| Inferno a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ne-a dat capacitatea infinita de a invata si memora lucruri? De ce trebuie sa uitam ceva ca sa invatam ceva? Vreau sa spun ca mintea umana nu are capacitatea de a intelege anumite lucruri. De ce? Este un motiv pentru care a facut Dumnezeu asta?

14 răspunsuri:
| Inferno explică:

Dar omul o face.

| anonim4565 a răspuns:

Intr-o zi vom stii pe deplin totul dar pana atunci cunoastem in parte

| Inferno explică (pentru anonim4565):

Si acel moment va fi dupa moarte?

| anonim4565 a răspuns (pentru Inferno):

Nu ci cand va veni El din nou

| danut a răspuns:

Dumnezeu a dat o capacitate enorma de gandire antideluvienilor dar bantuiti de pacate s-au dus din rau in mai rau pana Creatorul a fost nevoit sa distruga in mare parte creatia Sa prin potop. Dupa potop omul si-a pierdut din calitatile primordiale (cca 1000 de ani de viata, dimensiuni apreciabile, din calcule ar reiesi ca oameni aveau cca 3m inaltime si creierul de cca 6kg. cu posibilitatea de procesare de 100%). Fintele umane isi vor recapata aceste capacitati cand Raul, pacatul va fi eliminat din univers (in curand).

| 4b a răspuns:

Nu este nimic ascuns care nu ne va fi descoperit, si nimic tainuit, care nu va iesi la lumina...''ajunsesei la cea mai inalta desavarsire, erai plin de intelepciune, si desavarsit in frumusete; erai acoperit cu tot felul de pietre scumpe, umblai prin mijlocul pietrelor scanteietoare, ai fost fara prihana pana in clipa cand s-a gasit nelegiuirea in tine''; cui nu i-ar fi placut sa fie asa de perfect la Lucifer?!
Sunt lucruri pe care ochiul nu le-a vazut, urechea nu le-a auzit, si la inima omului nu s-au suit...lucruri pregatite pentru cei care il iubesc pe Dumnezeu...da cine il iubeste?big grin

| RAY a răspuns (pentru 4b):

Sfantul duh il iubeste

| RAY a răspuns:

Las ca putem invata multe dar cand ignori stiinta normal ca pentru tine tot e greu sa intelegeti rational

| martzian a răspuns:

Vom avea ocazia sa aflam raspunsul la astfel de intrebari, intr-o zi. Pana atunci sunt multe altele care ne preseaza.

Eu nu ma intreb de ce avem capacitate finita de a invata si a memora ci cum era omul INAINTE de caderea in pacat. Evident, acesta din urma si-a pus amprenta peste absolut toata aspectele vietii.

| casablanca40 a răspuns:

Doar timpul este infinit, iar nici asta nu se stie sigur. Omul a fost creat imperfect pentru a deveni perfect. Nu are capactitea acum, dar pe viitor o va avea.
Citat din Filozofia Universului de Aamram Mikhael Aivanov "... Sa luam si pasajul in care Iisus spune : "Fiti perfecti, asa cum Tatal vostru este perfect!". Ce sa spunem de fraza asta? Ori IIsus vorbea fara se Se gandeasca, cerand unor fiinte atat de limitate sa atinga in cativa ani perfectiunea Tatalui Ceresc, sau nu-Si dadea seama de maretia Lui si Isi imagina ca era usor sa devina ca El. In ambele cazuri, acesta nu este prea avantajos la adresa lui Iisus. In realitate, si fraza aceasta subintelege reincarnarea. Iisus nu-Si inchipuia ca omul ar fi capabil sa devina perfect intr-o singura existenta, dar stia ca, dorind puternic aceasta perfectiune si facand eforturi pentru a o obtine, dupa numeroase reincarnari, va reusi sa-si atinga scopul!
De altfel, scrie si in Geneza : Dumnezeu spune : "Sa facem omul dupa chipul si asemanarea noastra. Dumnezeu crea omul dupa chipul sau, dupa chipul sau il crea. " Si cu asemanarea ce s-a intamplat? " Oare omul va evolua pana cand cineva va atinge statului de Dumnezeu? Lumea va fi plina de Dumnezei iar fiecare se va transforma intr-un Univers?

| PsedaA a răspuns:

Stii ca imaginea de la avatar e simbol masonic?

| 6DuckMeJesus a răspuns (pentru PsedaA):

Si daca e simbol masonic, care-i faza? Aaa, am uitat, esti unul din aia de cred ca pamantul e plat, ca dinozaurii au disparut la potopul lui noe, fiind animale impure si ca tot ce stim noi acum, e inventie masonica!

| Inferno explică (pentru PsedaA):

Serios?

| Inferno explică (pentru PsedaA):

Da tu stii ce simbolizeaza soarele si luna, piatra slefuita, neslefuita si restul simbolurilor masonice?