| Antisistem11 a întrebat:

De ce Dumnezeu din vechiul testament e asa de diferit fata de cel din noul testament?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e deloc diferit. E la fel. Dumnezeu din vechiul testament e acelasi cu cel din noul testament si daca studiezi bine biblia o sa vezi ca spun pana si aceleasi lucruri.
Singurele diferente sunt cele date de context. In perioada vechiului testament contextul era o lume cruda si idolatra. In noul testament contextul era o lume lipsita de sens in asteptarea unui Messia cu o clasa de farisei corupti.
Dumnezeul e acelasi, oamenii sunt diferiti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate pentru că Dumnezeu li S-a descoperit oamenilor treptat... A început cu umbra și a ajuns la realitatea desăvârșită. happy

| rapandula a răspuns:

Intr-unul trebuia sa fie bun pentru a le arata oamenilor fericirea apsoluta la care vor lua parte daca aleg sa fie indoctrinati iar partea rea pentru a ii atrage prin frica. Poate unii descopera fericirea in bratele altor surse insa scriitorii s-au asigurat ca prin partea rea va baga frica in ei ceea ce ii va obliga sa se indoctrineze cu dogme Biblice.

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

Pentru că s-a schimbat scriitorul happy vechiul testament e scris de anumite persoane, iar noul de altele, alta gândire, concepții, s-a schimbat și lumea între timp happy

| alex598 a răspuns:

Circumstantele sunt diferite. Dumnezeu e la fel. Cea mai mare schimbare este faptul ca Isus a murit in noul testament lentru toate pacatele omenirii.