| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Dumnezeu a creat prima data animalele apoi omul?

14 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ceea ce spui e adevarat sau fals, depinde de ce capitol din Geneza citesti.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Biblia are greseli. Teologii doxati si nefanatici invata asta la facultatea de teologie.

When I made the decision to go to seminary, people in the church I was in at the time said, "They’ll teach you not to believe the Bible." Again, true, but misleading. What they did was teach me how to read the Bible in context. As a result, I started to believe the Bible again but not in the way they taught it.
— David Anderson, The Suffering Servant and Recovery from Depression

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns:

A lăsat ce era mai valoros, ce era după chipul și asemănarea Sa la urmă.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

Nu doar animalele, ci si pamantul, stelele, soarele, luna, planetele, etc.
A creat totul si apoi omul, omul era coroana intregii creatii, si l-a pus stapan peste toate cele create.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru Irinel15123532):

Deci noi avem drept de viata si moarte asupra a tot ce ne inconjoara in calitate de rasa superioara, corect? Putem sa decimam toate animalele si tot ce exista pentru ca a fost creat pentru noi.

Răspuns utilizator avertizat
| Ineys a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, normal ca la intelect laughing. La abilitati fizice nu stam prea bine comparativ cu multe animale.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Ineys):

Nu. Iti voi da o mica ilustratie, desi sunt sigur ca stii ca ceea ce tocmai ai expus este eronat.

Daca ai fi imparat, ce ai face? Ai omora toti oamenii din tara si ai da foc peste toata cetatea? Sau ai coordona armonios si in pace intreaga cetate?
Da-ti singur raspunsul.

Răspuns utilizator avertizat