| Vernusio a întrebat:

De ce Dumnezeu NU este drept in viata oamenilor? De ce la altii le da mult si la altii nimic? Nu ma refer doar la bani, fireste. Voua vi se pare ca Dumnezeu este drept?

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mie nu mi se pare că este.

| ania a răspuns:

Da, ne acordă șansa de a-L cunoaște, prezența Lui e cea mai mare fericire experimentabilă pe pământ. Oricum viața de aici e scurtă și cei mai fericiți suntem când ne străduim să facem pe alții fericiți, ceea ce nu ne poate împideca nimeni.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu nu e nici drept, nici stramb. El nu exista. Obtinerea unor anumite lucruri depinde doar de tine, nu mai sta sa astepti rezolvari de acolo de unde nu pot veni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boss, daca adevaratul "Dumnezeu" ar fi fost cel crestin, acum toata planeta era comunista si toti oamenii traiau in aceeasi mizerie dar cum "dumnezeu" cel crestin nu exista evreii cu tot inchizitia lor n-au ajuns sa spele pe creier decat 2 miliarde de oameni in prezent, numar in continua scadere.
De aici se deduce clar ca nu exista egalitate. Sunt unii ce au avut norocul sa se nasca in familii mai "bogate" si altii care au avut ghinionul sa se nasca in familii "sarace".
Eu zic sa te pui singur pe picioare si sa nu ai pretentii de la nimeni. Vezi ce-ti place, gandeste-te cum sa faci bani prin acel "ceva". Urmeaza o postliceala sau daca vrei sa tocesti informatii total inutile o facultate si dupa cauta-ti un loc de munca pe specializarea pe care ai ales-o. Din depresie nu te scoate nimeni in afara de tine.

| Nitroblast a răspuns:

Dumnezeu da cat poate sa duca fiecare. Toata lumea primeste sanse "maxime" ca sa zicem asa din start la Mantuire. Un bolnav il va descoperi mai usor pe Dumnezeu fata de unul perfect sanatos.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Era odată un călugăr bătrân care mergea în oraş ca să îşi vândă coşurile. Intrând în oraş, vede în şanț un pusnic care se nevoise mai bine de 60 de ani în pustie mâncând doar rădăcini, răpus de hiene. Mai încolo, un boier care toată viața s-a desfrânat, care a ucis creştinii, era dus la groapă cu slavă, cu toată cetatea în urma lui. Călugărul s-a mirat şi a zis în sinea sa,, Doamne, cum se poate atâta nedreptate? Acolo, cel ce a slujit toată viața lui Dumnezeu este mâncat de hiene, iar aici cel ce toată viața a pacatuit este dus la groapă cu slavă. Oare în bunătatea Sa cea mare, Domnul îngăduie lucruri nedrepte? Am să mă rog lui Dumnezeu să îmi arate Judecățile Sale! ". Întorcându-se în chilia sa, s-a rugat Lui Dumnezeu să îi arate Judecățile Sale. Rugându-se el cateva săptămâni, Domnul îl trimite pe îngerul Său în chilia călugărului.,, Frate, m-a trimis Domnul pentru a-ți arâta din Judecățile Sale pe care nici ceata Scaunilor, nici ceata Serafimilor şi nici ceata Heruvimilor nu le cunosc. Du-te în grădina din cetate şi vei găsi un copac cu o scorbură şi ascunde-te în ea. Şi să stai te uiți la fântână". Ducându-se în grădină, a aflat scorbura şi a intrat in ea. La fântână se opreşte un boier călare pe cal. Se opreşte în fața fântânii, îşi face cruce şi bea apă. Se întinde pe iarbă, scoate o pungă cu galbeni, îi numără şi adoarme. După ce se trezeste, prima grijă a sa a fost calul, care păştea mai încolo. Luându-si bagajele, scapă punga cu galbeni si merge mai departe. După un timp apare un alt om care îşi face cruce, si bea apă. Văzând punga se apleacă şi o ia, numără banii şi pleacă pe o cărare. În urma sa vine un țăran care îşi ia apă din fântână, se așează şi începe să mănânce. Între timp, boierul îşi dă seama că a pierdut punga şi se întoarce să o caute. Ajungand îl întreabă pe țăran,, Omule, nu ai găsit o pungă cu galbeni aici?"
,, Nu am aflat nici o pungă!"
,, Arată-mi ce ai în traistă!"
,, Omule, nu am aflat nici o pungă! ". Mâniindu-se, boierul îl loveste cu biciul până îl omoară, îi caută in traistă, nu căseşte galbenii şi pleacă. Atunci se arată Îngerul Domnului şi îl întreabă pe călugăr,, Frate, câte nedreptăți ai văzut aici? "
,, Multe, sfinte îngere! Primul care a venit aici, şi a pierdut banii, apoi unul i-a luat, apoi altul a fost ucis..."
,, Toate ție ți se par nedreptăți, dar mare dreptate a făcut Domnul aici. Primul care a pierdut banii şi altul i-a luat. Cel care i-a luat este vecinul bogatului, căruia într-o noapte i-a murit şi soția şi soacra şi nu avea bani să facă înmormântarea, dar avea o livadă frumoasă, şi s-a înțeles cu boierul să îi dea livada pentru 300 de galbeni. Dar boierul nu i-a dat decat 150 de galbeni, ceilalți i-a primit astăzi"
,, Atunci cel care a fost ucis?"
,, Şi aici Domnul a făcut dreptate. Acesta esa om bun, dar în tinerețea sa a lăsat un om să moară înecat, şi pentru asta nu ar fi intrat în Rai. Iar boierul, văzând că a ucis om nevinovat, se va calugarii, şi in 40 de ani va fi iertat.Deci, tu zici că numai nedreptăți s-au întâmplat aici, dar Domnul numai dreptate a făcut.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

,, Precum răsăritul este departe de apus, şi miazănoaptea de miazăzi, asemenea şi Judecățile Mele sunt departe de judecățile voastre, fii oamenilor "

| Creierash a răspuns:

Pentru ca cei carora le da, muncesc, iar cei carora nu le da si se plang ca nu le da, asteapta sa li se dea.

| Alexandra28Co a răspuns:

Sa sti ca de multe ori m-am gandit si eu la asta.Da numai la cei ce au sau copii fara nici un pacat cu fel si fel de boli crying(((

| 11naomi11 a răspuns:

Da! Dumnezeu este foarte drept! Poate ca tie ti se pare ca El nu este drept, insa El stie cel mai bine cui si cat ii trebuie. Poate ca tie nu ti-a dat nimic, pentru ca altii au nevoie mai mare de ceva sau pentru ca tu ai ceea ce iti trebuie. Dumnezeu stie cel mai bine ce e de facut. Cand te rogi, roaga-l sa iti dea ceea ce iti trebuie si roaga-l sa iti trimita un raspuns: ai sau nu nevoie de acele lucluri.
Aceasta este parerea mea. Eu sustin in continuare ca Dumnezeu e drept cu toti... Sper ca te am ajutat.

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Este foarte drept si cu copii care mor de foame in africa si cu cei orbi, handicapati la nastere

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Dumnezeu este un personaj fictiv, un creator nu ar fi putut sa lase atata suferinta si sa spuna ca iubeste lumea,atat de multa suferinta e pe lumea asta copii nascuti cu handicap,copii care mor de foame, tot felul de bolii, plus ca nici macat nu e egal cu toti la nastere,de exemplu x e un om urat dar frustrat si complexat un zeu bun nu ar lasa asa ceva sau y e prost, in realitate vb de selectia naturala unde cei mai puternici calca in picioare pe cei slabi,vezi istoria unde mereu cei slabi erau umiliti si calcati in picioare un zeu bun nu ar lasa asta, promisiunea ca dincolo va fi lapte si miere nu scuza un zeu care e lipsit de empatie, unde mai puneam ca nici macar de poporul lui nu a avut grija cand ardeau milioane in lagare, omul nu se gandeste la asa ceva ca multi sunt dogmatici, obsedati de religie

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Dacă admitem că o ființă infinită a controlat destinele persoanelor și popoarelor, istoria devine o farsă cât se poate de crudă și sângeroasă. Eră dupa eră, cei puternici i-au călcat în picioare pe cei slabi; cei vicleni și lipsiți de inimă i-au făcut sclavi pe cei simpli și inocenți, și nicăieri în toate analele omenirii, niciun zeu nu i-a ajutat pe cei oprimați. - Robert G. Ingersoll

| 11naomi11 a răspuns (pentru RAY):

El stie cel mai bine. Trebuie sa înțelegeți. Ok. Acuma veti spune dar de ce spui asta? Pai hai sa ne imaginam daca Dumnezeu ar dă numai lapte si miere la toți absolut toț, tota lumea ar fi încetat sa mai creadă în El fiindcă nu ar mai fi avut deloc nevoie de El.Acum e alegerea voastră daca credeti sau nu in El.

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Adica daca e prea bine nu am ai crede in el din contra daca nu ar fi suferinta omul ar crede ca exista un zeu bun, tu crezi in dumnezeu pentru ca isi merge rau?

| 11naomi11 a răspuns (pentru RAY):

În primul rand Dumnezeu nu e un zeu si m-am saturat sa iti explic intelege singur

| RAY a răspuns (pentru 11naomi11):

Atunci de ce cuvantul se termina in zeu? dumne(zeu) sau tu nu vezi ca asa se termina cuvantul, inseamna stapanul zeiilor in ebraica, cel care e peste zeii asta aflam in geneza

El judecă în mijlocul dumnezeilor.") sau „alți dumnezei se închină Lui" (Psalm 97:7 - 9) [6].

| RAY a răspuns (pentru RAY):

„Cunosc acum că Domnul este mai mare decât toți dumnezeii;"