| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e fuga asta după bani in lume? Ne închinăm banului, așa am ajuns, pur și simplu. Vrem mereu mai mult și mai mult și niciodata nu ne saturam cu ce avem.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Fara bani ce face omul? Moare de foame. Ii trebuie bani pentru orice. Banul e moneda de schimb care permite omului sa aibă tot ce are nevoie. Nu e un lucru rău sa ai bani. Rau e sa nu ai.

| tudorvolcano a răspuns:

Pentru că omul nu Îl cunoaște pe Dumnezeu.
Sufletul însetează după El, dar neapropiindu-se de El, sufletul încearcă să-și facă propriul dumnezeu ca să-și potolească pofta după Dumnezeu.

Unii fug după bani.
Alții după desfrânare.
Alții după mâncare, băutură etc.
Alții după droguri, țigări etc.
Alții după lauda oamenilor, după fală, după un renume în societate.
Alții după o iubită.
Toate sunt deșertăciune și trecătoare, iar cine aleargă după ele, își face un dumnezeu din ele.
Cel care aleargă după Dumnezeu, acela va găsi comoară nemăsurată. Fericit cel ce aleargă după Dumnezeu precum aleargă tânărul îndrăgostit după iubita sa.