de aia.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu ne da scarbe si chinuri in lumea aceasta pentru ca sa ne izbavim de muncile vesnice. Dumnezeu ne pedepseste cu dragoste si mila.

Răspuns utilizator avertizat
| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Dumnezeu nu da nimic fratioare, nu mai aburii lumea aici, dumnezeu nu e duhul din lampa

| ElenaSA explică (pentru Maxim96):

Daca ni le da noua de ce se chinuie altii? Lumea asta e dureros construita.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca oamenii mor de batranete sau boala, batranetea poate fi privita ca o boala din moment ce inseamna proasta functionare a unor organe din cauza prea multelor celule moarte (celulele se reinnoiesc periodic, dar fiecare noua celula e o copie a alteia, astfel la un moment dat o sa ai copie a copiei a copiei a copiei s.a.m.d., iar "calitatea" ei (a copiei) se diminueaza pana ce acea celula dispare (de aceea batranii se si micsoreaza)), iar rugaciunile, fiind adresate cuiva inexistent, pot ajuta doar in ce tine de subconstient, de exemplu sa nu mai simti durerea atat de puternic, sau sa te vindeci de anumite boli care pot fi vindecate folosind autosugestia, inconstient.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut.
Biblia arată că din motive întemeiate (dacă te-ar interesa, le putem discuta) Dumnezeu i-a permis lui Satan să conducă lumea pentru un timp. 1 Ioan 5:19 De aceea, nu Dumnezeu e vinovat de diferitele forme de nedreptăţi ce există. Din contră, El iubeşte dreptatea şi promite că la timpul stabilit de El va înlătura suferinţa şi nedreptatea pentru totdeauna. 2 Petru 3:13

| ElenaSA explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Si atunci cum iti explici ca unii primesc raspuns la rugaciuni, iar altii nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Maxim96):

Dacă te împiedici de o creangă, și cazi cu capul de bordură, Dumnezeu te-a pedepsit cu dragoste și milă? Adorabil...

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Dumnezeu ne pedepseste cu dragoste si mila."
Nicio sansa nu mai ai sa te faci bine, deja mintea ti-e plecata cu sorcova rau de tot. Nici intelegerea sensului din cuvinte nu-l mai stapanesti.

| ElenaSA explică:

Pun aceasta intrebare pentru ca moartea a venit ciudat in familia mea. Bunicul a murit la doar 52 de ani chinuit pana a ajuns la 30 de kg, bunica a murit ciudat-a disparut si am cautat-o 3 saptamani.Moarte suspecta pe care am incercat sa o clarific cu un proces, dar nu sa sinchisit nimeni sa imi dea atentie.Era batrana... Oricum, era explus plecatul de acasa.In Romania batranii pot muri oricum.Si acum mi-a murit animalul chinuit si el.

| casablanca40 a răspuns:

Rugaciunea nu poate modifica crunta realitate.

| ElenaSA explică (pentru casablanca40):

Si totusi sunt atatia care declara ca au fost ajutati.Nu vreau sa manii pe Dumnezeu. Poate ca si eu am fost ajutata in momente grele de Dumnezeu.Dar ce nu inteleg este aspectul asta legat de moarte si de chin.DE ce daca tot mori te chinui atat?

| ElenaSA explică (pentru 22SWAG22):

Haios raspuns.Multumesc pentru el.E prima oara cand rad de sambata de cand mi-a murit pisica in niste chinuri groaznice.Ca eu ca un bun crestin n-am vrut sa o eutanasiez.Ca e pacat. Ca Dumnezeu sa decida cum sa faca.Si a decis...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru ElenaSA):

Biblia ne asigură că Dumnezeu ascultă rugăciunile slujitorilor săi dacă sunt adresate în conformitate cu cerinţele prezentate în Scripturi. (Psalmul 65:2) În acelaşi timp Dumnezeu înţelege mult mai bine cum şi când să ne răspundă la o anumită rugăciune. Mulţi oameni însă când se roagă stabilesc, ca să spunem aşa, cum ar trebui să le răspundă Dumnezeu şi în ce perioadă de timp. Când nu se întâmplă nimic din ceea ce ei au aşteptat trag concluzia că Dumnezeu este indiferent. În realitate însă, s-ar putea ca Dumnezeu să ne răspundă într-un fel sau la un moment la care nu ne-am gândit. Acesta este unul dintre motivele pentru care Biblia arată că trebuie să ne apropiem de Dumnezeu în rugăciune cu umilinţă, deoarece doar o persoană umilă este dispusă să aştepte şi să primească orice răspuns, nu doar cel aşteptat de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca daca nu stii, intrebi? si daca ti se raspunde nu accepti? dupa cum deja ai dat funda raspunsului care te-a satisfacut eu iti raspund degeaba. daca asa crezi, asa e.cand vei fi pe patul de suferinta sa chemi pe 22 swag22 sa-ti spuna ceia ce ti-a mai spus.te va incuraja teribil de tare.atunci pa-pa si fericire maxima,stiind ca Dumnezeu nu exista,ci ESTE,ca-i pasa da tu habar nu ai, ca e retardat si nu destept ca tine si respectivul user, si ca poti cere ajutorul zanei maseluta. daca vrei, sa stii si latura cealalta, ma tem ca va trebui sa citesti.da nu se pune problema.dar nu esti prost/proasta.

| ElenaSA explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Poate ca ai dreptate.Dar cu chinul persoanelor cum ramane? Pentru durerea celor care au murit nu se mai poate face nimic.Da, poate eu incerc sa ma schimb, poate ca ajung sa inteleg ceva din situatia de viata prin care am trecut, poate ca ma voi ruga in continuare, poate voi uita trauma prin care am trecut.Dar chinul vietatilor care mor cum poate fi sters cu buretele? Fiinta respectiva a suferit.Pentru ea nu se mai poate face nimic aici, pe pamant.

| milan9 a răspuns:

Datorită LIBERTĂŢII lăsate omului, orice abatere orice îndepărtare morală, spirituală de Dumnezeu aduce după sine anumite riscuri ce se pot manifesta în pierderi, accidente, îmbolnăvire, scurtare a vieţii (din cauza viciilor, în accord cu "libertatea"omului), etc…

"Retragerea" lui Dumnezeu de pe scena directă a vieţii noastre, toleranţa sau "uitarea" din partea lui, are un singur raţionament:
– acela de a face loc Libertăţii noastre, şi din păcate de multe ori, orgoliului şi egoismului nostru şi viciilor noastre ale celor care îl îndepărtăm din vieţile noastre pe Cel care ne respectă în mod deplin alegerea…

Pierderile ce ţin de existenţa aceasta "în trup", sunt triste, dureroase, dar noi avem alături prin compasiunea Sa chiar şi pe Dumnezeu, Cel aflat alături de toţi cei în suferinţă.

| ElenaSA explică (pentru anonim_4396):

Nu este vorba despre adevarul din spusele persoanei 22 swag22.E vorba despre stilul in care a raspuns.Ca a destins atmosfera. Oricum niciunul dintre noi nu detine adevarul absolut.Si cred ca nici tu.Si sa accept raspunsuri? Ce sa accept daca nimeni nu stie adevarul? Sa inteleg ca trebuie sa accept adevarurile unora de frica sa nu ma chinui si eu?
Am inteles din tonul tau un anume repros.Repros la ce? E vorba despre niste pareri pe care le-au exprimat alte persoane.Ca nu sunt proasta sa citesc, ce exprimare! De unde stii tu cine sunt si capacitatea mea de a citi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am dat seama, dupa superficialitatea intrebarii si dupa raspunsul care te-a satisfacut.nu era greu.

| ElenaSA explică (pentru milan9):

Interesant raspuns.Dar am dat cuiva fundita.

| ElenaSA explică (pentru anonim_4396):

Hm.Nu poti cunoaste profund omul de langa tine o viata si tu poti cunoaste pe cineva doar din intrebare si o apreciere.Se pare ca nu ai trecut prin momente grele in viata care sa te faca sa-ti pui niste intrebari existentiale. Poate banale in aparenta.

| andreiush25 a răspuns (pentru Maxim96):

Daca ai fii copilul meu si ai gandii asa...Ce te-as mai pedepsii eu cu dragoste si mila smug ...Nu ti-ai fii dorit sa te fii facut dumnezeul tau. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Elena? fiecare-isi duce crucea.tu ai necredinta in tine si te amuzi de un raspuns negativ, privint faptul ca Dumnezeu ESTE.eu spun; cred Doamne. ajuta necredintei mele.cat despre momente grele,si intrebari existentiale ma intereseaza mantuirea sufletului la fel de mult ca filozofia omeneasca,si viata oamenilor in general.dar mantuirea este personala, si incerc sa nu rad de cele sfinte. ortodoxe, musulmane, budiste, catolice etc.sant credintele si sperantele unor milioane de oameni.sant nazuinte spe perfectiune, desavarsire sufleteasca, inaltare spirituala, si pentru mine toare astea inseamna foarte mult.viata asta, daca e trata in ascltare de Dumnezeu ne va cali si ne va face sa stralucim precum aurul lamurit in foc. orice nu ne omoara ne intareste.fizic.ar trebui sa ne intareasca si in credinta.e temelia pe care ne cladim vietile curate si frumoase.in orice religie fiindca toate au principii bune.numa ca a participa la sfatul nebunilor si a ma si amuza,imi pare cu regret dar nu-mi fac un obicei din asta. eleno? hai sa raspund si la intrebare daca tot ai pus-o; auzit-ai de puterea cuvantului? care are taisul sabiei,si merge pana la despartire sufletului de trup? asta doar cat pricepem noi muritorii? ausit-ai de sfantul maslu? care poate fi sljit de trei proeti,cu mare indrazneala in fata Domnului? aceasta rugaciune se citeste rar,la oameni foarte suferinzi,care nemai suportand chinul si durerile recurg la aceasta rugaciune prin care se cere dezlegare de suferinta, de boala, si de orice patima si durere, prin insanatosire ori chiar chemare la Domnul? si in urma acestei puternice rugaciuni, multi se insanatosesc ori se duc intr-o lume mai buna asa cum s-a rugat si a fost randuit? si nu se spune; sa moara mai repede.ca sant variante mai rapide, la urma urmei.doua degete in priza de pilda, Ci se spune; sa-l ierte Dumnezeu si sa-l cheme la dansul. bunicul meu a muri batraaaan, si demn.si pana la se duce. spunea oftand; oooofff, greu se mai desparte sufletul de trup.si cred ca stia ce spune.

| ElenaSA explică (pentru anonim_4396):

Continuam polemica.Nu am necredinta si nu ma amuza continutul raspunsului, ci forma scrisa.Respect credinta de orice fel.Si eu am facut rugaciuni la biserica pentru a-mi gasi bunica disparuta, m-am rugat.Recunosc ca nu am o vasta cultura bisericeasca, dar am incercat sa ma rog si sa-i respect pe ceilalti.Atat cat m-am priceput.Si m-am gandit de multe ori inainte sa fac ceva sau sa zic ceva pentru a nu face rau celuilalt.Ma intereseaza mai mult decat propria persoana binele celuilalt.

| RAY a răspuns:

Cum spunea freud dumnezeu este doar mama noastra care ne datea o bomboana cand faceam un bine si ne datea o palma pe fund cand faceam rau, cum i ceream asta prntro rugaciune, ai observat si tu ca raspunsurile dovedesc asta ma refer raspunsuri crestine, suntem rai si o meritam sau satana personajul rau din copilaria noastra a plrelau controlu dar mamica ne va ajuta sal invingem toate religiile, credintele au ca baza mama materna sau cine nea crescut raul vs binele recompensa prin rugaciune

| Lizzu a răspuns:

Poate pentru ca rugaciunea este un mod de autosugestie.
Ne autosugestionam sa nu mai simtim durere sau orice altceva...

In fapt, ea-rugaciunea- poate nici nu exista si nu are acea putere care ii e atribuita.

| Lizzu a răspuns (pentru Maxim96):

"Dumnezeu ne pedepseste cu dragoste si mila. "
-- oh, oh, oh stai putin 0.0 raised eyebrows

Ce gandire e si asta? cine ar pedepsi in HALUL asta? numai un dzeu nu.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru ElenaSA):

Dacă totul s-ar termina cu viaţa prezentă, atunci într-adevăr pentru cei ce au avut de suferit nu s-ar mai putea face nimic. Dar, Biblia arată că pentru oamenii aprobaţi de Dumnezeu viaţa asta nu va reprezenta totul. Dumnezeu promite că-i va readuce la viaţă pe cei merituoşi pentru a trăi veşnic aşa cum si-a dorit de la bun început. (Faptele 24:15) Privită din această perspectivă întrebarea înţelegem că pentru cei ce au avut de suferit se poate de făcut ceva, aici pe pământ deoarece asta corespunde cu scopul originar al Creatorului cu privire la pământ şi omenire.

| ElenaSA explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Imi place raspunsul tau, Sviri.