| Hombre a întrebat:

De ce Dumnezeu a vorbit doar cu Moise si cu mine nu, pentru ca nu sunt evreu? Oare nu ne iubeste pe toti la fel?

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Pentru ca e construit in asa fel incat sa fie partinitor si filosemit.De ce crezi ca i se spune Dumnezeul lui Israel? Pentru ca e o chestie inventata de evrei, pentru evrei, o zeitate pe gustul lor, asemeni lor, duplicitara si ipocrita.

31 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Pentru ca moise respecta poruncile lui Dumnezeu. daca le vei respecta si tu, si tie Dumnezeu ti se va arata

"Fericiti cei curati cu inima ca aceea vor vedea pe Dumnezeu"- asta sun chiar vorbele lui Iisus.

| harciog a răspuns:

Da-te naibii de pervers.Ma cam uit cu invidie la tine...

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Desparte jacuzzi in doua cu un bat si va vorbi si cu tine... Pacatosulehee hee

| Hombre explică (pentru мιнαɛℓα36):

Pai daca il despart in doua cum o mai mântui pe Ema?

| OOOLEOOO a răspuns:

Esti asa de apropriat de Dumnezeu incat el sa-ti vorbeasca? sau intre voi este acel ''zid'' care va impedica comunicarea?

| raymusic5432 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ai dreptate, asta nu stie sa darame un zid ce om

| OctoberandApril a răspuns:

Tu nu te nascusesi inca.

| Hombre explică (pentru OctoberandApril):

Vrei sa spui ca programul de audiente a lui Dumnezeu a fost doar pana la Moise si doar pentru el?

| OctoberandApril a răspuns (pentru Hombre):

Am avut impresia ca intrebarea a fost pusa in gluma.
Ok pai daca stam sa ne gandim Dumnezeu n-a iesit la o cafea cu Moise au zis bancuri si au vorbit despre femei. Dumnezeu i-a comunicat ceva lui Moise, ceva foarte important pentru religii.Conversatia dintre cei doi a fost una strict profesionala si necesara. Legile sunt date,invataturile predicate, Isus e superstar ce ar mai putea sa-ti comunice tie Dumnezeu acum?
Evident, dupa cum au mai spus si ceilalti El ne comunica acum altfel, prin zilele bune, zambete, persoane apropiate, iubire etc. Nu va vorbi niciodata cu tine asa cum a vorbit cu Moise din mai multe motive.

| Hombre explică (pentru OctoberandApril):

De ce numai cu Moise e intrebarea, el a fost un criminal pentru ca a omorat un soldat egiptean, eu inca pe nimeni. Dumnezeu pentru lucrarea s-a a ales un criminal iar eu daca vreau sa vorbesc cu El trebuie sa ucid?

| Hombre explică (pentru OctoberandApril):

"ce ar mai putea sa-ti comunice tie Dumnezeu acum?".Ar putea totusi sa-mi spuna de ce sunteti asa de superficiali acestia care inchititi tot felul de gogorite.

| Wøodenpints a răspuns:

Şi după eu am să întreb: De ce dumnezeu a vorbit doar cu Hombre şi cu mine nu? Nu ne iubeşte pe toţi la fel? Nu-i plac pletoşii?

| Hombre explică (pentru Wøodenpints):

Nu la mine strict personal mă refer, "pentru ca nu sunt evreu" nu-ti spune nimic, @ Dumnezeu a inteles despre ce e vorba.

| martzian a răspuns:

A vorbit. Doar ca intr-un mod diferit, cum este si normal. Iar tu nu ai vrut sa Il asculti... happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ehee hombrelica? iar i-am spus buna dimineata lui Dumnezeu iar el mi-a zambit.da tu nu auzi nici nu vezi chit ca esti, tun de sanatos, de la gat in jos.nefericitule.invata sa fii fericit, si iti vor canta ingerii in inima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ne iubeste te toti in afara de tine.SACCCCC! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A vorbit pacatosule, dar tu erai in jacuzzi si nu l-ai auzit happy

| Hombre explică (pentru anonim_4396):

Aaaa, acum imi aduc aminte, El era atunci cand facea galerie sa mă sustina in timp ce tu zbierai ca erai in extaz maxim. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

De chin si suparare big grin
Eu nu zbier, bag unghiile in turul partenerului si nu le mai scot: happy

| micurutza2005 a răspuns:

Eiii! mergi cam departe cu vorba. Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel asta e sigur, dar oare noi il iubim toti la fel de mult? santem noi atat de credinciosi si vrednici asa cum era Moise in fata Lui? meritam sa ne dea puterea care i-a dat-o lui Moise, facem noi atata bine in jurul nostru cat el? Daca ne-ar da puterea care a dat-o lui Moise am face numai prosti si dezastre cu ea, asa ca nu mai rastalmacii nimic ca nu o sa afli nimic. Apoi daca tu vorbesti cu Dumnezeu vreodata sa fi sigur ca te aude orice spui, doar ca nu intordeauna meriti sa te si asculte in ce spui.Deci ...mai ai intrebari si nelamuriri sa raspund? mai reflecta asupra ta si vezi poate gasesti vreun raspuns...o zi buna!

| Hombre explică (pentru micurutza2005):

"meritam sa ne dea puterea care i-a dat-o lui Moise, facem noi atata bine in jurul nostru cat el?" Moise a fost un criminal si nu a facut nici un bine, a vrut sa-si intemeieze un popor unde sef sa fie el. Daca ai mania adularii cuiva iti dau un nume din sutele care a facut cu adevarat bine omenirii, primul care mi-a venit in minte, Thomas Edison care te-a scapat de sters pe fiecare zi sticla de la lampa cu gaz si ai o lumina puternica.

| micurutza2005 a răspuns:

Hombre nu am nici o manie de idolarizare decat pe Dumnezeu,dar m-am gandit ca desi era cum spui tu Moise o fi fost ceva gen talharul de langa Isus pe cruce care s-a cait si a fost iertat, sau scopul cu care a facut un rau era spre binele altora, faptul ca voia sa fie sef e prea mult spus probabil,el de fapt i-a salvat de la moarte pe oamenii cu credinta in Dumnezeu trecandu-i marea deci pacatele lui au fost spalate facand ceva bun acei oameni nu erau rai erau pasnici simpli cred(nu stiu ca nu eram de fata) faptul ca Dumnezeu a vorbit cu el si i-a dat acea putere era cu un scop de insemnatate mare de forta majora iar EL stie de ce a facut asa si nu altfel,noi nu putem sa contestam niciodata algerile lui Dumnezeu pentru ca nu stim de ce a ales asa cu adevarat,noi vedem prin prisma noastra lucrurile iar EL le stie pe toate la un nivel extrem de superior pe care niciodata nu ne va lasa sa il ajungem sau sa il intelegem pentru ca santem inferiori Lui santem creatia Lui cea mai draga dar si cea care-L supara cel mai mult. apoi nu ma intereseaza nici un alt frecator de lampa sau ce ziceai de ala, exista si diavol care si el are putere si ne-o poate da dar este negativa si pana la urma ne distruge nu ne face puternici, si oricum totul e posibil cu stirea lui Dumnezeu depinde doar ce alegi pentru ca EL nu te obliga la nimic cum face diavolul ci doar iti da cateva lucruri esentiale pe care sa le alegi si sa le folosesti pentru tine in viata depinde si cum le folosesti spre folosul sau spre distrugerea ta, EL te lasa liber sa faci ce vrei dar vei plati totul la sfarsit, daca mergi pe calea Lui nu vei plati nimic ci vei fi rasplatit, deci... daca te superi pe mine te superi si pe Dumnezeu care te-a creat...

| MrsDraguttza a răspuns:

Ei bine, Moise a fost omul lui Dumnezeu, a fost ales de Dumnezeu
Acum nu poate Dumnezeu sa ne aleaga pe toti...
Si Dumnezeu ne vorbeste prin Biblie
Dar nu are nicio legatura cu faptul ca nu esti evreu

| Hombre explică (pentru MrsDraguttza):

Pai tocmai aici e problema, de ce nu mai Moise, biblia cartea de capataii a crestinilor spune ca suntem creatia Lui, de ce nu vorbeste cu noi si sta ascuns vederii noastre?

| roxaa15 a răspuns:

Ai sa iti raspunzi singur la intrebare cand vei avea copi.Crezi ca il vei iubi pe vreunu mai putin? Dumnezeu e tatal nostru si ne iubeste in mod egal doar ac uni il suparam asa de tare incat ma trebuie sa ne si pedepseasca pentru a ne indrepta

| millyca a răspuns:

Moise este cel care a scris primele carti din Biblie, inclusiv pasajele in care pretinde ca ar fi vorbit cu Dumnezeu. Mai e de adaugat ceva?

| Hombre explică (pentru millyca):

Da, le-a scris sau doar pretinde, fii precis?

| millyca a răspuns (pentru Hombre):

Ambele. Dar cred ca stiai si tu asta.

| Hombre explică (pentru millyca):

Pai sigur ca stiu dar daca imi ceri dovezi nu am si atunci mai ma crezi?

| raymusic5432 a răspuns:

Nu v-ati plictisit sa tot postati acelasi intrebarii?

| MAnghelescu a răspuns:

Dumnezeu vorbeste cu toti oamenii doar ca omul trebuie sa aiba sufletul smerit, sa fie cu rugaciunea pe buze si sa nu se astepte sa vada minuni caci nu cunoastem cand considera Dumnezeu ca suntem vrednici de a-l vedea.
Domne ajuta!