| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e Dumnezeu asa de misterios?

33 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Matei 6,6. Ci tu, când te rogi, intrã în odãita ta, încuie-ti usa, si roagã-te Tatãlui tãu, care este IN ASCUNS, si Tatãl tãu care vede IN ASCUNS, îti va rãsplãti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca e inventat de oameni

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Nu este asawinking Dumnezeu ne-a facut si suntem foarte mici in comparatie cu el, accepta asta.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asa au zis cei care l au inventat.
Lucrurile sunt destul de simple.
Nimeni nu are nicio dovada palapabila asa ca existenta lui depinde doar de povesti date din generatii in genratii. Sa nu uitam ca acest basm a fost impus cu sabia.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De ce trebuie să acceptăm fără vreo dovadă?

| Saiko10 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Cine zice ca trebuie sa acepti? Daca nu vrei sa acepti bine.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Daca Dumnezeu s-ar arata noua, lumea ar lua o razna, s-ar discuta numai despre el peste tot, vom face fapte bune doar de dragul lui si nu vom mai face pacate din frica. Ispite si incercari ale diavolului nu ar mai fi. Dumnezeu a trimis pe singurul lui Fiu, asta este o dovada mare pe care el ne-a dat-o, tu doar trebuie sa-l accepti, sa-i marturisesti pacatele si sa-i multumesti pentru ce a facut pentru tine.
De ce ucenicii lui Iisus Hristos au sfarsit, spunand ca el a inviat din morti, ce aveau ei de castigat spunand asta?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Pentru ca asta inseamna credinta, fara credinta nu esti nimic. Dovezi istorice sunt multe, problema este ca inchizi tu ochii si te duci dupa poftele tale, unde vrea capul tau.
Nu esti obligat sa-l accepti, esti liber sa-l respingi si sa-l ignori, dar sa stii ca nu e bine pentru tine.

| Elide a răspuns (pentru suntserios):

A fost impus cu sabia? laughing creștinii erau omorati de sabie pentru credința lor si aruncati in arena la fiarele salbatice

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De unde sa stiu eu ce aveau ei de castigat acum 2000ani. Prea mult timp de atunci, prea multa informatie distorsionata, iar pe Iisus de ce sa il accept? Ca asa zic niste oameni din vorba in vorba? Nu l am cunoscut, daca il cunosteam poate il acceptam. Cam sadic dumnezeu asta, nu mai bine se arata si suntem toti buni cuminti si traim in armonie?

| suntserios a răspuns (pentru Elide):

Ai auzit de cruciade? Daca nu, citeste putin, ai sa afli lucruri interesante

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Cei care fac asta nu sunt ai Domnului.
Nu toti cei care cred in Dumnezeu sunt la fel, sunt si persoane iubitoare, impacuitoare, bune, blande, iertatoare.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

De unde stiu ca am aparut dintr-o maimuta acum 13 mil de ani? Prea mult timp.
Iisus este singura cale prin care poti fi iertat, ai nevoie de marturisire si trebuie sa-ti para rau cu adevarat pentru pacatele pe care le-ai facut.
Ceea ce trebuie să facem este să ne mărturisim păcatele: "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire" (1 Ioan 1:9). Ceea ce ne spune acest verset să facem este să ne "mărturisim" păcatele lui Dumnezeu.
2. El este jertfa de ispasire pentru pacatele noastre; si nu numai pentru ale noastre, ci pentru ale intregii lumi. 3. Si prin aceasta stim ca Il cunoastem, daca pazim poruncile Lui. 4. Cine zice: "Il cunosc" si nu pazeste poruncile Lui, este un mincinos, si adevarul nu este in el.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Irelevante citatele tale. Sunt niste vorbe fara dovezi. Cat despre trasul din maimuta sunt niste studii legate de adn samd. Ca o sa fie un studiu stiintific despre dumenezeu o sa il citesc cu mare mare atentie.

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Exact cum exista oameni blanzi, impaciuitori si buni care nu cred in nimic, care cred in allah sau in buda, sau in luna sau in soare.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Sunt false, au aparut doar ca sa existe o explicatie falsa, nu era asa ceva acum 100 de ani.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Da, dar ai nevoie de matrurisirewinking

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Hai ca o dai in penibil. Cu rahatul pe care l ai zis am terminat discutia cu tine. Nu pot continua sa conversez cu un limitat care zice ca studiile stiintifice asupra adn ului sunt false si se intreaba de ce au aparut acum 100 de ani dar ca un batranel cu barba care locuieste pe un nor e real. Stii de ce au aparut abia acum 100 de ani, ca pana atunci *** numit biserica a vrut si a tinut masele needucate ca sa fie usor de manipulat. Sute de ani de progres incetinite.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru suntserios):

Alea sunt doar teorii, nu am evoluat din maimute.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Esti foarte incapatanat bogdy, omul si cimpanzeul au avut un stramos comun

| RAY a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Ca in caz contrar vei fi gratar vesnic

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dovezi istorice despre inviere? minuni? existenta lui dumnezeu? nu exista asa ceva, asta o stie orice teolog, cum adica fara credinta esti nimic? ce treaba mai este si asta, poti afirma orice fara sa dovedesti omule

| RAY a răspuns (pentru Elide):

Miha crestini au macelarit popoare intregi in numele crestinismului

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De unde stiu ca am aparut dintr-o maimuta acum 13 mil de ani?
tu sigur nu ai aparut dintr o maimuta, apropo, la ora de biologie ai cam lipsit mult, sunt mai multe specii de maimute

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Tu macar stii ce e o teorie in stiinta? omule maimutele nu au devenit oamenii, e grav daca gandesti asa, atat de ilogic

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De ce ucenicii lui Iisus Hristos au sfarsit, spunand ca el a inviat din morti, ce aveau ei de castigat spunand asta?

de ce mulsulmani se arunca in aer daca mohamed nu era profetul lui dumnezeu de ce?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Heh, normal.
Ori crezi în Dumnezeu, ori arzi în iad. Mda, iubitor e Dumnezeu.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Nu ai inteles, tu ai nevoie de marturisire.
„Căci Tu ești bun, Doamne, gata să ierți, și plin de îndurare cu toți cei ce Te cheamă."
Ceea ce trebuie să facem este să ne mărturisim păcatele: "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios şi drept, ca să ne ierte păcatele şi să ne curăţească de orice nelegiuire"

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Nu intelegi ca nu am evoluat din maimute? Nici macar cei care au spus asta nu cred cu adevarat. Aia nu sunt crestini adevarati. Porunca iti spune sa nu ucizi.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Nu nu nu.
Nu am nevoie să-mi mărturisesc niciun păcat.
Sunt sătul de citate din Biblie.

| mentholinks a răspuns:

Probabil asa ii sta in caracter cum iti sta si tie in caracter sa pui o multime de intrebari.

| Romanul86 a răspuns:

Dumnezeu nu poate fi cuprins cu mintea dacă l-ai cuprinde cu minte ai fi și tu un Dumnezeu. Nu pot exista 2 Dumnezei pentru că nu ar fi atotputernic.

| ionutionut333 a răspuns:

Dumnezeu ni se descopera fiecaruia, tu trebuie doar sa crezi cu tarie ca el exista si sa te rogi lui si intr o buna zi vei afla tot ce vrei vrea despre el