| AvalohAlyn a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ma iubeste si imi da o depresie si anxietate crunta? Si de-a lungul timpului am suferit mult.De ce Il rog si nu ma aude? De ce trebuie sa sufar atat? Vreau doar sanatate, nu imi doresc nimic mai mult. Vreau ca Dumnezeu sa imi auda rugaciunile umile.Ce pot face? Nu ma iubeste? Si Iau tratament cu antidepresive dar degeaba. Voia Lui e ca eu sa sufar de depresie si anxietate?sad Am trait o adolescenta si o tinerete plina de suferinta.Cum sa ma scoata Dumnezeu din suferinta asta? Fiindca singura speranta mi-a ramas la El.As vrea sa ma iubeasca, sa ma ajute, sa fie langa mine si sa-L simt aproape.De ce nu vrea? De ce nu.imi asculta rugile?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Dumnezeu te asculta si te vede. Iti da putere să reziști, dar azi nu ne vindeca de boli. Dacă vezi ca tratamentul nu da rezultate, ar fi bine sa ceri ajutorul unui medic de specialitate. Vei reusi, de fapt, Dumnezeu iti da intelepciunea de lua tratamentul cel mai potrivit pentru tine.

| ania a răspuns:

Mă bucur că El e singura ta speranță. EL ne iubește foarte mult, de aceea a vrut Iisus Hroistos să se întrupeze ca să ne înțeleagă mai bine și a văzut cu e să te respingă oamenii, să nu te înțeleagă. Înainte de execuție El a spus că sufletul lui era cuprins de o întristare de moarte așa că El știe ce simți când treci prin depresie și anxietate și Biblia spune că El a luat asupra lui sufeințele noastre(Isaia 53).Fă-ți un obicei din a conversa cu Dumnezeu povestindu-i tot ce simți, citește psalmii pentru că mulți au foat scriși de oameni aflați în momente de disperare, te ajută să înveți să conversezi cu Dumnezeu. Citește și Noul Testament, te ajută să_l înțelegi mai bine pe Dumnezeu și pe Iisus -căci noi n-avem un mare preot care să n-aibă milă de slăbiciunile noastre ci unul care în toate lucrurile a fost ispitit ca și noi, dar fără păcat.Să ne apropiem dar cu deplină încredere de scaunul harului ca să primim îndurare, să găsim har, pentru ca să fim ajuați la vreme de nevoie(Evrei 4-15-16)

| RAY a răspuns:

Ce probleme ai? daca nu te descarci nu vei scapa de ele, nu le reprima

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poate pentru ca NU EXISTA?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lucru a cerut si Domnul Isus când la rugat pe Tatăl să departeze paharul acela de la El. Dar El a spus să nu se facă totuși ceea ce dorește El, ci ceea ce voiește Tatăl! Si deși I-a fost ascultată rugăciunea, răspunsul nu a fost "DA"! E o înaltă stare să poți să accepți voia Tatălui si să ai încredere că ceea ce face El e cel mai bine pentru tine, că El ascultă rugăciunea chiar si când răspunsul e NU! "E grea rugăciunea aceasta: Facă-se voia Ta ", spun unii, dar te provoc să te rogi așa de câte ori vine aceasta șoaptă că nu ai valoare in ochii lui Dumnezeu!

| Hexiled a răspuns:

Dumnezeu nu iti va da mai mult decat poti duce. Chiar daca tu simti ca esti la pamant si ca nu mai poti, de fapt poti, fiecare zi care trece din momentul in care te simti la pamant e o victorie.

| Pabibabum09 a răspuns:

Dumnezeu te iubeste in orice circumstanța a vietii. Orice ai face, oricine ai fi! Dar te treci printr-o perioada in care El te pune la grea încercare, pe care tu trebuie sa o depășești! Asa, ii vei dovedi ca si tu Il răsplătești. Incearca sa interacționezi cu lumea din jurul tau, daca nu te ajuta, du-te la un psiholog! El stie cum sa te ia si cum sa discute cu tine, in asa fel incat, incet-incet problema asta sa ia sfarsit! Iti doresc multă sănătate! *

| LadyDee89 a răspuns:

Calugateste-te!

| LOVW a răspuns:

Uite acest video : https://www.youtube.com/watch?v=u6J_Zr0-PaY
Dumnezeu te iubeste mult, la fel ca pe Iisus, a dat toate bagatiile ca sa te castige. Cand tu plangi, plange si El. O sa vina o zi in care va rasari soarele si pe strada ta. Dumnezeu sa te binecuvanteze!

| Tess a răspuns:

Dumnezeu iubește pe toată lumea. Noi nu ne iubim. Îmi pare ră că treci prin așa ceva. Aș vrea să te ajut, dar numai tu te poți ajuta. Niciodată să nu-ți pierzi speranța că te vei face bine. Eu m-am făcut și știu pe alții. Continuă să te rogi și să crezi. Curaj!

| citrixma a răspuns:

Eu aș spune să încerci să faci meditați, lucrul ăsta te-ar ajuta foarte mult...trebuie să gândești pozitiv mai ales acum te va ajuta foarte mult, și eu am trecut prin anexitate și depresie.

| Riker a răspuns:

Poate pentru că nu există?

| MortalProxy96 a răspuns:

Lasă-l pe el. N-o să te ajute niciodată.

| amy778 a răspuns:

Și eu am anxietate și depresie.Dar nu în stadiul in care sa zic că "Dumnezeu nu mă iubește" Prin simplul fapt că zici asta, Dumnezeu nu îți mai asculta rugăciunile.Nu dai dovada de credinta.Nu mai gândi așa.Si încearcă să mergi la un psiholog