| Aalexander a întrebat:

De ce dumnezeu ne ameninta ca ne va pedepsi dupa moarte?
Daca as face mai multe pacate grave pe pamant si as fi pedepsit pe pamant pentru ele, atunci probabil ca as crede in dumnezeu.

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poti sa stii ca in viata primesti consecintele neascultarii. Ce seamana omul aceea va si secera.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru EmaS):

Nu are nici o relevanta, faptul ca ma doare la ouo de dumnezeul tau si de isus, ar trebui sa atraga doar ghinion asupra mea... da da, da nu prea vad ghinionu

| BlackSulphur a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Ciudat, nici eu, si sunt considerat inamic direct al crestinilor, si totusi se pare ca o duc mai bine ca ei. Ironic, nu?

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru BlackSulphur):

Tine'te bine urmeaza raspunsul, ai sa arzi in iad!

| milan9 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Cum te numesti? Ca sa mai verificam dpeste cativa ani...
Fiecare crestin are datoria sa se roage pentru iertarea semenilor săi, dar ştii ce se spune...
"Nu vă amăgiţi: Dumnezeu nu Se lasă batjocorit; căci ce va semăna omul, aceea va şi secera." - Galateni 6, 7

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru milan9):

Ooo da

| milan9 a răspuns:

Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE!
Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE!
Nu vrea nimeni varianta a doua, happy a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."

Ecclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "

II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.

Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.

Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.

Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.

Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.

Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.

II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,

Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| milan9 a răspuns:

Fericirea sau nefericirea VEŞNICĂ este puternic argumentată de BIBLIE, fără nici un dubiu, pe multiple planuri!

Fără a ne pierde în interpretări neautorizate despre ce a vrut să spună Biblia în acele zeci de versete despre LOCURILE DE FERICIRE sau cele de NEFERICIRE, înţelegem pentru început că SUFLETUL ESTE VEŞNIC. Cuvântul repetat de nenumărate ori în Biblie, cuvântul "veşnic", "veşnicie" are un singur sens: ETERN, FĂRĂ SFÂRŞIT…

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu pedepseşte pe nimeni!

Cum este posibil ca Dumnezeu să fie IUBIRE, dar să existe şi nefericire de durată?
Un singur răspuns: nu este consecinţa alegerii Lui şi a iniţiativei Lui, ci a RESPECTĂRII LIBERTĂŢII omului şi consecinţa unei mari PĂRĂSIRI: A OMULUI care Îl părăseşte pe Dumnezeu, îl ignoră toată viaţa, îşi părăseşte Sursa Fericirii şi vieţii lui…

De ce "de durată"? Pentru că omul este de la bun început o "investiţie veşnică", pentru veşnicie…

| milan9 a răspuns:

Este posibil ca omul să se încrânceneze pe o poziţie a răului?
În primul rand, Dumnezeu respectă continuu libertatea omului. Dar omul, ar putea el păstra continuu calea "îndepărtării"?

Dacă vedem exemplul "duhurilor răutăţii" care nu intenţionează să se întoarcă din calea lor… înţelegem că din păcate este posibilă şi omului această experienţă a "încleştării" în ură faţă de semeni, faţă de Creatorul său…

| iurii75 a răspuns:

Pentru că " plata pentru păcat este moartea". Totuși unele roade le poți culege și acum.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu osandeste pacatul, dar are mila de pacatos.
Dumnezeu este drept, bun si milostiv.
Sta 23 de ore pe scaunul milei si 1 ora pe scaunul dreptatii.
In care stare vei fi gasit in aceea vei fi judecat!

| Aalexander explică (pentru Maxim96):

"Dumnezeu este drept, bun si milostiv." - mai ales atunci cand unii mor de foame.

| Maxim96 a răspuns (pentru Aalexander):

Pedepseste cu mila, pentru ca sa ne izbaveasca de osanda vesnica!

| HDeNiSaR a răspuns:

Dumnezeu nu ne ameninţă că ne v-a pedepsi după moarte.
Biblia arată că plata păcatului este moartea.
învăţătura cu Iadul e o mare mare mare mare mare minciună.

| Keith a răspuns:

Te pedepseste si pe pamant atunci cand te astepti mai putin daca faci pacate grave, dar pedeapsa suprema este in judecata de apoi, unde Iisus Hristos va hotari unde va salaslui sufletul nostru, dupa faptele noastre pe pamant, ori in rai ori in iad.

| ioanaAn a răspuns:

Pentru ca inevitabil in timpul vietii ti se vor intampla si lucruri rele pe langa alea bune, deci nimic nou.
Asa ca pentru a pacali intr-adevar multimea sa faca fapte bune trebuie sa le vorbesti de ceva ce ei nu stiu si cum nu stiu nimic despre acel lucru tu poti sa le zici orice si ei vor crede. Ce misto.