| HittlerTV a întrebat:

De ce Dumnezeu ne.a da viata?

Răspuns Câştigător
| Brâncuşi a răspuns:

Este greu de explicat...Au fost multe raspunsuri "sa o traim" asa ca eu vreau sa incerc sa iti explic de unul singur,Dumnezeu fiind o fiinta care ne.a dat viata a incercat sa ne lase pe pamant iar noi sa ne crestem cum putem,material si gospodaresc,din punctul meu de vedere, Dumnezeu pentru mine inseamna ceva foarte mare si foarte ajutator, pe unul m-a scapat de o boala foarte cruda si ma rog la el, si urasc oamenii care nu cred in el, totusi avem un Dumnezeu, asta nu inseamna ca daca nu l-am vazut sa nu credem in el...

31 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ca sa ne bucuram de lucrurile marunte si ca sa ne pregatim pentru cea eterna.

| EmaS a răspuns:

Efeseni 1; 11, 12,, În El am fost făcuţi şi moştenitori, fiind rânduiţi mai dinainte, după hotărârea Aceluia care face toate după sfatul voii Sale,
ca să slujim de laudă slavei Sale, noi, care mai dinainte am nădăjduit în Hristos.,,

| Raniia a răspuns:

Originea vietii de pe pamant este Dumnezeu.Pentru ca suntem rodul mainilor Lui, El pretuieste viata noastra.Atunci cand se naste un copil suntem incercati de simtaminte unice pentru ca trebuie sa-l ''declaram''.Din acel moment avem, nu o masina, nu o casa, ci un copil.Motivul acestei realitati se gaseste chiar in rugaciunea intitulata foarte sugestiv''Tatal nostru''. Doar cei care sunt parinti reusesc intr-o anumita masura sa-L inteleaga pe ''Tatal nostru''.

| anonim4565 a răspuns:

Pentru ca ne vrea cu El in Cer

| Toluk19 a răspuns:

Viata = timpul pentru pocainta.

| 6DuckMeJesus a răspuns:

"ca sa ne bucuram de lucrurile marunte", "ca sa pui tu intrebarea", "pentru ca a vrut"...ce ****.

Hai sa-ti dau eu un motiv mai bun:
Avem viata pentru a reinvia partidul nazist, pentru a face sa dispara rasele impure, cum ar fi asiaticii, negrii, indienii...si desigur, te sustin cu un vot daca ma bagi pe functie lui Mengele, cand vei ajunge la putere.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Coneaza?

Acum serios, tu traieste viata si la final il intrebi pe Dumnezeu.

Cum am citit pe la un raspuns, mama ta ti-a dat viata (cel putin fizic).

Oricum, daca o sa aflii cu ce o sa te ajute?
Dumnezeu cunoaste tot ce se intampla si ce se va intampla. E putin aiurea dupa parerea mea sa creezi ceva ce stii cum va evolua indiferent de ce se va intampla din moment ce oricum acel ceva se va intampla cum trebuie sa se intample.

Nu sunt nici savant, nici preot, nici cineva prea inteligent, dar mie personal cel mai bun raspuns mi se pare asta: Ai primit o viata, ca-sa o traiesti.

Răspuns utilizator avertizat
evenso
| evenso a răspuns:

Ca sa-l traim.

| 0PopaPorno a răspuns:

Ca sa ne chinuie.

| spookydrums a răspuns:

Se plictisea...E ca si cum ai juca "Sims"...

| RAY a răspuns:

Parintii tiau dat viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a ne primi in El şi pentru ca El să vină in noi.
Pentru a trăi astfel in comuniune şi dragoste perfectă cu El pentru veşncie.

| 1Mihai1 a răspuns:

Http://doarcrede.ucoz.ro/faq#12 Citeşte întrebarea 9.

| piTiCcu a răspuns:

A face pe prostul la timpul potrivit este cea mai mare intelepciune!

| SmexyBoy a răspuns:

Dumnezeu este Dragoste...
Numai Dragostea creeaza, iubeste...
In timp ce ura distruge... si omoara.

Voi va iubiti copii? De ce i-ati facut?

| MsGringer a răspuns:

Chiar nu e nevoie sa faci pe filosoful.

| alex310 a răspuns:

Esti tu sigur ca ti-a dat Dumnezeu vreo viata, eu presupun ca mama ta ti-a dat viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex310):

Mama nu i-a dat viaţă. Mama a făcut...sex neprotejat.
Omul nu e capabil să creeze Viaţă din nimic.

| Dumnezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici gresesti.La stadiu macro-molecular, omul poate crea viata extrem de usor.
http://www.telegraph.co.uk/......g-god.html

Si totusi, inseminarea artificiala deja e folosita. Uterul artificial nici el nu-i departe.Omul va putea crea, la nivel complex viata, cat de curand, daca ne raportam la cat mai avem de zabovit aici, ca specie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumnezău):

Aşa da (cum explică domnii din articolul la care faci tu trimitere; şi bine zic,, playing god'', 'cause they're not even close).

Insă omul nu poate crea Viaţă (ce să mai vorbim de viaţă de o complexitate intr-atât de colosală cum e omul) DIN NIMIC (am omis să precizez, tocmai am rectificat; şi asta inainte de a vedea contraargumentul tău, just so you know).

| Creţu곱슬곱슬한 a răspuns:

Tia dat viata ca sa postezi tu intrebarea asta rolling on the floor

| ℬaby a răspuns:

Pentru a ne uimi tu cu intrebarea ta tampita de pe TPU! Wow, chiar merge!happy

| Ro0oBerT a răspuns:

Ca sa pui uh intrebarea asta pe TPU. Acum vom muri pentru ca a ajuns la rezultatul la care vroia :O

| Nu_Are_Nume_Deea_1978 a răspuns:

În CATEHISM scrie că Dumnezeu ne-a dat viaţă ca să-l cunoaştem, să-l slujim şi să-l iubim.

| denysa10angy11 a răspuns:

Sa o traim! :-s

| ALIN1al a răspuns:

Pentru ca a vrut

| Alin13 a răspuns:

Pentru ca trebuia sa fie cineva in universul pe care la creeat El (parerea mea sper sa dai funda)

| Vdariusbubu a răspuns:

Ce, te-ai saturat de viata? Si te-ntrebi de ce ai primit-o?

| lety160 a răspuns:

De placere

| MitzaMitzu a răspuns:

Dumnezeu nu exista! te vei convinge singurel laughing