| RAY a întrebat:

De ce doar biserica catolica a acceptat teoria evolutiei, big bang? De ce nu si biserica ortodoxa nu accepta asta? Pe ce baza biblica au acceptat ei asa ceva?

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Este o teorie. Nu este demonstrată! S a venit cu argumente, însă nu sunt suficiente pentru a fi general valabilă.

| RAY explică (pentru Donsavas):

Ce anume este o teorie?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Bisericile ortodoxe sunt neutre in aceasta chestiune. http://www.youtube.com/watch?v=jSVPZykCRyQ

| RAY explică (pentru doctorandus):

Biserica romana ortodoxa?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Da, in mod oficial nu are nicio parere despre ele.

| RAY explică (pentru doctorandus):

De ce considera asa multi ambele teori doar simple teori?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Big Bang-ul este o teorie, adica o teza sustinuta de foarte multe date empirice. Evolutia este atat fapt cat si teorie (adica o explicatie teoretica a faptului respectiv).

http://jurnalul.antena3.ro/......78457.html

| RAY explică (pentru doctorandus):

Tu ce crezi?

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ce-a spus Popper: ca nu se poate dovedi ca o teorie e adevarata, ci doar ca e falsa (daca e cazul).

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Am fost mai multe feluri de crestin si tot nu intelegeam ce inteleg altii prin "relatie cu Dumnezeu". Parerea mea ca o astfel de relatie e o forma de paranoia (erotomanie). Sentimentul de "cineva acolo sus ma iubeste" este tipic pentru erotomanie.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

A, da, am cerut unei crestine care se lauda cu relatia ei cu Dumnezeu sa-mi arate unde scrie-n Biblie de "relatie personala a credinciosului cu Dumnezeu" si n-a putut sa-mi arate.

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Crestinii sunt numiti copii ai lui Dumnezeu, in Biblie.
Intre un tata si un fiu este o relatie, nu?

| SG1995 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu aș spune grandomabie nu erotomanie.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Din Biblie nu reiese in mod explicit ca un crestin credincios trebuie sa aiba "o relatie cu Dumnezeu".

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Ioan 15:14 - "Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ce vă poruncesc Eu."
Ioan 15:5 - "Eu sunt Vița, voi sunteți mlădițele. Cel care rămâne în Mine și în care rămân Eu aduce mult rod. Căci despărțiți de Mine nu puteți face nimic."
Galateni 3:26 - "Căci toți sunteți fii ai lui Dumnezeu prin credința în Isus Cristos."

Ce ar insemna explicit la tine?

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Din pacate relatia cu acest Dumnezeu este, pentru majoritatea crestinilor, unidirectionala iar pentru restul, ei bine, sunt labili psihic.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Că creștinii trebuie să creadă în Isus Hristos și să facă ce le-a zis el. Nu zice nimic de o relație cu el. Un copil nu poate fi educat de propriul tată cu „Poate că nu-ți sunt tată. Poate că nu exist. Nu doresc să-ți dovedesc că exist."

„Dacă vorbești cu Dumnezeu înseamnă că te rogi; dacă Dumnezeu îți vorbește, suferi de schizofrenie. Dacă îți vorbesc morții înseamnă că ești spiritist; dacă tu le vorbești morților, atunci ești schizofrenic."
—Thomas Szasz, The Second Sin

| AC4S4 a răspuns (pentru doctorandus):

Repet. Dumnezeu ne numeste fii ai sai, prieteni ai sai. Eu vad aici o relatie, tu nu stiu ce vezi.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Chestia cu relatia este un adaos teologic la Biblie, nu este ea insasi parte din Biblie.

Epistemologia implicita a Bibliei este ca muritorii de rand nu pot dialoga cu Dumnezeu si nu pot primi semne de la el, altfel nu ar mai fi nevoie de Biblie.

Si eu cred in Dumnezeu, dar nu-l tratez pe post de prieten imaginar. E Creatorul Universului, nu e ca si cum ai vorbi cu animalul de companie. Problema nu e de respect, ci e legata de faptul ca orice i-ai spune, el nu-ti va raspunde.

| AC4S4 a răspuns:

Bisericile ortodoxe sunt autocefale. Nu exista un singur om la conducere, precum la Biserica Catolica (Papa). Nici in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane nu exista un singur om care conduce, ci mai multi (Sinodul).

In plus, Biserica Catolica nu a acceptat aceste teorii. In sensul in care nu intra in catehism. Conform catehismului Catolic, Dumnezeu a creat totul din nimic.
http://www.vatican.va/archive/ccc_css/archive/catechism/p1s2c1p4.htm
In concluzie, Biserica Catolica nu a acceptat aceste teorii oficial. E neutra in acest caz, la fel este si Biserica Ortodoxa.

| Steregoi a răspuns:

Lkjgjkgkjkgkg guuy huggu.

| RAY explică (pentru Steregoi):

Sectanctule nu scrie aiureli, nu numi catolici satanisti, voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Fjgjhgcjhcj jdhcjsdgjhscs.

| 6684464 a răspuns:

Nu au acceptat pe o baza biblica ci pe baza cum ca "Dumnezeu a creat iar stiinta arata cum"; deci pur si simplu pe baza unei concluzii.

Din nou, daca se demonstreaza ca totul este format din unde atunci biserica ortodoxa poate avea dreptate, voi fi 100% sigur ca Dumnezeu exista si nu voi nega teoria creationista(deocamndata cred in teoria evolutionista si nu neg faptul ca Dumnezeu ar fi la baza acesteia).