| KevinAle a întrebat:

De ce Dumnezeu nu accepta oamenii cu o alta orientare sexuala (Gay/Lesbiene)
Pana la urma urmei..si eu sunt oameni

Răspuns Câştigător
| AnonImOO000 a răspuns:

Vezi tu, Dumnezeu a dat barbatul si femeia sa fie un trup si un suflet, adica sa se iubeasca si sa aiba o relatie foarte inalta de iubire. Sa se consulte la orice decizie, sa isi simta sentimentele doar din priviri, o relatie de intimitate si dragoste, ceea ce nu poate exista intre doi barbati sau doua femei, daca cei homosexuali sau lesbienele ar fi sinceri cu ei insisi ar recunoaste ca sunt impreuna doar pentru placerea trupului, doar pofta sexuala conteaza pentru ei, daca ar fi doar o dereglare de moment din pricina unei respingeri facute de o persoana de sex opus, asta s-ar regla in momentul cand vei intalni o fata sau un baiat potrivit, care sa te inteleaga si sa te iubeasca, dar voi vreti doar implinirea poftelor sexuale, nu va atrage caracterul, ci trupul, trebuie sa recunoasteti ca pofta sexuala conteaza in aceste relatii, nu exista dragoste adevarata, intelegere, relatie intima si nu ai pace in suflet cu adevarat. Oricine ai fi si orice religie sau orientare sexuala ai avea te asigur de un lucru, NU poti face indeajunse pacate ca sa Il faci pe Dumnezeu sa te respinga. Nu exista fapta sau vorba care sa il poata face pe Dumnezeu sa inceteze sa te mai iubeasca, Dumnezeu nu te condamna si nu te va pedepsi pentru ceea ce esti, El vrea sa te schimbi spre binele tau, nu al lui, Dumnezeu te iubeste si merge alaturi de tine, roaga-te lui sa te ajute in aceasta ratacire si cauta o fata sau un barbat cu care sa te poti intelege perfect, care sa tina la tine, Dumnezeu va trimite in viata ta o persoana ca aceasta. uita-te la aceste videoclipuri daca vrei sa fii fiul/fiica lui Dumnezeu prin Isus Hristos. https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE. https://www.youtube.com/watch?v=oHB7GEQpqeY. EL te-a asteptat cu bratele deschise in tot acest timp, si inca te asteapta. Trebuie doar sa crezi in Isus, spune-i ca ai nevoie de el, marturiseste-ti pacatele inaintea lui, roaga-l sa te ierte si spune-i ca vrei sa fii mantuit, din acea clipa esti fiul lui, si nimic nu te va mai desparti de dragostea lui, El iti va arata drumul in viata, ai incredere in El.

| doctorandus a răspuns (pentru AnonImOO000):

Ai fumat ceva nepermis?

| AlexSalling a răspuns (pentru AnonImOO000):

Dragul meu, daca tu esti un bisericos convins, care vede doar in fata, nu-i vina noastra. Nu mai spune tu despre homosexuali ca ar fi o dereglare, doar o placere a corpului. Exista iubire foarte mare si in cazul lor. Din pacate, tu esti incuiat la cap. Vezi doar in fata, parca imi bat capul degeaba scriindu-va voua, cei cu lacat la cap. Apropo, esti fiul sau fiica lui Dumnezeu si fara acele videoclipuri pe care le-ai dat. Tu nu esti El ca sa spui nimic. Dumnezeu iubeste orice suflet de pe acest pamant si homosexuali sunt la fel de iubiti de Dumnezeu, de ce? Ca sunt suflete.

| AnonImOO000 a răspuns (pentru AlexSalling):

Ceea ce spui tu este total eronat! Scrie in biblie si punctez, Dumnezeu a spus asta, nu eu. ''De aceea Dumnezeu i-a lasat prada mintii lor blestemate si isi necinstesc singuri trupurile, ai schimbat intrebuintarea fireasca a omului, au savarsit parte barbateasca si parte femeiasca, lucruri scarboase si neingaduite'' vezi tu dragul meu prieten, nu te contrazic ca Dumnezeu iubeste si pe homosexuali, chir deloc, pentru ca asa este, Dumnezeu iubeste orice om, dar vezi tu, Dumnezeu nu accepta asemenea lucruri si le condamna si doreste sa ne indepartam de aceste lucruri, faptul ca El te iubeste nu schimba pedeapsa pentru aceste pacate. Dar El te asteapta cu bratele deschise sa te intorci la el si sa alungi aceste pacate.

| KevinAle explică (pentru AnonImOO000):

Multumesc mult pentru acest raspuns, eu nu sunt lesbi, doar era o curiozitate. happy Am un prieten care e gay..si el a incercat sa isi i-a viata din aceasta cauza. vreau sa il ajut. Inca odata, multumesc pentru raspuns!

| KevinAle explică (pentru doctorandus):

Alt esec, pe bune..era doar o curiozitate..am un prieten cu aceasta problema si vreau sa-l ajut, daca nu o poti face si te pui sa judeci fara sa stii..vezi-ti de treaba ta, si cauta alti oameni care poti ajuta. O zi buna!

| doctorandus a răspuns (pentru KevinAle):

Ha, ha, ha, raspunsul meu nu era pentru tine, era pentru Cosmin9993333. Dupa ce l-ai declarat castigator nu mai apare ca raspunsul era pentru el.

| KevinAle explică (pentru doctorandus):

A, ok..scuze

42 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dumnezeu NU accepta oamenii cu o alta orientare sexuala fiindca Dumnezeu nu i-a facut pentru asa ceva si a dat un exemplu cum trebuie priviti aceste fiinte, dovada este SODOMA si GOMORA.

| ania a răspuns:

Dumnezeu concepe toți oamenii cu o orientare conformă cu organele genitale pe care El hotărăște să le aibă. Dar după concepție, unii părinți din ignoranță sau traume din propria lor viață, poate doresc foarte mult un copil de al sex decât cel format și atunci copulul încă din pîntece simte că e respins în sexualitatea lui, ă e de sex greșit, poate în coplărie e neglijat, abandonat de părintele de același sex și la maturitate el are un gol în ce privește relația hrănitoare sufletește pe care ar fi trebuit s-o aibă cu părintele de același sex, o caută în continuare și poate o sexualizeză, etc Sunt multe cauze pentru care te poși simți atras de persoane cu organe sexuale similare. Există centre de consiliere creștine care dacă vrei, te ajută să înțelegi de ce ai ajuns să simți așa, să-ți ierți părinții sau persoanele implicate, să te vindeci și să revii în acord cu sexul primit odată cu organele genitale cu care ai fost conceput.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dumnezeu daca exista ii accepta pe toti
discriminarea asta pe baza de orientare sexuala provine doar de la oameni si exprimata prin intermediul religiei

Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Si criminalii si pedofilii si necrofilii au "alta orientare", dar aceasta "alta orientare" este o deviere morala si nicidecum genetica. Se face diferenta intre FENOTIP si GENOTIP.

| xerxes1 a răspuns:

Oamenii credinciosi nu ii accepta, nu Dumnezeu.

| KevinAle explică (pentru xerxes1):

Deci...Dumnezeu este total de acord cu asa ceva?

| Nilsson a răspuns:

Nu exista ``orientare sexuala``, exista tulburari psihice care se manifesta prin atractie fata de persoanele de acelasi sex (adica o anomalie din punct de vedere biologic).

Si cand spui de gay la care te referi? La acei care au devenit asa in urma unor traume din copilarie sau la cei care au devenit asa in inchisori doar pentru ca au vrut sa o... cuiva sau pur si simplu si-au dorit sa incerce niste senzatii noi pentru ca sunt ``deschisi la minte``?

Cand spui de lesbiene la care te referi? La acelea care au un temperament slab si nu se simt confortabil in preajma barbatilor sau la cele care joaca rolul de ``barbat`` in relatie si cauta sa corupa fete tinere si inocente?

Vezi tu, lucrurile nu sunt chiar asa de simple asa ca nu poate nimeni sa spuna cum judeca Dumnezeu pe fiecare in parte, cert e ca ne iubeste pe toti, nu e nimeni perfect.

| doctorandus a răspuns (pentru Nilsson):

Ai jignit o episcoapa: http://en.wikipedia.org/wiki/Eva_Brunne

| MaTeOGG a răspuns (pentru Nilsson):

Ce idiot esti.

| Mclaren12 a răspuns:

Yehova nu exista. Evreii au avut dintotdeauna urã pentru homosexuali au le-au defaimat imaginea prin crestinism si medie. Evident ca si ei sunt oameni echilibrati. Homosexualitatea este naturala si se intalneste si la animale.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Este scris în Biblie: Romani 1:26-27. “De aceea, Dumnezeu Şi-a luat mâna de pe ei şi i-a lăsat să facă toate lucrurile acestea rele, încât până şi femeile lor şi-au schimbat rostul lor normal într-unul împotriva naturii, complăcându-se în relaţii sexuale una cu alta. Iar bărbaţii, în loc să aibă raporturi normale cu femeile lor, ardeau de pofte unul pentru celălalt, făcând lucruri ruşinoase între ei şi primind, drept rezultat în sufletele lor, pedeapsa pe care o meritau cu vârf şi îndesat” (NT pe înţelesul tuturor).

Este oare păcat a practica homosexualitatea?

Este scris în Biblie: Levitic 18:22. “Homosexualitatea este absolut interzisă, căci este un mare păcat” (Traducerea engleză TLB).

Pot, oare, merge la cer cei ce practică homosexualitatea?

Este scris în Biblie: 1Corinteni 6:9. “Nu ştiţi că cei ce fac asemenea lucruri nu au nimic de-a face cu Împărăţia lui Dumnezeu? Să nu vă amăgiţi! Cei care trăiesc o viaţă imorală, cei ce se închină la idoli, cei care trăiesc în adulter, precum şi homosexualii nu vor avea nici o parte în Împărăţia Sa. Tot aşa şi hoţii, apoi cei lacomi, beţivii, calomniatorii sau tâlharii” (NT pe înţelesul tuturor).

La fel ca toţi păcătoşii, homosexualii sunt chemaţi să se pocăiască.

Este scris în Biblie: 1Timotei 1:10-11. “Aşa că, menirea unor astfel de legi este să-i infiereze ca păcătosi pe toţi cei care sunt imorali şi necuraţi: adică pe homosexuali, pe răpitori, pe mincinosi şi pe toţi ceilalţi care prin faptele lor se împotrivesc Evangheliei binecuvântatului nostru Dumnezeu, al cărui mesager sunt” (NT pe înţelesul tuturor).

Păcatele de orice fel trebuiesc oprite şi au nevoie de iertarea lui Dumnezeu.

Este scris în Biblie: 1Corinteni 6:11. “Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru.”

Există speranţă pentru cei ce practică homosexualitatea.

Este scris în Biblie: 1 Corinteni 10:13. “Nu uitaţi însă un lucru: poftele dăunătoare care pătrund în viaţa voastră nu sunt deloc o noutate. Sunt mulţi care au avut de înfruntat exact aceleaşi dificultăţi, înaintea voastră. Şi nici o ispită nu e irezistibilă. Puteţi să vă bizuiţi pe Dumnezeu că El va avea grijă ca ispita să nu devină atât de mare încât voi să nu vă mai puteţi împotrivi ei; căci El a făcut o promisiune în acest sens şi va face precum a zis: El vă va arăta cum să scăpaţi de sub puterea ispitei, astfel încât să vă puteţi totuşi împotrivi cu răbdare” (NT pe înţelesul tuturor).

Dacă eşti homosexual, ce poţi face?

1. Recunoaşte păcatul tău.

Este scris în Biblie: Psalm 51:2-4. “Spală-mă cu desăvârşire de nelegiuirea mea şi curăţeşte-mă de păcatul meu! Căci îmi cunosc bine fărădelegile şi păcatul meu stă necurmat înaintea mea. Împotriva Ta, numai împotriva Ta, am păcătuit şi am făcut ce este rău înaintea Ta; aşa că vei fi drept în hotărârea Ta şi fără vină în judecata Ta.”

2. Cere iertare pentru păcatul tău. Dumnezeu spune că poţi începe o nouă viaţă.

Este scris în Biblie: Psalm 51:7-12. “Curăţeşte-mă cu isop şi voi fi curat; spală-mă şi voi fi mai alb decât zăpada. Fă-mă să aud veselie şi bucurie şi oasele pe care le-ai zdrobit Tu, se vor bucura. Întoarce-Ţi privirea de la păcatele mele, şterge toate nelegiuirile mele! Zideşte în mine o inimă curată, Dumnezeule, pune în mine un duh nou şi statornic! Nu mă lepăda de la Faţa Ta şi nu lua de la mine Duhul Tău cel Sfânt. Dă-mi iarăşi bucuria mântuirii Tale şi sprijineşte-mă cu un duh de bunăvoinţă!”

3.Crede că Dumnezeu te-a iertat cu adevărat şi încetează de-a te mai simţi vinovat.

Este scris în Biblie: Psalm 32:1-6. Ferice de cel cu fărădelegea iertată şi de cel cu păcatul acoperit! Ferice de omul, căruia nu-i ţine în seamă Domnul nelegiuirea şi în duhul căruia nu este viclenie! Câtă vreme am tăcut, mi se topeau oasele de gemetele mele necurmate. Căci zi şi noapte mâna Ta apăsa asupra mea; mi se usca vlaga cum se usucă pământul de seceta verii. Atunci Ţi-am mărturisit păcatul meu şi nu mi-am ascuns fărădelegea. Am zis: “Îmi voi mărturisi Domnului fărădelegile!” Şi Tu ai iertat vina păcatului meu. De aceea orice om evlavios să se roage Ţie la vreme potrivită! Şi chiar de s-ar vărsa ape mari, pe el nu-l vor atinge de loc.”

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Te inseli, Leviticul si in general Vechiul Testament nu zic nimic despre lesbiene. Asta a fost dezbatut de rabini celebri (de ex. Maimonide) si au ajuns la concluzia ca Legea lui Dumnezeu nu prevede nicio pedeapsa pentru lesbiene.

In Biblie nu exista "principiul simetriei", deci Leviticul se referea doar la barbatii homosexuali: atat Vechiul Testament cat si Noul Testament stipuleaza ca femeia *nu* este egala barbatului. In Vechiul Testament poliginia este incurajata, in timp ce pentru poliandrie este prevazuta pedeapsa capitala. In Noul Testament barbatul este capul femeii, femeia trebuie sa fie supusa barbatului si femeia trebuie sa taca in biserica. "Femeia este capul barbatului" ar fi New Age, nu crestinism.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

In VT, citeste NT si o sa vezi ca e mult mai diferitwinking

| Făgăraş a răspuns:

Bunul Dumnezeu accepta şi îi iubeşte pe toţi oamenii, oricât şi în orice prăpastie s-ar şi oricât de mult l-ar blestema. Iubirea Lui nu o poate birui niciun rău din lumea aceasta. Problema constă în faptul că lezbienele şi persoanele gay nu îl acceptă pe Dumnezeu.
Noi, creştinii suntem chemaţi să iubim pe toţi oamenii însă să nu acceptăm ceea ce nu este în firea lucrurilor. Lezbianismul şi cealaltă orientare nu sunt ceva natural, ci reprezintă un dezechilibru în natura umană.
În acest punct există marea disensiune între creştini şi cei de la LGBT: noi mărturisim că ei sunt oameni care au nişte dezechilibre, pe când ei consideră că lezbianismul şi orientarea gay sunt perfect normale. Însă să fii sigur că Dumnezeu îi iubeşte şi îi aşteaptă happy Hristos a înviat şi Sărbători fericite!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Făgăraş):

Cum adică "nu sunt ceva natural"? Homosexualitatea se întâlnește și la alte animale.

| doctorandus a răspuns (pentru Făgăraş):

De fapt: nu. Multi gay si lesbiene sunt crestini credinciosi. Nu te-a pus nimeni arbitru peste cine e crestin.

Răspuns utilizator avertizat
| Lion56 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Bun, si daca ar fi ceva natural, atunci hai sa o acceptam de buna!laughing Sper ca nu sustii cumva vaccinarea contra rabiei, fiindca rabia e ceva "natural", si la animale o intalnesti. Probabil crezi ca orbirea e tot ceva "natural", ca nu doar oamenii o au. happy

Răspuns utilizator avertizat
| DarkAndDreary a răspuns (pentru Lion56):

Unde vrei să ajungi?

| Skippy223 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nici el nu știe ce vrea sa zică.

| Lion56 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu mi se pare deloc complicat ce am spus happy

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Adica tu esti un ANIMAL si ai si DOUA pisici LEZBIENE. Bravos natie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru danut):

De unde ai dedus tu că am pisici?

| danut a răspuns (pentru DarkAndDreary):

A fost o metafora, nu am dedus nimic.

| AlexSalling a răspuns (pentru Făgăraş):

Dragul meu, cine te crezi tu sa spui ca homosexuali nu sunt credinciosi? Nu sunt "dechilibre" cum le numesti tu, doar tu le vezi asa. Nu am ce sa fac, din pacate exista unele persoane nebune cu biserica, eu cred in Dumnezeu si cred in iubirea homosexualilor fata de Dumnezeu. Tu nu esti nimeni sa spui ca nu l-ar iubi pe Dumnezeu. Ma rog, as avea curiozitatea sa stiu ce varsta ai. Daca ai peste 40, esti clar incuiat la cap. Fara supare, asta-i cuvantul. Esti homofob, punct.

| Făgăraş a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Homosexualitatea nu este ceva natural, sunt tulburări psihice şi de comportament, având în spate traume. Sunt cazuri de oameni cu homosexualitate care s+au vindecat de problema lor happy Sărbători fericite şi Hristos a înviat!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Făgăraş):

Aberezi. Sunt și eu curios, cine sunt acei oameni "vindecați" de homosexualitate?

| rexiomaria a răspuns:

Dar daca D-zeu nu exista si crestinismul e doar o arma veche de manipulare?
Religia in trecut era menita sa controleze oamenii, "si ce oamenii mai ai sa controlezi daca nimeni nu se reproduce?" au spus aia din trecut cu frica.
S-au gandit poate ca e ceva contagios, azi unu e gay, maine 2 is, pana luna viitoare tot satul e gay, nimeni nu mai are copii si deci totii mor, si daca mor totii crestini, moare si crestinismul(in marea parte).

Asa ca aia din trecut au ajuns la o concluzie: "noi am spus ca D-zeu stie tot si tot ce face e corect, asa ca daca spunem ca lui nu ii plac Homosexualii(si ca homosexualitate e chiar un pacat, o "abominatie") atunci nu mai are rost sa intrebi de ce, tu nu te compari cu el, l-am FACUT in asa fel incat sa nu te compari cu el.".

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru rexiomaria):

Dar daca D-zeu nu exista si crestinismul e doar o arma veche de manipulare?
La asta nu te-ai gandit doar tu, la asta s-au gandit majoritatea crestinilor la inceput. Daca il cauti cu adevarat, il vei gasi pe Dumnezeu. Cum vrei sa-l gasesti daca nici macar nu te intereseaza, nu citesti si dormi toata ziua? Nu vrei sa-l gasesti.
E ceva normal sa iti schimbi sexul? Dumnezeu a lasat sa fie barbat cu femeie.

| rexiomaria a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

"Daca il cauti cu adevarat, il vei gasi pe Dumnezeu. Cum vrei sa-l gasesti daca nici macar nu te intereseaza,"
Cand eram mic credeam in D-zeu si am incercat sa il 'gasesc' spiritual, nu am gasit nimic, nu vad sensul sa imi petrec toata viata sa gasesc ceva ce nu exista.

" nu citesti si dormi toata ziua?"
Interesante asumari, gresite.

" Nu vrei sa-l gasesti."
Din nou, interesante asumari.

"E ceva normal sa iti schimbi sexul? Dumnezeu a lasat sa fie barbat cu femeie."
Unii se nasc cu 2 sexe(sau ceva gen), deci "D-zeu" nu "face" numai barbati si femei, se pare.
Si da, e normal sa iti schimbi sexul(asta nu are treaba cu gay totusi), daca D-zeu te-a facut sa te simti ca sexul opus.

| Lion56 a răspuns:

Fiindca homosexualitatea este pacat. Deci din acelasi motiv pentru care nu accepta mincinosii, care sunt tot oameni.
De acceptat ii accepta, fiindca nu-i spulbera pe toti instant, dar Dumnezeu nu are nimic de-a face cu pacatul.
Nu ma refer aici la persoane cu anumite tulburari psihice sau fie zis "inclinatii", ci la cei care aleg sa si traiasca in acest fel dand curs acelor inclinatii.