| Dragotta a întrebat:

De ce Dumnezeu incuraja sclavia in biblie?
Acuma stiu ca vor fi multi care vor zice ca sclavia atunci a fost total diferita decat cea din ziua de azi sau este in afara contextului sau ca nu trebuiau sa steie decat 7 ani si dupa erau liberi.
Ala era vechiul testament

Sa clarificam atunci:
A fost total diferita? Deci era o sclavie total diferita in care aveai voie sa i bati? Nu? Dumnezeu chiar spune cum sa i bati.

Nu era in context? Dar in ce context sclavia este un lucru bun?

Erau liberi dupa 7 ani? Da,dar era vorba numai despre sclavii israeliti,cei care vin din alte tari stateau pe viata,plus ca si la israeliti,daca proprietarul sclavului israelit i face rost de un sot/sotie sau spune ca i place sa lucreze la el,proprietarul i gaureste urechea si ramane sclav pe viata.

Vechiul testament? Nu a spus Dumnezeu ca el nu se schimba? Ca ce e gresit acuma,e gresit maine si ce e gresit acolo e gresit oriunde?

Acuma ca am clarificat,sigur vor fi alti vor aduce scuze penibile sau chiar nu se vor referi la intrebare de loc intrebare, dar va rog sa va referiti la ea.

22 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

(Scapă repede de ultima parte din întrebare, că iar mă obligi să te trag de urechi.)

Da, în Biblie este încurajată sclavia - chipurile de însuşi Dumnezeu - şi multe alte nedreptăţi şi bărbării. De aia mi se urcă sângele la cap când îi aud pe unii lăudând şi încurajând morala biblică: ori e morală cap-coadă, ori pe sărite şi deci imorală şi nerecomandată celor fără discernământ. În schimb, li se bagă pe gât copiilor 13 ani la rând, încă din clasa pregătitoare. De aia e plină ţara de sărăcie, biserici şi puşcării înfundate de "morali"!

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

" Asa e crestinismul: ofera libertate si celor aflati in robie"

Vechiul Testament functiona dupa Legea Talionului, dar Hristos ne-a dat Legea Noua-Legea Iubirii.

| Dragotta explică (pentru Exilee):

Dar isus a spus ca invataturile din vechiul testament sa fie pastrate...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dumnezeu n-a creat sclavi

| Dragotta explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Oameni au venit cu notiunea de sclavi, dar Dumnezeu a incurajat-o.

| ErrorFound a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

*Couch* pe tine.*couch*

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru ErrorFound):

Mersi la fel dublu cu sec

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu rezulta ca Dumnezeu a incurajat sclavia.Nici nu a creat-o. Doar oamenii. Asa putem sa- i reprosam lui Dumnezeu toate nemerniciile noastre.
Dumnezeu ne-a dat Libertatea sa facem ceea ce putem, in limitele Decalogului. Faptul ca nu tinem cont de porunci, nu e vina lui Dumnezeu, dar ne va judeca doar in final.

| Dragotta explică (pentru oprescudorin11):

Se vede ca nu ti-ai citit biblia... Dumnezeu spune clar, in acele versete vorbeste el...

| Dumniezău a răspuns (pentru oprescudorin11):

Dumnezeu ne-a creeat pe noi deci practic el este responsabil pentru toate actiunile noastre.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Dumniezău):

Nu e responsabil caci ne-a creat sa fim in libertatea optiunilor. Cine alege e si responsabil.

| Kalla a răspuns:

Daca in Biblie scrie ca cineva omoara ibseamna ca Dumnezeu este rau? In Biblie Dumnezeu povesteste ce se intampla. Daca erai inteligent stiai ca sclavii erau poporul lui Dumnezeu si ca anti crestinii au sclavizat poporul domnului (atunci nu se chemau crestini ci israeliti iar cand a venit Iisus se chemau nazarieni nu crestini).
Daca la stiri POVESTESC ca un copil a fost ucis asta inseamna ca cei de la stiri sunt ucigasi de copii?

| Dragotta explică (pentru Kalla):

Tu chiar nu ti-ai citit biblia asa-i? Nu numai ca Dumnezeu spune el in biblie clar ca sclavii trebuie sa vina din vecinatate dar chiar a explicat cum sa iti bati sclavul, explica acolo, ca daca moare dupa 3 zile dupa ce l-ai batut, proprietarul sa fie arestat.Dar daca e o leziune craniana si moare peste 1 luna? Nu se intampla nimic.

Pot sa vad cum tu vorbesti aiurea si nici macar nu tiai citit biblia.

| fllu07 a răspuns:

Imi arati te rog pasajul din biblie la care te referi, ca sa pot savad despre cei vorba, sa-ti dau un raspuns.

| Dragotta explică (pentru fllu07):

Sigur,sunt multe, cauta pe google.

Leviticus 25:46

exodus 21:20

Lev 25:44-46

Daca mai vrei,iti mai dau, dar te rog frumos, nu iti dau multe pentru ca stiu ca nu o sa le citesti, deci te rog citestele macar pe astea, cauta pe google

| fllu07 a răspuns (pentru Dragotta):

Am toata biblia in laptop si un program special care imi ofera explicatii la aproape orice pasaj din biblie. acum nu am timp suficient sa caut, dar o sa caut si iti las in privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai nene? libertatea presupunea anumite caracteristici.noi ne nastem egali.dar OAMENII au facut prin comportament, putere, averi, ca unii sa fie mai egali decat altii.la fel ca acuma. diferenta o face studiile, pilele, banii, si functia. puteam fi vreun mare stab si eu? piteam ca nu ma oprea decat sistemul dar daca trecea, de prima treapta a celor trecuti in tara saracului.dar asta e foarte greu.deci poruncile acelea zece au fost date pentru oameni, ciecare acolo unde il aseaza viata.soarta,iar noi trebuie sa intelegem ca acestea doar isi vor schimba numele si forma probabil dar nu vor disparea.de oilda; legarea de mosie.este si in ziua de azi? este dar nu se vede.In lipsa unor loccuri de munca, sta omul impovarat de taxe, rate, si biruri laq locul de munca nemaiputand sa ceara un salariu mai mare, fiindca va fi dat afara si e vai si amar, fiindca va ajunge pe drumuri.de asemeni se presupune, ca mintea si harurile ce le au oamenii numiti in biblie taleri, trebuie folosite cu intelepciune iar legi pentru buna convietuire a stapanului si robilor lui sant in biblie.Sa nu legi gura boului care treiera, adica sa nu opresti robul care-ti munceste de a se indulci din munca lui.auzitai de boieri ca puneau botnite culegatorilor la vie? ori patronilor actuali? unde este plata truditorilor vostri pe care le-ati oprit-o? iata strigatele lor au ajuns la mine.iar Dumnezeu va judeca pe toti. dupa faptele lor.sclavia a fost este si va fi. obiectul nu s-aschimbat deloc. sfanta MUNCA. unii cu munca. altii cu huzurul.se poate trai din munca cinstita.dar nu se poate face avere.iar un salariu de rahat, nu te face liber.te face rob.dar santem oameni care gandim gasim solutii, sau ne complacem in starea in care ne aflam.de cele mai multe ori nu avem de ales.dar in fata Domnului santem egali.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asemenea intrebi care este contextul bun al sclaviei.nu mai sant sigur cine, dar cred ca Vasile Alecsandri, a dezrobit primul, tiganii robi de pe mosia lui.sarbatoare,bucurie,libertate.in doua saptamani, acestia s-au intors inapoi. UNDE sa se duca? nu casa, nu pamant, nu venit, nu papica.s-au intors la robie.dar banuiesc ca aveau un stapan bun.nu toti erau asa.

| Dragotta explică (pentru anonim_4396):

Iti multumesc pentru spam, si pentru faptul ca nu te-ai referit deloc la intrebarea mea, cum o faci mereu.
si la faza cu

''nu casa, nu pamant, nu venit, nu papica.s-au intors la robie.dar banuiesc ca aveau un stapan bun.nu toti erau asa. ''

Deci cea ce zici tu este ca este moral sa deti o persoana,ca pe un bun de al tau doar pentru ca nu au casa? Tu realizezi ca exista zeci de alte modalitati de ai ajuta? Evident ca tu esti ignorant, vad asta prin simplu fapt ca vi cu mult scris care nu are niciun sens si nici macar nu te referi la intrebare.
Daca e pe asa, de ce nu facem o dezbatere, poate inregistrem si o postam, sau o lasam privata.Am skype, o putem face pe un chat privat etc. Vorbim fata in fata noi doi, fara delayul care trebuie asteptat aici.Stabilim o ora si vorbim, plus ca esti obligat de credintele tale sa intri intr-o dezbatere cu mine, isus a ziso.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dragotta):

Bai gagiule? ti-am vorbit romaneste si nu ai proceput nimic. vrei sa-ti vorbesc golaneste, ori tiganeste ori prosteste? ca sa pricepi si tu ceva, ori ca sa urmaresti o idee intr-un context oarecare? si mai vrei si o dezbatere? ce sa dezbat impreuna cu tine? pentru tine; VORBE? si pentru mine VIATA traita de stramosii mei si de mine si probabil de urmasii mei? unii dintre ei?

| Dumniezău a răspuns:

Inca o dovada ca Dumnezeu nu este asa de perfect cum cred toti crestinii.