| Mario1994 a întrebat:

De ce e atata mister? Credeti ca e posibil sa fie viata dupa moarte? De ce mortii nu se intorc si sa ne spuna ceva? Doamne.

79 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Cred ca trebuie sa descoperi tu prin cautarea ta. Daca iti spune cineva, este prea simplu, iar divertismentul si informatia mediatica iti vor acoperi acest adevar. Daca vei descoperi prin cautarea ta, poate vei avea o sansa sa urmezi si calea.

| doctorandus a răspuns:

Dom'le, nu se stie. Daca s-ar sti treburile astea, s-ar numi stiinta, nu credinta.

| sabin89 a răspuns:

Ma gandeam asa superficial ca dupa "Doamne" ala care l-ai scris in intrebare trebuia pus un semnul exclamarii. Nu crezi?
Cat despre morti, tot ce stiu este ca sunt...morti. Altceva nu mai stiu.

| danay72 a răspuns:

Au existat 9 învierii menționate în Biblie, dar nici unul nu a zis ca ar fi fost undeva. Isus a comparat moartea cu un somn adânc. Iar Biblia spune ca cei morți nu mai știu nimic și merg în pământ, nu în alt loc. Eclesiastul 9:5, 6,10, Geneza 3:19

| ania a răspuns:

11 oameni au susținut că au văzut și au atins trupul viu al unui om care fusese mort 3 zile.Deși li s-a interzis să mai vorbească despre această experiență, au continuat toată viața să susțină acest meaj, 10 dintre ei fiind omorâți pentru măsturia lor.Aceștia au fost ucenicii lui Iisus Hristos și așa a început creștinismul.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ania):

Nici nu se stie daca a existat.
De inviat ramane de vazut.
Tu l-ai vazut?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ania):

Iar informatia asta s-a pastrat nealterata timp de 2000 de ani cand noi nu stim nici macar cine a tras in noi dupa 22. Sigur.

| T0T a răspuns:

Morții și-au încetat activitățile biologice. Creierul nu mai funcționează, a putrezit, s-a dezintegrat, cum ai mai vrea să povestească?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, fiica mea. Spune-mi, ce te apasa? Mortii se intorc uneori. In special atunci cand nu sunt morti bine. Legat de viata de dupa moarte, te astept la interviu, dar mai intii trebuie sa mori. Nu te grabi, traieste-ti viata, s-ar putea sa nu primesti alta prea curand.

| Holiday a răspuns:

"Viata dupa moarte" e doar o amagire pe care o folosesc in general religiile, dar nu numai, pentru a-si atinge anumite scopuri. Evident sunt o gramada care spun ca aud, ca vad, ca una si alta, dar nimic din toate astea cand a fost testat stiintific nu s-a confirmat in nici un fel. Ale naibii spirite, fantome, sau ce naiba zic astia ca mai sunt, cum se ascund ele tocmai atunci...
Nu e nici un mister...mortii nu se intorc pentru ca odata ce ai murit, ai terminat-o cu plimbarile.

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Corect

| RAY a răspuns (pentru Holiday):

Omul se minte toata viata,fara minciuna viata unui om e una trista,speranta si minciuna sunt acelasi lucuri, acelasi amagiri, iluzi, omul se multumeste sa se minta ca exista si viata de dupa nu-i de mirare daca toata existenta lui e o minciuna, dupa ce mori numai existi restul sunt povesti, minciuni, sperante etc

| Mayhem666 a răspuns:

Cine a spus ca nu s-au intors?

| vocea a răspuns:

Inainte sa te nasti nu ai stiut de tine ca existi, asa si dupa moarte, te duci in nestire, dar eu cred ca exista.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Unii s-au plictisit sa astepte ziua judecatii si au iesit pe strazi sa sperie lumea:

Matei 27, 52-53

Mormintele s-au deschis şi multe trupuri ale sfinţilor adormiţi s-au sculat. Şi ieşind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă şi s-au arătat multora.

| BlackRose03 a răspuns:

De ce atata mister? ...Pentru ca oamenii sunt prea prosti sa descopere anumite lucruri.Am ramas pe aceasta planeta dupa atatia milioane de ani de evolutie, mai sunt in jur de 20 de ani pana oamenii vor popula prima planeta(in afara de Pamant) si alti cativa milioane de ani sa cucerim Calea Lactee si planetele din jur.Suntem abia la inceput si ceea ce detinem nu se poate numi tehnologie, pentru cei de dincolo ceea ce avem noi sunt niste aparate primitive.Sufletul continua sa existe dupa moarte, nu dispare, doar paraseste trupul.Sufletul e un tip de energie cu masa si memorie.Doar pentru ca trupul nu se mai misca la un moment dat, nu inseamna ca nu mai e viata.Asta ar insemna ca nu avem suflet, ca am fi doar niste "roboti" din carne, fara sentimente.Mortii nu sunt morti, ci ajung in lumea spirituala dupa moartea in lumea materiala.Nu se pot intoarce sa vorbeasca, odata sufletul plecat nu poate sa ia forma materiala.E ca si cum ai zice ca vrei aur, dar acesta nu apare in mana ta chiar daca vrei.Nici nu te poti transforma in spirit cand vrei si sa revii dupa.Materia nu poate fi creata sau distrusa. Ceea ce e in lumea spirituala nu poate ajunge iar in lumea materiala sau invers(decat prin moarte).

| iurii75 a răspuns (pentru BlackRose03):

Pe ce se bazează părerea ta?

| BlackRose03 a răspuns (pentru iurii75):

Poti spune ca dupa moarte nu mai e nimic? Sufletul dispare? Nu cred. Misterul e doar nestiinta oamenilor, mentalitatea noastra scazuta si tehnologia primitiva care ne impiedica sa descoperim anumite lucruri. Ceea ce ajunge in lumea spirituala nu mai poate lua forma materiala sa ne poata comunica ce e dincolo.Am zis ceva gresit? E parerea mea, nu pot crede altceva, decat ce mi se pare a fi adevarat.Acum nu stiu, oamenii sunt complicati si mai e mult pana sa putem spune care e adevarul si ce e doar in inchipuirea noastra.

| iurii75 a răspuns (pentru BlackRose03):

Am înţeles că este părerea ta. Te întrebam doar dacă are la bază dovezi sau e doar presupunerea ta.
Personal cred că moartea este opusul vieţii şi la moarte o persoană încetează să mai existe, la fel cum nu exista înainte de naştere. Cred asta deoarece o spune chiar cel care a creat omenirea şi deci ştie mai bine. Ecleziastul 9: 5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare... 10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.

| drutzix a răspuns:

Este un 'mister' pentru ca adesea o minciuna comfortabila e mai buna decat crudul adevar.
Omul este o specie desteapta si isi da seama ca va muri in viitor acest lucru cauzeaza stress. Creierul nostru uraste stresul deci ne mintim ca dupa viata asta urmeaza o viata si mai misto decat asta.

| sabin89 a răspuns (pentru drutzix):

* confortabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hristos este viata de dupa moarte si viata de acum si Viata vesnica. Hristos este "Calea, Adevarul si Viata". - Ioan 14:6
Hristos spune: "Cine crede in Mine are viata vesnica". - Ioan 6:47
Dumnezeul nostru intareste aceasta afirmatie de mai sus, spunand: "Adevarat, adevarat va zic voua..."- Ioan 6:47
Iisus Hristos este Dumnezeu-Omul in care toti sunt vii, fiindca Dumnezeu nu este al celor morti, ci este al celor vii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfanta Evanghelie dupa Luca cap.16, vers.19 - 31
19. Era un om bogat care se imbraca in porfira si in vison, veselindu-se in toate zilele in chip stralucit.
20. Iar un sarac, anume Lazar, zacea inaintea portii lui, plin de bube,
21. Poftind sa se sature din cele ce cadeau de la masa bogatului; dar si cainii venind, lingeau bubele lui.
22. Si a murit saracul si a fost dus de catre ingeri in sanul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormantat.
23. Si in iad, ridicandu-si ochii, fiind in chinuri, el a vazut de departe pe Avraam si pe Lazar in sanul lui.
24. Si el, strigand, a zis: Parinte Avraame, fie-ti mila de mine si trimite pe Lazar sa-si ude varful degetului in apa si sa-mi racoreasca limba, caci ma chinuiesc in aceasta vapaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte ca ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazar, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mangaie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intarit prapastie mare, ca cei care voiesc sa treaca de aici la voi sa nu poata, nici cei de acolo sa treaca la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, parinte, sa-l trimiti in casa tatalui meu,
28. Caci am cinci frati, sa le spuna lor acestea, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, parinte Avraam, ci, daca cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocai.
31. Si i-a zis Avraam: Daca nu asculta de Moise si de prooroci, nu vor crede nici daca ar invia cineva dintre morti.
https://www.youtube.com/watch?v=YoYi0K1fDJE

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da există viață după moarte ea va fi în rai sau iad în funcție de decizia noastră de pe pământ de a crede sau nu în Dumnezeu, există atâta pentru mister pentru că e ceva care ține în mare parte de credință (fără un argument incontestabil că există sau nu). Da sau întors oameni de acolo care au zis că există dar depinde din nou dacă vrei sau nu să crezi că acei oameni spun adevărul, eu unul cred și te sfătuiesc și pe tine să crezi și să faci tot posibilul pentru a ajunge în partea bună(raiul)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si cei peste 5 miliarde de oameni ce nu urmeaza crestinismul unde se duc?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut. Păi persoanele creștine care îl urmează pe Dumnezeu se duc în rai sunt și o serie de creștini (atei /doar cu botezul) care vor merge în iad. În privința celorlalți cred că aștepți să-ți spun că vor merge în iad ca să-mi spui că Dumnezeu e nedrept. El le pune tuturor în cap gândul de al cauta prin lucrarea lui văzută și prin glasul conștiinței, problema e că unii refuză mâna pe care Dumnezeu le-O întinde nu pentru că nu ar plauzibilă existența Lui ci pentru că nu vor să se schimbe, cei care vor ajunge în iad probabil pentru că s-au născut într-o familie păgână și nu e în totalitate vina lor că nu au crezut în creștinism pot fi scoși de acolo de Dumnezeu și puși în rai prin rugăciunile celor de pe pământ (gândește-te că ești printre oamenii cărora Dumnezeu le-A întins o mână prin faptul că s-au născut în creștinism), această întrebare are un răspuns pe care în mare parte îl știe sigur doar Dumnezeu (de asta ai și pus-o pentru că știai că e complexă și dificilă, dorința de a afla răspunsul find minimă). Îți sugerez să nu faci din această întrebare un argument al necredinței tale, și gândește-te că ai șansa pe care nu toți copiii din India o vor avea (de a ajunge direct în rai), multă sănătate

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu ma asteptam sa zici ca cei ce nu urmeaza crestinismul merg in iad, de fapt nici nu ma asteptam sa raspunzi.
Deci daca toata populatia lumii era crestina, atunci toata religia asta mai avea sens, dar nu se poate ca doar 2 milarde de crestini (nici 2 ca pacatosii merg in iad) sa ajunga in rai si restul sa ajunga cine stie pe unde.
Aceeasi problematica si cu oamenii care existau inaintea aparitiei crestinismului, ei unde se duceau? Pe atunci oamenii comunicau cu Zeii iar intrebarea "unde se duce sufletul dupa moarte?" era ceva obisnuit si stiut de toti, nu doar de adeptii unei singure religii care-si sustine propria versiune a vietii dupa moarte.
Si ce are crestinismul cu paganii? Iti zic eu ce are. "Pagani" erau oamenii care urmau religiile antice, hindismul de exemplu este o religie antica care a rezistat trecerii timpului dsr care a fost crestinizat. Evreilor care au inventat crestinismul nu prea le placeau religiile antice pentru ca invatau oamenii cum sa-si avansese sufletul prin meditatie iar evreii ii voiau pe toti sclavi. De asta au inventat crestinisnul. Observa si tu cum in biblie "dumnezeu" le ordona evreior (copiilor lui israel) sa masacreze popoare intregi de pagani.
Pentru ca religia crestina sa poata fi implementata evreii care cucereau un teritoriu in evul mediu persecutau pe oricine se impotrivea religiei crestine astfel ca spalarea pe creier a oamenilor era facilitata mult mai usor. Pentru ca spalarea pe creier a oamenilor sa fie facilitata si mai usor de atat, evreii au eliminat aproape toate scrierile antice legate de vechile religii ale oamenilor si ce a ramas este ascuns de ochiul ignorant al lumii in prezent.
Cat despre "rai" si "iad", acestea erau 2 concepte antice spirituale referitoare la chakre. Multumeste-le evreilor cu inchizitia pentru ca nu mai exista carti legate de asta in prezent.
In concluzie, raiul si iadul de care stii tu sunt dimensiuni inventate de crestinism sa ameninte omul cu chinul etern in iad daca se opune religiei si, in opozitie, cu fericire vesnica daca se supune religiei si este o oiţă cuminte.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici unul dintre noi nu deține o dovadă incontestabilă a existenței sau a inexiatenței lui Dumnezeu, putem alege să credem sau nu bazându-ne pe niște speculații a căror opus nu poate fi dovedit ca ne valid, în legătură cu cei care au trăit înainte de Iisus Biblia ne spune că în timp ce era cu trupul în mormânt s-a pogorât cu duhul în iad și i-a scos la lumină pe cei de acolo (depinde dacă crezi că Biblia e adevărul sau nu) și în legătură cu felul în care se manifestă credința creștină ai o părere eronată (a fi creștin nu înseamnă a nu mai socializa cu lumea, a te ruga toată ziua sau a da tot ce ai bisericii), poți trăi o viață frumoasă și aici pe lumea asta fără să fi sclavul cuiva și totodată poți fi și un bun creștin, referitor la dovezile distruse și reciproca e valabilă anume că au fost distruse dovezi ale creștinismului dar el a rămas viu prin oamenii din primele 3 secole creștine care și-au dat viața pentru credința lor în înviere și desigur au mai fost și alții dealungul istorie (mai sunt și azi) care au ținut și țin creștinismul viu.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Cum poate exista o dovada a ceva ce nu exista? sunt curios daca imi dai un exemplu de dovada pentru inexistenta lui horus

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Salut. Hai să ne referim la Dumnezeu, de exemplu tu ai putea aduce ca argument pentru inexistența lui Dumnezeu faptul că nu-L vezi un argument bun pentru că eu nu-l pot contrazice pentru că nu pot să ti-L arăt pe Dumnezeu. Dar îți pot aduce argumentul meu, acela că Dumnezeu se află în mijlocul soarelui iar tu nu poți să-mi anulezi argumentul pentru că nu-mi poți arăta că Dumnezeu nu e în mijlocul soarelui (sunt convins că nu poți). Așadar cele două argumente ne putând fi anulate și aflându-se în contradicție rămâne libera alegere prin credință (e valabil cred și în cazul lui horus). PS:mă refer la un Dumnezeu suprem care s-ar putea afla în mijlocul soarelui nu la unul căruia ar putea să-i fie prea cald pentru a se afla acolo happy

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

1)În univers sunt stele mult mai mari decât soarele.
2)Dacă un om se naște în altă parte el va avea altă religie într-o proporție foarte mare. Deci va ajunge în iad? Un ateu care face multe fapte bune însă crede doar ceea ce vede nu e îndreptățit să aibă aceste opinii, deci va ajunge în iad?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

1) ce importanță are că sunt stele mai mari? 2)o persoană care se naște în altă parte chiar dacă are altă religie nu înseamnă că ajunge în iad (poate fi călăuzită de Dumnezeu la religia corectă) sau dacă ajunge poate fi salvată de cei care sunt în viață și se roagă pentru ea. 3)Este adevărat că sunt uni care prin comportament ne creștin strică imaginea tuturor creștinilor în asemenea condiții ar fi îndreptățit să aibă aceste opinii dar trebuie să nu-i judece pe toți după faptele câtorva, sunt persoane credincioase care sunt judecate după faptele altor persoane mai puțin credincioase dar care spun că sunt creștine (asta nu e corect să judeci pe cineva după faptele altuia) 4)Singurele condiții pentru mântuire sunt să iubești pe Dumnezeu și pe aproape, restul(mersul la biserică, rugăciunea, milostenia, blândețea) sunt moduri în care ne putem arata corect această iubire, îmi pare rău dar cred că faptele bune nu sunt suficiente pentru a ajunge în rai, mai trebuie și iubire de Dumnezeu.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Trebuie sa dovedesti existenta unui lucru nu este necesar sa aduci dovezi pentru inexistenta doar refutari.
Nu ai dovezi pentru inexistenta unicornilor asta nu inseamna ca este logic sa crezi in ei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Salut. Nu ai nici o dovadă incontestabilă că Dumnezeu nu există, asta e o dovadă pentru mine că Dumnezeu s-ar putea să existe (e valabil și pentru tine în sens invers) Totul ține de credință și de felul cum interpretezi lucrurile ca fiind corecte, omul s-a format din nimic sau omul a fost făcut de Dumnezeu ambele sunt valabile și incontestabile depinde ce vrea fiecare să creadă, ai dreptate cu unicornul dar doar pentru că nu sunt dovezi clare nu înseamnă că un lucru nu există, de exemplu dacă cineva ar fi afirmat în anul 1000 că crede că au existat dinozauri deși la acea vreme nu avea nici o dovadă reală a existenței lor ar fi avut dreptate.

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ti-am spus ca nu va exista niciodata o 'dovada incontestabila pentru inexistenta lui Dumnezeu' pentru ca nu asa functioneaza o argumentatie logica.
Tu spui cred ca exista unicorni pentru ca X iar eu trebuie sa dovedesc ca X nu demonstreaza existenta unicornilor. Nu poti spune cred in unicorni pentru ca nu s-a dovedit inexistenta lor. Trebuie sa ai o baza pentru credinta iar baza nu poate fi inexistenta refutarii pentru ca refutarea se face dupa argument.

Omul nu s-a format din nimic, asta este un strawman.
Omul a evoluat, la fel ce toate creaturile de pe pamant, si exista dovezi in privinta asta. Dovezi pe care se bazeaza si teoria evolutiei. Apropo de teorie, aceasta reprezinta cel mai mare rang pe care il poate atinge o idee in stiinta. O teorie descrie un proces stiut si este bazata pe dovezi.
Iar ideea ca omul a fost creat nu este o teorie pentru ca nu a adus nici o dovada, este o ipoteza.

Ultima ta intrebare este o dezbatere filosofica.
Dar daca omul nu avea nici o dovada pentru credinta lui in dinozauri atunci nu avea dreptate, a avut doar noroc.
De exemplu daca eu ma duc, fac un bilet la loto si declar sus si tare ca va fi castigator. E corect sa ma apuc sa cheltui banii pana nu stiu sigur ca am castigat?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Ar fi riscant într-adevăr să cheltui banii înainte de a-i avea dar eu nu risc nimic dacă cred în Dumnezeu dar tu dacă ai o părere opusă riști mult (ca omul a cărui bilet ar putea fi și câștigător și necâștigător). Într-un fel și tu te bazezi pe credința ta (fără argumente concrete) când spui că faptul că soarele răsare dimineața nu e datorită lui Dumnezeu ci pentru că așa e firesc, deci din noi zic depinde de ce alege fiecare să creadă sau nu (dar nu ar fi mai bine să recunoști că biletul tău e ne câștigător și să ai poate surpriza frumoasă se fie câștigător decât invers (să zici că e și să nu fie), așa și în cazul lui Dumnezeu e mai simplu să zici că există(dacă există și l-ai urmat o să fie bine dacă prin paradox nu există nu ai pierdut nimic) dar dacă faci invers(dacă zici că nu există și prin paradox să zicem că așa e ai ales bine, dar dacă există ce va fi de tine?) riști, poți crede ce vrei, nu te voi jigni pentru că ai altă părere decât a mea, multă sănătate.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Alo eu te-am intrebat sa imi dai argument pentru inexistenta lui horus, nu poti dovedi ceva ce nu exista asta e la mintea unui copil de 5 ani sa ceri asa ceva, dovedeste ca exista ca tu afirmi ca exista

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Nu am scopul de a demonstra inexistența a ceva ce nu există ci pe baza credinței mele că există încerc să demonstrez că chiar există, așa cum tu pe baza credinței tale că nu există încerci să demonstrezi că chiar nu există.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce credinta am eu? tu de fapt demonstrezi NIMIC, sti de inseamna a demonstra ceva? a avea dovezi clare ceea ce tu ai asa ceva pentru ca credinta nu cere dovezi de aia se numeste credinta =a crede in ceva, adica a crede orbeste in ceva fara sa poti dovedi, desi pe baza credintei tale oarbe nu poti dpvedi nimic, poti dovedi exact la fel ce dovedeste un copil care a citit un basm adica nimic

| drutzix a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dar ce eu te-am jignit cumva?
Ultima parte ai facut doar un Pariu al lui Pascal si nu este corect pentru ca nu vorbim de o alegere binare (crezi sau nu) ci de o intrebare cu raspunsuri multiple (nu crezi, crezi in Dumnezeu, crezi in Odin, crezi in Zeus etc.)

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu poți convinge un credincios de nimic; deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi, ci se bazează pe o nevoie profundă de a crede. - Carl Sagan

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Ateismul se bazează pe același lucru și nu poți convinge un ateu de nimic deoarece credința lui nu se bazează pe dovezi (clare) ci pe dorința profundă de a nu crede.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Pe ce credinta se baseaza ateismul ca sunt curios? hai serios ce credinta are un ateu? nu se baseaza pe nimic ateismul meu? dar tu ca negi existenta a mii de dumnezeii pe ce dovezi se baseaza?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Scrii porcari de fapt primul pe care iisus la dus in rai nici macar nu era crestin sti de cine vorbesc? pe cine a dus iisus in rai?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru drutzix):

Nu. Doar că dacă te așteptai să le iau apărarea acelor creștini pentru că au același părere ca mine vreau să știi că în situația actuală nu am de ce, și recunosc faptul că au procedat greșit, doar spun că sunt creștini care respectă cu adevărat creștinismul și nu trebuie să-i judeci pe toți după faptele câtorva (așa cum nici ateii cu trebuie judecați toți după faptele unuia sau a câtorva care sunt mai fără bun simț )

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

1)Prin credința ta mă refer la faptul că crezi că Dumnezeu nu există sau că moartea e punctul final al existentei (și altele) 2)Iisus a mântuit prima dată pe un tâlhar care s-a pocăit sincer(a vrut să arate cât e de mare iubirea Lui pentru oameni și că o pocăință sinceră e suficientă pentru mântuire, chiar dacă a făcut rău mult acel tâlhar în viața lui și vreau să știi că nu doar creștini au parte de mila lui Dumnezeu 3) argumentele mele care mă fac să cred că Dumnezeu din creștinism e cel adevărat și că nu există 1milion de dumnezei ci doar 1.

| T0T a răspuns (pentru Florin9Florin9):

1) Ai zis că Dumnezeul tău e în acea stea, înseamnă că se limitează la ceva mic.
2) Corect înseamnă pentru fiecare altceva. Cum poți spune că din mii de convingeri corectitudinea ta e cea exactă?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Deci daca nu crezi in dumnezeu ai o credinta super si tu ai credinta fata de mii de zei care le negi existenta, ateismul nu are legatura cu moartea, ateismul e lipsa credintei in zeii e o lipsa un minus cum poate un minus fi un plus? Ai argumentele unui copil la care i spui ca nu exista mos craciun

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

1) El se poate afla oriunde vrea asta nu îl face mic sau mare în funcție de dimensiunea locului unde e. 2) Nu spun că e cea corectă pentru că nu am un argument decisiv) doar cred că e așa, așa cum și tu crezi că nu e așa).

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru T0T):

Și nu am zis că e acolo 100% doar am presupus că poate fi acolo cum la fel tu presupui că nu e

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Bine poate m-am exprimat eu greșit când am zis că ateii au credința lor dar cred că ai înțeles ideea principala aceia că nu poți avea o dovadă concretă a existenței sau a inexiatenței lui Dumnezeu și ateismul se bazează deci tot pe speculații

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Omule ateismul nu se baseaza pe nimic pentru ca ateismul e o lipsa a ceva, un minus, e atat de greu de inteles ce e un minus astea sunt chesti de clasa a doua

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

" sau dacă ajunge poate fi salvată de cei care sunt în viață și se roagă pentru ea." - interesantă părere, dar pe ce se bazaeză? Ai vreun argument biblic?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Uite un articol pe această temă :http://www.doxologia.ro/......ent-biblic

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Al aduce pe David care a plîns după Ionatan şi Saul drept dovadă că morţii ar beneficia de aceasta e cam straniu, Nici o legătură nici pe departe.
Interesant că celelalte cîteva "argumente "sunt din cărţi apocrife care nu fac parte din biblie şi ca urmare nici nu pot fi considerate dovezi. (tobit, baruh şi macabei)
La Ieremia se anunţă că din cauza răzvrătirilor vor ajunge în aşa necazuri că nici nu vor mai avea posibilitate săşi îngroape morţii, nici o legătură cu subiectul.
Concluzia că Onisifor ar fi murit e trasă de păr.
De sfînta tradiţie voi spune doar că Biblia porunceşte - 1 corinteni 4:6 : „Să nu treceţi peste ce este scris"
Dar chiar ideea că noi am putea face ceva în locul celui mort ca el să fie salvat ar contrazice întreaga scriptură care arată că pentru a obţine viaţa veşnică e necesar ca persoana respectivă să acumuleze cunoştinţă, că manifeste credinţă şi ş-o dovedească prin fapte perseverînd până la sfîrşit. ioan 17:3 Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos.
Iacov 2 :26 ...credinţa fără fapte este moartă.
Matei 10:22...Dar cine va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat
Deci dacă persoana s-a împotrivit lui Dumnezeu cât timp era în viaţă, nu are cum să fie altcineva fidel în locul ei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Spune-mi întâi ce confesiune ai (ca să știu din ce perspectivă să privesc lucrurile) apoi voi încerca să-ți răspund.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Sunt un Martor al lui Iehova. Aş prefera un răspuns din perspectiva Bibliei. happy

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Aș vrea să mă pun la somn, că mâine trebuie să mă scol devreme (îți voi răspunde mâine).Fie ca Bunul Dumnezeu să-ți binecuvinteze și ție somnul.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Noapte bună, somn uşor.

| sabin89 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

*aceea (nu aceia)

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Uite un articol care e mai bine structurat și explică de ce ortodocșii se roagă pentru morți https://m.crestinortodox.ro/......69175.html (nu la morți) (Am citit despre confesiunea ta și nu crede în iad ca loc veșnic de suferință pentru cei care au respins iubirea Lui Dumnezeu, de ce?).

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Practic e acelaş articol şi deoarece am scris deja de ce nu e în concordanţă cu Biblia - n-o mai repet ( recunosc ca autoritate doar Biblia, nu tradiţia sau părerile unora). De aceea aş prefera să răspunji la comentariul precedent.
" nu crede în iad ca loc veșnic de suferință pentru cei care au respins iubirea Lui Dumnezeu, de ce?" - dacă pe scurt - dreptatea perfectă a lui Dumnezeu cerea o pedeapsă echivalentă cu fărădelegea ( leveticul 24:17 Dacă un om omoară vreun suflet de om, trebuie să fie omorât negreşit. 18 Iar cine a omorât un suflet de animal domestic să dea despăgubire pentru el, suflet pentru suflet. 19 Dacă un om îl vatămă pe semenul său, să i se facă aşa cum a făcut el. 20 Fractură pentru fractură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; aceeaşi vătămare pe care o cauzează el omului trebuie să-i fie cauzată lui. 21 Cine a omorât un animal să dea despăgubire pentru el, dar cine a omorât un om trebuie să fie omorât negreşit.) Iar o suferinţă veşnică ca pedeapsă pentru câţiva ani nu este conform cu dreptatea Dumnezeului care este iubire.
În plus are legătură cu alt subiect important. Pentru ca o persoană să sufere ea trebuie să fie conştientă, dar Biblia spune altceva despre morţi şi anume -
Ecleziastul 9:. 5 Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic şi nu mai au nicio răsplată, căci până şi amintirea li se uită. 6 Şi iubirea lor şi ura lor şi gelozia lor au pierit deja şi nu mai au parte niciodată de ceea ce se face sub soare.
10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune.
Psalmul 146: 3 Nu vă puneţi încrederea în nobili,
nici în fiul omului pământean, în care nu este salvare.
 4 Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ
şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile.
romani 6:23: „Toţi au păcătuit şi nu ajung la gloria lui Dumnezeu... plata păcatului este moartea" (nu chinul ci moartea)
Deci o persoană care a murit nu mai este conştientă de nimic şi nu poate suferi. Moartea este opusul vieţii, după cum persoana nu exista înainte de a se naşte la fel îşi încetează existenţa după moarte.
Tu ce crezi?

| milan9 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Moartea NU conduce la inexistenta, asa cum considera asa-zisii "martori ai lui Iehova". sad Si asta pentru ca după moartea BIOLOGICĂ, sufletele îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE:

- "Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;
- "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;
- "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7
- "Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...

- "Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

1)Biblia ne spune să ne rugăm pentru toți oamenii, nu îl obligăm pe Dumnezeu să-i scoată pe oameni din iad și să-i pună în rai (doar îl rugăm), e decizia Lui dacă ne ascultă rugăciunea sau nu. 2) Matei 25, 46 Și vor merge aceștia la osândă veșnică, iar drepții, la viață veșnică. Marcu 3, 29 Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda veșnică. (iadul e chinul veșnic). 3)Unde în Biblie scrie că Iisus e Arhanghelul Mihail? 4)Unde în Biblie scrie că Iisus a fost răstignit pe un par? (nu pe o cruce).

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Dacă vom începe să sărim de la o întrebare la alta nu vom avea nici un folos. ( arhanghel, par) Deşi sunt foarte interesante şi le discutăm cu plăcere mai apoi.
1) nu prea are sens
2)Mat. 25:46, BC: „Aceştia vor merge în pedeapsă veşnică [tăiere, Int; în greacă kólasin], iar cei drepţi în viaţă veşnică". (Versiunea englezească The Emphatic Diaglott foloseşte termenul „tăiere" în loc de „pedeapsă". Într-o notă de subsol se afirmă: „kólasin... derivă din kolazoo, care înseamnă: 1.  A tăia; cum ar fi tăierea sau curăţarea ramurilor unui pom. 2. A reţine, a reprima... 3.  A mustra cu asprime, a pedepsi. Faptul de a tăia pe cineva de la viaţă sau din societate, sau chiar de a-l reţine, este considerat o pedeapsă, ceea ce a dat naştere celui de-al treilea sens metaforic al termenului. Noi am adoptat sensul de bază pentru că se armonizează mai bine cu cea de-a doua parte a frazei, păstrând astfel forţa şi frumuseţea antitezei. Cei drepţi vor merge la viaţă, iar cei răi la tăiere de la viaţă, adică la moarte. Vezi 2 Tes. 1:9 Aceştia vor suferi pedeapsa judecătorească a distrugerii veşnice dinaintea feţei Domnului şi a gloriei puterii sale,
".)
Marcu 3:29 doar atemţionează că astfel de păcat nu va fi ertat, nu spune că va fi chinuit veşnic. - ". 29 Dar dacă cineva spune blasfemii împotriva spiritului sfânt nu va fi iertat niciodată, ci se face vinovat de un păcat veşnic".
Mi-ar face plăcere să discutăm un subiect până la capăt, argumentândul cu Biblia, doar că nu ca milan9 care nu face nimic altceva decât să trântească pasaje copiate fără nici un rost, vorbeşte singur şi când îi argumentezi că versetele pe care le-a adus ca argument nu sunt potrivite o face pe surdul. Dar ca să nu le mai copii şi tu o dată hai să le lămurim.
Luca 16:22 lazar - este o parabolă, este vorba despre două clase de oameni nu de 2 persoane iar moartea simbolizează o schimbare de situaţie şi nicidecum nu arată că sufletul ar supraveţui morţii. Altfel ar însemna că cei bogaţi vor fi pedepsiţi pentru simplu fapt că au avut de toate, cei săraci - drepţi doar pentru că au dus lipsuri, cei din "iad" şi "rai" pot comunica, o picătură de apă ar stinge focul... Plus la asta această explicaţie ar contrazice ce spune restul scripturii despre starea morţilor.
Luca 23:43 varianta corectă este -Iar el i-a zis: „Adevărat îţi spun astăzi: Vei fi cu mine în Paradis! -. În manuscrisele biblice originale în limba greacă nu există niciun fel de punctuaţie. The Encyclopedia Americana (1956, vol. XXIII, p. 16) afirmă: „În cele mai vechi manuscrise şi în inscripţiile greceşti nu se observă nicio încercare de a folosi semne de punctuaţie". Numai din secolul al IX-lea e.n. a început să fie folosită punctuaţia. Ca dovadă că este redarea corectă, - Biblia nu susţine ideea că Isus şi răufăcătorul au mers în cer în ziua în care Isus i-a vorbit acestuia. Abia după patruzeci de zile de la învierea sa, discipolii l-au văzut ridicându-se de pe pământ şi dispărând de sub privirile lor, în timp ce se înălţa la cer. — Fap. 1:3, 6–11.
Ecleziastul 12:7 -" iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu,"- l-am atenţionat nu o dată că "sufletul" şi "spiritul" sunt 2 lucruri diferite, iar aici este vorba de spitit! - Ecl. 12:7: „Atunci ţărâna se întoarce în pământ, cum a fost, iar spiritul [sau forţa de viaţă; în ebraică rúach] se întoarce la adevăratul Dumnezeu, care l-a dat". (Să remarcăm că termenul ebraic pentru „spirit" este rúach; dar cuvântul tradus prin „suflet" este néphesh. Acest verset nu vrea să spună că, la moarte, spiritul călătoreşte până ajunge în prezenţa lui Dumnezeu, ci transmite ideea că speranţa de viaţă a persoanei respective depinde de Dumnezeu. Noi ne exprimăm în mod asemănător atunci când spunem că, dacă un cumpărător nu achită preţul bunului achiziţionat, acesta „se întoarce" la vechiul proprietar, adică îi este returnat.) (BC redă termenul rúach prin „duh", iar BS prin „suflare".)
Luca 12:4 - corespunde cu Matei 10:28 (care redă mai amplu). "28 Să nu vă fie frică de cei care ucid corpul, dar nu pot ucide sufletul, ci temeţi-vă mai degrabă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă! "
Isus i-a avertizat pe ascultătorii săi ‘să se teamă de cel care poate să distrugă atât sufletul, cât şi corpul în Gheenă’. Ce înseamnă aceste cuvinte? Să reţinem că aici nu este vorba despre chinuri în focul Gheenei; dimpotrivă, el spune ‘să se teamă de cel care poate să distrugă... în Gheenă’. Menţionând „sufletul" separat, Isus a arătat că Dumnezeu poate să distrugă orice perspectivă de viaţă a unei persoane; în acest caz, nu mai există nicio speranţă de înviere pentru persoana respectivă. Aşadar, ‘focul gheenei’ are aceeaşi semnificaţie ca „lacul de foc" din Revelaţia 21:8, adică distrugerea, „moartea a doua".
Aştept comentariile tale. Cele bune.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Şi care totuşi e părerea ta?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Părerea mea e că sectele apărute din 1500 în coace, au erezii deoarece au păstrat ce le-a plăcut (convenit) și ce nu le-a convenit au modificat sau au eliminat de tot interpretând eronat versetele care nu le convin.(secte, erezii, te rog să îmi scuzi exprimarea mai agresivă), dar cred că la astfel de oameni s-a referit Iisus în Apocalipsa 22, 18-19. Mă străduiesc să duc o viață în comuniune cu Dumnezeu(respectând poruncile Sale) ca la sfârșitul vieții să mă mântuiesc(să ajung în rai). Sunt de părere că ortodoxia l-A înțeles cel mai corect pe Dumnezeu (adică cum e El, cum e dincolo de moarte și ce vrea El de la noi).

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Interesant. Dar cred că o astfel de acuzaţie gravă trebuie să se bazeze pe dovezi solide! Altfel ar fi calomnie şi eu nu cred că ai dori să te asemeni cu cel pe care Biblia îl numeşte împotrivitor şi calomniator.
DE exemplu acuzi că "ce nu le-a convenit au modificat sau au eliminat de tot interpretând eronat versetele care nu le convin". Poţi da exemplu concret? Pentru că din contra, pentru a se asigura că nu a fost nimic scos sau adăugat au fost consultate numeroase manuscrise vechi. Ţi-am dat exemplul cu Luca 23:43, cu virgula, şi ţi-am argumentat şi cu Biblia care e varianta corectă pentru că Isus s-a înălţat abia după 40 de zile şi nu în aceiaşi zi.
Sau susţii că "interpretând eronat versetele care nu le convin" -oare? Păi care interpretare este corectă? Cea care contrazice ce spune Biblia în altă parte despre starea morţilor (ecleziastul 9:5, 10; psalmul 146:4 şi altele), sau cea care se armonizează cu toată scriptura?
"la astfel de oameni s-a referit Iisus în Apocalipsa 22, 18-19." -iarăşi, adu dovezi concrete, fiindcă din câte ştiu ortodoxia este cea care a adăugat în varianta sa a bibliei cărţi apocrife care n-au fost inspirate şi nu fac parte din Biblia canonică (Cartea lui Tobit
Cartea Iuditei
Cartea lui Baruh
Epistola lui Ieremia
Cântarea celor trei tineri
Cartea a treia a lui Ezdra
Cartea înţelepciunii lui Solomon
Cartea înţelepciunii lui Isus, fiul lui Sirah (Ecclesiasticul)
Istoria Susanei
Istoria omorârii balaurului şi a sfărâmarii lui Bel
Cartea întâi a macabeilor
Cartea a doua a macabeilor
Cartea a treia a macabeilor
Rugăciunea regelui Manase)
Deci, dacă greşesc - îndreaptămă ( galateni 6:1 Fraţilor, chiar dacă un om face un pas greşit înainte să-şi dea seama, voi, care sunteţi calificaţi spiritualiceşte, căutaţi să-l îndreptaţi pe un astfel de om în spiritul blândeţii), dar nu pentru că "aşa am apucat de la părinţi"(cum este "dovada" unora), ci cu scriptura - faptele 17:11... căci au primit cuvântul cu cea mai mare însufleţire, cercetând cu atenţie Scripturile în fiecare zi ca să vadă dacă lucrurile erau aşa.
Aştept deci o explicaţie a versetelor pe care ţi le-am citat mai înainte ca să ştiu unde anume am greşit. Succes.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Acest subiect are legătură şi cu icoanele şi rugăciunea către/prin sfinţi.
Deci?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru iurii75):

Deci ce? Chiar nu m-am prins ce vrei să spui.

| iurii75 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Subiectul care am început săl discutăm. Aşteptam un comentariu la ce am scris.
Şi ca să nu umblăm în 2 locuri, putem uni discuţiile.
"1)Biblia arată că sfinții (și toți oamenii) sunt conștienți după moarte, Biblia nu exclude mijlocirea sfinților, de ce să nu se roage sfinții pentru noi după moarte? 2)articolul face foarte bine deosebirea intre idoli și icoane și dacă argumentul care ți-a mai rămas e acela că :Icoanele sunt idoli pentru că unele sunt mai,, bune '' sau,, populare'' ca altele, nu prea e valabil acest lucru atâta timp cât rugăciunile /inchinăciunile sunt pentru Dumnezeu. 3)la lucruri de genul (Icoanele considerate idoli, afirmația că omul e inconștient/distrus după moarte, Iisus răstignit pe un par și altele) m-am referit când am zis că confesiunile mai nou apărute au modificat /eliminat unele lucruri.
1.)-- la asta şi aşteptam răspuns, cum împaci ideea conştienţei după moarte cu acea parte a scripturii care spune că ei nu sunt conştienţi? (Spiritul lui iese, el se întoarce în pământ şi în aceeaşi zi îi pier şi gândurile." (Psalmul 146:4), ecl. 9:5„Cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic.10 Tot ce găseşte mâna ta să facă fă cu toată puterea ta, căci în Şeol, locul unde te duci, nu este nici lucrare, nici plan, nici cunoştinţă, nici înţelepciune). Şi totuşi n-ai adus nici un exemplu/dovadă de rugăciuni adresate sfinţilor morţi ca ei să mijlocească, dacă ai - adu.

2) asta este explicaţia teoretică pe care BO o dă, dar faptul că unele sunt "mai" ca altele arată cum stau lucrurile în realitate, + faptul că singurul mijlocitor e Isus şi suntem îndemnaţi să umblăm prin credinţă nu prin vedere şi să ne închinăm Tatălui prin spirit şi adevăr (nu prin lucruri materiale)
3) florine, păi adu dovezi, de cîte ori te-am rugat.
Din acest motiv explică întîi punctul 1), şi astfel vom putea merge mai departe.
Cele bune.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu se intorc pentru ca sunt bucurosi ca au scapat de atati prosti. Asta e unul dintre motive!

| gratargratar a răspuns:

Este viata dupa moarte. Exista pana in zilele noastre oameni care s-au intors din moarte (unii s-au trezit la morga, dupa ce au vazut Raiul si Iadul).

Probabil nu cunosti Scriptura.
Inainte de toate Iisus S-a Inviat ca un Dumnezeu, omorand moartea. Aceasta S-a intamplat dupa ce a stat 3 zile in mormant, dupa cum spuses mai inainte.
Tot Iisus a Inviat pe fiul vaduvei din Nain, pe Lazar (care deja mirosea urat) si pe fiica lui Iair.
Petru a inviat-o pe Tavita din Iope. Pavel l-a inviat pe Eutihie in Troa.
Avem si in VT pe Sf. prooroc Ilie care a Inviat pe fiul vaduvei din Sarepta Sidonului.

Saducheii insusi l-au contrazis pe Iisus ca nu exista Inviere. Dar Iisus, Dumnezeu Insusi, i-a contrazis, zicand:
"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam şi Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov"? Nu este Dumnezeul morţilor, ci al viilor. (Mt.22, 32).

Exista viata dupa moarte si o sa te convingi tu insuti de asta happy Dar sa nu fie prea tarziu.

Răspuns utilizator avertizat
| ada92 a răspuns:

Interesant este că biblia compara moartea cu somnul, cand un om doarme este normal sa credem ca se va trezii, deci... Ioan 5:28, 29: „Nu vă miraţi de lucrul acesta, pentru că vine ceasul când toţi cei din mormintele de amintire vor auzi glasul său [al lui Isus] şi vor ieşi afară".

| BogdanMx a răspuns:

S-au intors destui si lumea ii considera nebuni. Nu vor sa creada nimic. Cauta explicatii lumesti pentru ceea ce ei patesc.

| AkTeNBok a răspuns:

Dacă ești un creștin presupun ca ști ca se presupune ca exista "viata" după moarte. Un om după ce moare nu are cum sa se întoarcă, este putrezit. Îți spun din experiențele mele, când bunica mea era pe moarte dadea cu pumni spre cer. Posibil sa existe viața dupa moarte, morțile celebrare dovedesc asta. In concluzie, exista viata dupa moarte. Asta au dovedit-o oamenii in moarte celebrala (nu stiu daca am scris corect).

| alalalt a răspuns:

Nu te mai gandi la asta. du-ti traiu lumesc si acoperate de distractii

| marie123 a răspuns:

Viata dupa moarte nu exista pe pamant.Nimeni din cei plecati din lumea cu dor in lumea cea fara de dor nu se va intoarce si nu s-a intors. Viata dupa moarte exista in asa numitul rai unde sufletele celor adormiti merg in fata lui Dumnezeu