| LoveToHate a întrebat:

De ce Dumnezeu nu ne-a facut perfecti?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Poi asa vorbesc crestinii?

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu a creat pe om perfect.Insa,din cauza neascultarii, el si-a pierdut din chipul si asemanarea cu Dumnezeu.

| Inferno a răspuns:

Dupa ce m-am gandit la starea in care trebuie sa se afle un obiect perfect am ajuns la concluzia ca acea stare este o combinatie de stari existente si inexistente intr-un mod egal si simultan. Asa ca daca ai fi fost perfecta nu cred ca ai mai fi putut spune ca existi ci ca existi si nu simultan.

| Filip23 a răspuns:

Ne-a facut cu vointa libera. Asta inseamna ca putem alege si raul. Insa ne-a oferit posibilitatea de a medita la ce s-a intamplat pe Golgota.

| 4b a răspuns:

Lumea a fost perfecta pana cand a intrat pacatul in omsad

| RAY a răspuns:

Clar ca nu exista

| Filip23 a răspuns (pentru RAY):

Pai daca-i clar de ce te varcolesti atata?

| RAY a răspuns (pentru Filip23):

Nu ma varcolesc

| Narfundo a răspuns:

El a incercat. Pentru ce am fost noi creati eram perfecti.Iti recomand biblia daca tot vrei astfel de informatii.

| reihiuke a răspuns:

Ti-as spune eu, dar nu ai cum sa verifici asa ca nu-ti raspundhappy

| reihiuke a răspuns:

Nici noi nu avem posibilitatea de a alege.

| LoveToHate explică (pentru reihiuke):

Cum sa nu ai posibilitatea de a alege?

| reihiuke a răspuns (pentru LoveToHate):

Asta nu o pot explica in 2 cuvinte. Mai ales ca trebuie sa verifici tu asta pentru a crede. Mintea este o functie ca si emotiile si miscarile. Cand venim in viata, venim ca o foaie alba de hartie. Apoi, din jur suntem bombardati cu impresii si "foaia se murdareste". Intelectul, emotionalul si centrul motor sunt ca niste suluri de hartie, care de cum ne nastem, pe ele incep sa se inregistreze informatii. Apoi in functie de informatiile care "au avut norocul" sa se inregistreze, centrii astia fac asocieri intre ei, iar noi numim asta experienta de viata sau cunoastere. Prin prisma acestor inregistrari noi facem alegeri. Practic noi nu alegem. Se inregistreaza ceva in noi, intamplator, care mai tarziu, in combinatie cu alte inregistrari ne va impinge sa lua o anumita decizie sau alta. Spre exemplu faptul ca tu ai pus aceasta intrebare este rezultatul experientei tale de viata. dar aceasta experienta pur si simplu 's-a intamplat'. E rezultatul a ceea ce ti s-a intamplat. Tu ai reactionat punand intrebarea asta, pentru ca nu ai putut face altfel. Daca ai fi putut, ai fi facut.
Aici este o iluzie foarte frumusica. Daca eu te intreb: "iti poti controla gandirea?" Tu, o sa raspunzi mecanic ca da. Sau poti sa iti examinezi gandirea si sa vezi ca o poti controla, in timp ce-ti observi gandurile si le alegi cu grija. Dar faci asta 5 secunde, apoi ceva din exterior te fura si in tine incepe iar sa "se" gandeasca in mod automat, gandire ce este influentata de evenimentele din jur. Spre exemplu eu daca te injur, incep automat sa apara ganduri in capul tau. Daca esti atent, vei sesiza ca astea pornesc automat, fara sa le dai tu vreo directie. Asta inseamna ca "se" gandeste de la sine. Nu gandesti tu, cu un scop anume, cu o actiune voita intr-o anumita directie. Noi putem incepe sa ne controlam, sa alegem si sa incepem sa putem avea liber arbitru pentru a face ceva, dar asta doar dupa ce iti dai seama ca totul in tine "gandire, emotii, miscari" pur si simplu se intampla de la sine. Daca ai putea sa aduni toate aceste manifestari, o sa vezi ca nu exista un scop determinant in tine. Si scopurile si vointa se schimba in functie tot de ce se intampla in jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat in acest caz credinciosii nu mai aveau motiv sa-i ceara sa le ierte pacatele, deci incepeau incet incet sa-l ignore.

| CryChristiAN a răspuns:

Ce intrebare de copil.''De ce Dumnezeu nu ne-a facut perfecti''. Ba din contra ca Dumnezeu ne-a facut perfecti; ne-a facut dupa chipul si asemanarea Sa.Dar datorita ingerilor cazuti care ne ispitesc mereu nu mai suntem perfecti, iar DUmnezeu ne-a lasat sa fim perfecti prin darurile noastre de la El:bunatate, inteligenta, etc.

| rocco09 a răspuns:

Ce numesti tu perfect? Sincer ce iti imaginezi cand spui perfect?

| LoveToHate explică (pentru rocco09):

Un om care poate sa-mi raspunda la TOATE intrebarile si sa aiba trasaturi extraordinar de frumose.big grin

| rocco09 a răspuns (pentru LoveToHate):

Si de ce o fi vina Lui Dumnezeu ca cineva se comporta urat? Mai apoi, nu stiu daca a sti totul te-ar face fericita, omul e insetat sa cunoasca tot mai mult, ce ar fi societatea noastra daca toti s-ar naste stiind totul? Eu cred ca m-as plictisi

| Morrigan a răspuns:

Ca apoi am fi fost prea multi, si el numa 1 si s-ar fi simtit inferior rolling on the floor))))))

| Sorin98_5461 a răspuns:

Practic aceasta intrebare incalca regulamentu din rubrica (intrebare fara raspuns) deci ai grija ce postezi:nimeni nu poate sa iti raspunda la aceasta intrebare deca Insusi Dumnezeu

| Tudo_Vlad_1993 a răspuns:

Ca sa-si bata joc de noilaughing)))