| Silviuloan a întrebat:

De ce Dumnezeu a creat omul daca a mai creat ingerii si perfectiunea?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Ma bucur ca ai facut deosebire intre Ingeri si Perfectiune. Caci ingerii sunt imateriali, ca si Dumnezeu.Pe om l-a creat pentru a alege perfectiunea, caci fara oameni conceptul de perfectiune nu ar fi avut sens.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Oamenii au fost inainte de pacat cununa creatiei lui Dumnezeu. Sacrificiul lui Hristos a restabilit posibilitatea de a fi din nou ceea ce trebuia sa fim. Totul tine de alegerea noastra.

| Maxim96 a răspuns:

Ca si oamenii mantuiti sa ocupe locul ingerilor cazuti impreuna cu Lucifer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu? Era loc suficient. Oricum, putea să ne facă loc... Personal, eu cred că El încă creează multe și multe lucruri și ființe. De ce nu? E în fișa postului. happy

| Mikhtarian a răspuns:

Ingerii au fost creati pentru o misiune speciala.
Sa fie alaturi de noi,prin ei rugaciunile noastre ajung la Dumnezeu.
Dumnezeu ne vrea pe noi, ingerii sunt cei care ne ajuta aici, nu-ti dai seama cat de mult.
Daca ai fi perfect, n-ar mai avea haz si nici n-ai mai fi om, viata insasi este un test cu tine pentru a vedea unde ajungi.

| NAdrian a răspuns:

4.Ce este omul că-ţi aminteşti de el?
Sau fiul omului, că-l cercetezi pe el?
5. Micşoratu-l-ai pe dânsul cu puţin faţă de îngeri, cu mărire şi cu cinste l-ai încununat pe el.
Psalmi (8:4-5)

Pentru ca nu ingerilor s-a zis, ci oamenilor
22.Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: Luaţi Duh Sfânt;
23. Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute.
Evanghelia dupa Ioan (20:22-23)

| RuxandraBianca a răspuns:

Fiindca asa a vrut.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Locul ingerilor este in cer si chiar dacă sant perfecti nu garanteaza ascultarea fapt demonstrat de satan care a devenit dusman al lui Dumnezeu. Pe noi ne-a creat ca sa ne bucuram de viata pe pamant vesnic.Dar din cauza pacatului adamic ne aflam in situatia de fata.La fel cum omul a inventat masina si alte aspecte pentru a le folosii, si Dumnezeu ne-a creat ca sa il slujim.Dar majoritatea s-au indepartat de el, iar in acest caz fara ca ei sa-si dea seama il slujeac pe dusmanul sau satan

| Miauti a răspuns (pentru sempreinvolo30):

Da si faptul ca si omul sa razvratit asupra lui.

| ChalkOutline a răspuns:

Se plictisea prea tare, acoloşa, în cer, printre planete.