| Vernusio a întrebat:

De ce e atat de importanta citirea Bibliei?

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Ne ajuta sa ne apropiem de Dumnezeu, sa ne simtim incurajati si sa gasim raspunsul la intrebari legate de viata. Ne ajuta sa luam decizii intelepte.

Răspuns utilizator avertizat
| bookofknowledge a răspuns:

Ca sa poti citi istoria de mii de ani a modului in care evoluat credinta pana ce a fost transferata la intreaga lume, plus ca scrie toate lucrurile importante ce trebuie tinute minte pentru a avea o relatie cu Dumnezeu. Poti observa atitudinea de gelozie a lui Dumnezeu atunci cand a fost construit vitelul de aur, poti observa dragostea sa in care ca zice pentru 10 oameni credinciosi o sa lase o tara de oameni pacatosi sa traiasca,astfel se observa si ura pentru pacat. Acel moment in care se zice despre faptul ca la lasat pe fiul sau sa moara la cruce pentru salvarea omului,se poate vedea iar dragostea,in biblie se aminteste ca a plans in acea zi,deci Dumnezeu are o gramada de sentimente,asemanatoare oamenilor,desi nu poate suferii pacatul suferinta si ii place doar perfectiunea,vrea sa transforme oamenii curati la suflet in fiinte perfecte, deci folosinta bibliei ei sa intelegi o fiinta care stie totul cu putere infinita cu sentimente aproape umane (oamenii au majoritatea sentimentele de la Dumnezeu, nascandu-se unle rele cand omul a intrat in pacat ) perfecta sa fie Imparat, Tata, Priten pentru tine