| StefanCelMareIubeaFemeileDES a întrebat:

De ce dumnezeu nu ne ofera niciun semn de viata?
De ce nu ne arata ca ceea ce facem este gresit?
De ce gangnam style are atatea view-uri pe youtube?
DE CE?!

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine Il cauta cu tot dinadisul Il va gasi.Trebuie sa Il cauti cu toata inima ta si El se va lasa gasit.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru EmaS):

Tu chiar iti pierzi toata viata pe TPU? vad numai comentarii inutile de la tine, toate la chestiile de religie.
Iesi femeie din casa, bucura-te de viata, ai fost spalata pe creier

| morningstar a răspuns:

Ce semn de viata din partea lui Dumnezeu ar fi credibil pentru tine? Concret.
A aratat de multe ori; cum ar trebui sa iti arate ca sa crezi ca El este Cel care ti-a spus ca este gresit sau nu si nu altcineva?
Nu stiu; mie nu imi place.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru morningstar):

A aratat? da-mi 2 exemple

| morningstar a răspuns (pentru StefanCelMareIubeaFemeileDES):

De atatea ori in Biblie, dupa ce ierta pacatele oamenilor, le spunea "Du-te si sa nu mai pacatuiesti". Asta inseamna ca ceea ce facusera ei pana atunci era pacatos si gresit iar Lui nu Ii placea; voia ca acei oameni sa se schimbe in bine.
Inainte ca Pavel sa fie orbit pe drum spre Damasc, a vazut o lumina puternica si a auzit o voce care ii spunea "Pentru ce ma prigonesti?" Clar, denota faptul ca acest om facea ceva ce lui Dumnezeu nu Ii placea; acesta era de fapt motivul pentru care l-a oprit din drum si i s-a aratat astfel.
Mai sunt multe exemple, atat in Biblie, cat si in zilele noastre sau in anii trecuti. Ti-am dat exemple biblice, dar mai sunt si in zilele noastre experiente ale oamenilor care marturisesc ca la un moment dat, Dumnezeu li S-a aratat si viata lor s-a schimbat de atunci.
Ti-am pus niste intrebari. Stiam ca intai se da un raspuns, apoi se pot pune altele intr-o conversatie civilizata. Totusi, nu e prea tarziu sa-mi raspunzi acum.

| StefanCelMareIubeaFemeileDES explică (pentru morningstar):

Cum poti crede asa ceva?
Biblia este o carte scrisa de oameni,punct.
Aseara(in vis desigur)mi s-a aratat un monstru de spaghete,asta inseamna ca el exista? Am avut o discutie normala cu el si chiar m-a pus pe ganduri,hai fi serios/a.
Eu am cerut exemple concrete!
Bunica este bolnava de parkinson, dupa cum cred ca sti si tu pastilele de parkinson cauzeaza halucinatii, aceasta ''l-a vazut''
pe bunicul, putea sa-l vada pe iisus sau pe dumnezeu, asta inseamna ca el exista?
Nu ai nicio logica
Te rog numai nu-mi spune ca a vazut sufletul lui bunicu ca vomit.

| ania a răspuns:

I-ai cerut să ți se reveleze și ce să-ți arate ce faci greșit?
Pe vremea când eram agnostică, eu l-am provocat în genul- dacă exiști cu adevărat, dacă mă iubești, uite chiar îți dau viața mea în stăpânire, arată-te, să te văd convinge -mă! Mie mi-a raspuns.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca religia se bazeaza pe credinta si credinta nu necesita dovezi, altfel n-ar mai fi credinta, nu?

Pentru ca nu exista?

Pentru ca heitării lui Giastin Bibăr vor sa-l detroneze pe "idolul" lor si doar nenea coreanus e prin preajma.

De treci codrii de arama de departe vezi aproape thinking

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Pentru ca
BA DA ITI DA, INCA PREA MULTE. CTESTE BIBLIA, VORBESTE CU EL, PE GENUNCHI RUGANDU TE.
Ioan 3:16
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.
Ioan 3:17-19
JUDECATA:
http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Vom fi judecati daca l-am urmat pe Isus sau nu.TOT PAMANTUL. Si cei ce L-au urmat si cei ce nu.
2 Corinthians 5:10
Eclesiastul 11:9

Bucură-te, tinere, în tinereţea ta, fii cu inima veselă cât eşti tânăr, umblă pe căile alese de inima ta şi plăcute ochilor tăi; dar să ştii că pentru toate acestea te va chema Dumnezeu la judecată.
Si azi mai vb Dumnezeu pentru cine vrea sa iL asculte.
http://trumpetcallofgodonline.com/index.php5?title=Main_Page

| DennyxD a răspuns:

In primul rand, se scrie cu D mare.
In al doilea rand, Dumnezeu incearca sa ne arate de nenuarate ori ca am gresit, dar noi suntem prea preocupati cu alte lucruri si nu acordam atentie lucrurilor cu care ne ajuta si prin care ne face sa intelegem ca am gresit.Cat despre semnul de viata, Dumnezeu este prezent oriunde si oricand, mereu ne arata ca exista dar noi nu bagam de seama.Cine crezi ca te ajuta cand te simti rau, cand ai o problema, cand esti trist? Datorita cui crezi ca ai aceasta viata? Aceste lucruri si multe altele sunt semne ca Dumnezeu este mereu alaturi de noi si nu ne paraseste chiar daca nu mereu stim sa apreciem asta.Ar trebui sa mergi la biserica, si te vei simti mai bine apoi. Sper ca te-am ajutat!

| 1libercugetator1 a răspuns:

De ce dumnezeu nu ne ofera niciun semn de viata?

pentru ca nu exista logic

De ce nu ne arata ca ceea ce facem este gresit?
cica are biblie in ea scrie in vt e plina de crime in nt e fb

De ce gangnam style are atatea view-uri pe youtube?

ca uni prefera sa traiasca in ignoranta iar alti sau trezit din ea