| BeyondTheDarkSun a întrebat:

De ce Dumnezeu nu si-a insufletit creatiile umanoide originare de la bun inceput? De ce le-a dat acelor bucati de pamant cu forma de om,instinctul,fara ratiune? Ce l-a determinat pe Dumnezeu sa sculpteze acei doi bolovani de pamant,avand ca model cimpanzeul? De fapt,sa o luam altfel:de ce Dumnezeu le-a dat o forma de animale,cu membre superioare si inferioare,semanand izbitor de mult cu acele animale? Din atata imaginatie,Dumnezeu a ramas in pana?
Luati cat mai in serios intrebarile, caci este vorba de Creationism, si eu nu glumesc.

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Interesanta intrebare.
Mitul creatiei din Biblie este plagiat din mitologia sumeriana si modificat.
Adam inseamna Pamant Rosu.
Eva inseamna viata.
Prima femeie la lui Adam nu a fost Eva, a fost Lilith!
Lilith a fost creata din pamant, dar s-au certat din cauza unor pozitii sexuale si cine pe cine sa domine, Lilith l-a parasit pe Adam si s-a imultit cu Demonii.
Cand Dumnezeu a vazut ca Adam a ramas singur a creat-o pe Eva.
Atunci Adam a exclamat :In sfarsit cineva din carnea si oasele mele!
Nu se stie exact daca Adam si Eva face referire la doi sau un grup de oameni, si sunt necesari minim 50 de indivizi pentru perpetuarea speciei, pentru a evita malformatiile genetice.

10 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Ca tot vad ca nu se inghesuie nimeni sa raspunda la o tema atat de serioasa ca Creationsimul(scuze de cacofonie se plieaza pe subiect):
"Dumnezeu ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui - ne-a dat maini ca sa le putem impreuna si sa ne rugam astfel Lui, in loc sa actionam, avem membre inferioare pentru un echilbru mai bun iar membre superioare pentru a da din coate si a imbranci cand ne batem pentru agheasma- totul este bine gandit e Planul"

| BeyondTheDarkSun explică (pentru M25M):

laughing
Ok,cei ce nu sunt crestini au dreptul sa glumeasca.Ce "Plan" genial. Good job, God, good job! laughing

| M25M a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Buna asta, mai ales pentru ziua de azilaughing

| WR104 a răspuns:

Probabil pentru ca ajuta destul de mult la miscare, mai ales picioarele fara de care nu te-ai putea deplasa.
Nu stiu daca modelul a fost cimpanzeul, mai sunt animale care seamana cu omul din punct de vedere estetic, poate nu la fel de mult dar mai sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu glumesti ma.la cat de serios esti ma umfla rasul.pe tine cand te umfla? cum pot ma sa fiu serios cu asemenea intrebare? ma faci sa rad numa cand iti vad numele.CIORAN.vine de la barbatul ciorii? ai si pui? Doamne fereste?

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Pentru crestini, consider asta o intrebare serioasa.De Emil Cioran ai auzit?

| tasmania a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu, am auzit - in schimb - de Emil Garleanu. Sau de alti Emil-i (am raspuns si eu fiindca ai spus "pentru crestini").
Daca vorbesti despre Adam si Eva, trebuie sa ne si explici de ce crezi ca nu aveau ratiune. Mai ales ca vorbeau (nu e vorbirea un atribut al ratiunii?!). Daca spui ca nu, atunci inseamna ca eu ma indoiesc de ratiunea mea. Si de a ta. Ceea ce, implicit, dupa exprimarea filosofica, inseamna ca existam amandoi. Da' poate n-avem ratiune. big grin

| BeyondTheDarkSun explică (pentru tasmania):

Eu vorbesc de dinaintea pomului cunoasterii.Cand Adam si Eva erau "puri", fara pacate, fara sa incalce cuvantul lui Dumnezeu.Atunci ii consider fara ratiune.Ei au dobandit-o dupa ce s-au infruptat din pomul cunoasterii.

| tasmania a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Cred ca nu ai citit cu atentie. Reciteste, te rog, primele 3 capitole din cartea Facerii si apoi revino cu intrebarea. Numai bine!