| anonim_4396 a întrebat:

De ce e asa speciala si deosebita Biblia? De ce e considerata Cuvantul lui Dumnezeu si Cartea Cartilor si de ce e cea mai citita bine vanduta si cunoscuta carte din lume? Ce o face asa de speciala si deosebita? Ce o face SFANTA?
Ps:eu cred in Dumnezeu

24 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pentru ca este un PRODUS al Bisericii,... happy
...iar despre Biserica (nu despre UNII preoti- tradatori care nu-i respecta invataturile) iata ce spune Dumnezeu:
"Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28
- "Ca s-o înfăţişeze Sieşi, Biserică slăvită, NEAVÂND PATĂ sau GRESEALĂ, ORI ALTCEVA DE ACEST FEL, ci ca să fie sfântă şi FĂRĂ DE PRIHANĂ."- Efeseni 5, 25-27

| xerxes1 a răspuns:

Este doar o carte de povesti.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu e nimic special la biblie. Este o carte de basme ca oricare alta. Este supraestimata si supraevaluata din punct de vedere ideologic ca sa-i faca pe crestini sa creada ca basmele din ea sunt reale. Ce e periculos la ea sunt versetele alea din tora cu care jidanii tot blestema lumea in fiecare an.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Basmele incep cu " a fost odata ca niciodata ". Cartile din Biblie incep cu " pe vremea împăratului... " Si nu, nu ca in basme " Împăratul Rosu / Verde sau mai stiu eu ce culoare ". Deci nu are cum să fie basm. S au împlinit atatea profeții... cam greu de crezut ca sunt doar basme.

Dacă crezi in El, iar El nu exista nu ai pierdut nimic. Dar dacă nu crezi, iar El exista, ai pierdut tot.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Profetiile de care zici s-au implinit doar in Biblie. Nu exista nicio profetie care a fost demonstrata ca s-ar fi implinit. Sau poate stii tu vreuna.

| anonim_4396 explică (pentru mentholinks):

Matei 24:6, 7,8 Veti auzi de razboaie si vesti de razboaie: vedeti sa nu va inspaimantati, caci toate aceste lucruri trebuie sa se intample. Dar sfarsitul tot nu va fi atunci. Un neam se va scula impotriva altui neam, si o imparatie impotriva altei imparatii; si, pe alocuri, vor fi cutremure de pamant, foamete si ciume. Dar toate aceste lucruri nu vor fi decat inceputul durerilor.
Uite o profeție.

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e o situatie existenta permanent pe pamant, de pe vremea lui Isus si pana astazi.

| anonim_4396 explică (pentru Mclaren12):

Satan a inceput prin mandrie si s-a venerat pe sine insusi si frumusetea lui insusi, pana la a pretinde veneratie din partea demonilor si din partea oamenilor. Satan nu a oferit decat o amagire si NU a oferit in realitate o alternativa valabila la cuvantul lui Dumnezeu. Zeii pagani au fost niste amagiri ale Satanei prin care ii facea pe oameni sa creada ca daca ei ii adorau, venerau, slujeau si se inchinau lor problemele lor erau rezolvate precum fertilitatea in agricultura si a omului, armonia cu natura prin slujirea unor zei ce simbolizau sau reprezentau elemente ale naturii in locul Creatorului. La fel face si asa zisa stiinta in prezent ca instrument al profetului fals. De exemplu asa zisa stiinta prevede posibila eliminare in viitor a imbatranirii fara Dumnezeu iar oamenii se inchina ei sau o venereaza crezand ca prin ea toate problemele lor vor putea fi rezolvate. De fapt, astfel omul a ajuns sa se venereze pe sine ( incepand cu mandria sau stima de sine pana la venerarea unor conducatori umani si chiar a unor moaste mumificate ) sau propriile lucrari ( incepand cu zeii pagani, temple si pana la inventiile de azi construite de om ) sau pe asa zisii oameni de stiinta care promit multe si realizeaza nesemnificativ de putin in comparatie cu ceea ce a facut Dumnezeu si poate face doar Dumnezeu Marele Creator iubitor. Omul sarac sau bolnav care probabil IL venereaza pe adevaratul Dumnezeu este batjocorit s-au lasat sa moara daca nu are bani, in timp ce un asa zis om de stiinta care ajunge sa spuna minciuni sau sa profeteasca ce se va intampla cu Pamantul in viitor, este platit si venerat. Asa zisii oameni de stiinta se apuca sa faca tot felul de studii de parca omul doar de la om ( asa zisi oameni de stiinta ) sau doar prin lucrarea omului poate afla totul si rezolva problemele. Zeii pagani falsi erau de fapt tot lucrarea omului. In cinstea acelor zei ( constructii ale omului ) erau jertfiti sau sacrificati chiar oameni. In prezent, la fel, sunt sacrificati oameni pentru venerarea natiunii ( uniunii faurite de om prin purtarea de razboaie si sacrificarea unor oameni soldati ) sau a unor proiecte indraznete ale omului ( muncitori care isi pierd vietile pe santiere sau angajati care isi pierd sanatatea sau viata si chiar copilaria prin diferite pregatiri intense de la varste fragede pentru proiectele lacome ale unor patroni sau oameni de afaceri ). Omul, prin pacat, a pierdut armonia din sine ( respect de sine scazut, nemultumire, nefericire, deprimare, boli, imbatranire si moarte ), armonia cu semenii lui ( certuri, greve, proteste, razboaie ), armonia cu celelalte microorganisme ( virusi, bacterii ) si organisme ( animale domestice precum cainii rottweiler, salbatice precum lupii si leii, pesti precum rechinii ) si armonia cu natura inconjuratoare ( seceta, alunecari de teren, cutremure, inundatii, incendii de vegetatie, arsita si canicula, uragane, tornade, trasnete, furtuni ). happy

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e un self fulfiling prophecy. E un adevar general care s-a intamplat si se va intampla mereu. Daca cineva vine azi si iti spune ca vor fi atentate, asta e o profetie?

| anonim_4396 explică (pentru Dandanache):

În Biblie scrie chestia asta de acum nu stiu cati ani... si a fost doar un exemplu de profeție

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Evreii s-au folosit de tora ca să transforme lumea asta într-una comunistă exact așa cum este prezentată în biblie. Oamenii devin niște sclavi care se supun unei doctrine supreme unde cineva deține puterea absolută. În cazul religiei, oamenii se supun lui iehova și le este băgat în cap că zeul biblic le știe toate mișcările și trebuie să aibă grijă să se supună religiei că altfel îi trimite iehova în chinul veșnic. În comunism, omul nu mai are drepturi și libertăți și este obligat să se supună doctrinei comuniste că dacă nu este măcelărit. Nu este nicio profeție. Timp de probabil peste 2000 de ani evreii au amestecat kabala magică pe care au furat-o de la egipteni cu tora creată de ei și mii de rabini folosesc în fiecare an versetele din tora ca pe niște mantre de putere. Rezultatele se văd de ceva timp încoace. Și nu poți să zici că profeție biblică înseamnă că în noul testament s-a întâmplat ceva ce s-a profețit în vechiul testament. Ambele testamente sunt la fel de reale ca și Harap Alb.

"Dacă crezi in El, iar El nu exista nu ai pierdut nimic. Dar dacă nu crezi, iar El exista, ai pierdut tot."
O prostie. Eu nu-s ateu, doar că nu cred în zeul evreilor care există doar în biblie. Evreii să creadă în ce vor ei.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu ai impresia ca in urma cu multi ani, cand s-a scris Biblia, razboaiele, bolile si foametea nu erau realitati recurente, de care oamenii erau constienti? Sunt relatate chiar in Biblie, si nu o singura data. Descrierea de mai sus nu e o profetie, e o stare de fapt. Scopul ei e sa transmita cititorului, din orice epoca ar fi el, ca sfarsitul lumii poate veni oricand, avand in vedere ca toata relatarea se aplica vremurilor in care acesta traieste. Asa se explica si nenumaratele date in care oamenii au crezut ca vine sfarsitul lumii, din toate secolele, inclusiv in zilele noastre.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca Dumnezeu exista si e bun, atunci pariul lui pascal e o ideotenie, deoarece ideea ca daca nu crezi Dumnezeu te trimite intr-un iad vesnic e absurda si sadica, si nu mai zic contradictiva cu ideea ca Dumnezeu este bun.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e ceva general tanti, este exact ca si cum eu as spune ca, intr-o zi o sa vina o furtuna in America si un uragan va distruge niste cladiri... ceea ce este destul de probabil, dar asta nu ma face profet.

| SG1995 a răspuns (pentru anonim_4396):

"În Biblie scrie chestia asta de acum nu stiu cati ani... si a fost doar un exemplu de profeție"

Si poate nu ai observat dar razboaiele, ciuma si caderea imperiilor erau la fel de viabile pe vremea lui Iisus ca si astazi, deci nu e ceva specific.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

50 Shades of Grey e cea mai vanduta carte. Teapa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biblia e singura carte care schimba vieti. Iti face cunoscut ceea ce trebuie sa stii despre Dumnezeu. A fost scrisa oameni dar e insuflata de Duhul lui Dumnezeu. Pune te si citeste o si ai sa vezi ca viata ta se va schimba, daca L primesti pe El ca Mantuitor

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

-https://ro.wikipedia.org/wiki/Biblia
-ww.ortodoxiatinerilor.ro/intrebari-incomode/17986-cine-a-scris-biblia
-

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Ce anume vrei sa mi demonstrezi?

| Arthiom a răspuns:

Cea mai vanduta nu e, si nici cea mai citita. Astea sunt vrajeli scornite de cei care cauta scandal in legatura cu subiectul asta.

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Gândește te acum cati ani a fost scrisa Biblia. Biblia e cea mai vândută și citita carte.

| AC4S4 a răspuns (pentru Arthiom):

Cea mai vanduta carte este probabil. Fiecare familie crestina are cel putin o Biblie. Sunt multe familii in care fiecare membru al familiei are cate o Biblie.
La citit... se poate sa nu fie cea mai citita.

| Arthiom a răspuns (pentru AC4S4):

Nici cea mai vanduta, de asigur, nici macar in Romania, si gandeste-te cati oameni mai sunt si in alte tari. Am putea spune ca este o carte foarte vanduta pentru ca exista pe piata de foarte mult timp, in schimb daca ar fi sa facem o comparatie intre cate biblii s-au vandut in ultimi 2-3 ani si alta carte de succes atunci biblia ar pierde teren, mult.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai asta e motivul, ca a avut multa vreme sa o cumpere lumea. Dar sa faci o comparatie intre o carte care se cumpara de zeci, chiar sute de ani de cand Dosoftei si-a facut tipografie sau si mai de demult si alte carti contemporane e o nerozie, daca vrei sa faci comparatie intre succesul a doua carti, atunci cartile alea trebuie sa fie aparute pe piata in aceeasi perioada, altfel comparatia nu isi are rostul. E ca si cum as spune ca focul e cea mai folosita tehnologie din toate timpurile, mai folosit decat internetul si telefonul mobil, sau televizorul.