| anonim_4396 a întrebat:

De ce Dumnezeu ne da boli?
De ce cand scapam de acea boala ii multumim? N-am primit-o de la el?

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu,bolile apar din cauza lui Adam și a Evei pentru ca nu au ascultat de Dumnezeu și din cauza lor am moștenit boala, bătrânețea și moartea. Romani5:12.Dar Dumnezeu va pune în curând capăt acestora.

| 4b a răspuns:

E important să înţelegi că nu boala naşte suferinţă, ci suferinţa naşte boală...sa fii sanatoswinking

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

El daca exista ca dovezi nu exista ca ar exista a creat virusi, microbi de la bun inceput, da omul la greu se agata de orice speranta numai gandeste rational si emotional

| Drimmero a răspuns:

Dumnezeu a dat bolile? Boala e inventata de om,, de oameni de stiinta si tot asa, de bolnavii aia care fac teste peste teste si din alea se naste cancerul care radiaza populatia.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Sa inteleg ca si ciuma a fost inventata de stiinta? sunt curios cum au inventat ei atunci asa ceva

| Mayhem666 a răspuns:

Multumirea ar trebui sa se duca la doctori, nu la prieteni imaginari.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Corect man, slava stiintei suntem unde suntem azi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu dă "dumnezeu" bolile pentru că "dumnezeu" asta creștin nu există.
Bolile au fost inventate tot de oameni, multe dintre ele de evrei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Arat eu a cel mai mare credincios?
Nu ma mir ca se cearta lumea pe aici din cauza celor ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primul raspuns e dovada clara pentru care iubesc religiosii si inteligenta lor rolling on the floor. Desigur ca tot ce e bun (chiar daca pot fi doar coincidente ) e din cauza lui Dumnezeu dar tot ce e rau nu e din vina lui. Parca totul exista multumita Lui dar asa e cand alteram regulile cum ne convine noua. Totusi Dumnezeu trebuie apreciat. Michelangelo cica in vis a vazut cum sa picteze capela Sixtină dar doamne fereste sa viseze vreun religios leacul pentru cancer sau ceva cat de cat important.

| August99 a răspuns:

Nu Dumnezeu ne da boli.

| anonim_4396 explică (pentru August99):

Nu el e cel care a creat lumea? Deci si bolile

| August99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nup

| Idris a răspuns:

Prin orice suferinta, omul primeste rasplata. Cu cat mai multe si mai mari sunt suferintele, cu atat mai mare va fi rasplata. Omul este facut pentru Viata de Apoi si nu pentru aceasta viata. Sunt difertie boli, care daca din cauza lor intervine decesul, acea persoana este considerata martir, intrand direct in Paradis. Bidhnillah. Cu permisiunea lui Allah.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Omul nu ințelege cum gandeste Dumnezeu. Să zicem că tu ai un stră-bunic care a făcut păcatul,, y" şi din cauza asta el şi 9 generații vor merge în iad. Dumnezeu va căuta sa îl scape de acel păcat şi prin urmare şi de iad. Cel mai simplu mod de a şterge acel păcat este o boală. Va trimite asupra ta sau a mai multor rudenii boala,, x". Deşi sună absurd, câțiva ani de chinuri pe pamant e mai bine decât o eternitate în iad.,, Rugati-vă lui Dumnezeu să vă pedepsească aici, pe Pământ, căci amarnice sunt pedepsele dincolo" părintele Arsenie Boca