| anonim_4396 a întrebat:

De ce e important sa ne botezam in numele Lui Yeshua? nu al lui Iisus pentru ca nu e Numele lui Adevarat?
Help!

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tot isus e, e doar un sinonim

| EmaS a răspuns:

In marea trimitere gasim scris:,, Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh.,,

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru EmaS):

Dar la sfarsit de ce spun ca ii boteaza in Numele Lui iisus?
EXEMPLU:
http://www.youtube.com/watch?v=Kyop0GqfVio&feature=results_video

Stiu ca multi nu stiu Numele Adevarat al Lui isus, dar acum ca stim ar trebui sa ne botezam in Numele Lui.

| EmaS a răspuns:

Pentru ca noi credem in Trinitate. Dumnezeu-Tatal, Dumnezeu-Fiul si Dumnezeu-Duhul -Sfant.

| EmaS a răspuns:

In Vechiul Testament sunt peste 300 de profetii care s-au implinit in persoana Domnului Isus.Nu este un alt nume in care sa primesti mantuirea decat numele lui Isus.

| Filip23 a răspuns:

Nu este important. Te-a pacalit cineva.

| 220V a răspuns:

E important asta doar si fiindca ai fost crescut in aceasta religie. Daca te nasteai intr-o tara musulmana era important sa te botezi in numele lui allah

| tavadaresti a răspuns:

Referitor la botez:
perspectiva ta>>care e adevarat?

| rocco09 a răspuns:

Iisus e traducerea lui yeshua din ebraica
La fel cum itzhak e corespondentul pentru isac, si pe romaneste inseamna tot ras ca pe ebraica, cu iisus e aceeasi poveste! Iar daca vrei sa fii consecvent lingvistic scrie-l pe ebraica, ca pe latina tot nu e corect!

| MMihai a răspuns:

Yeshua sau Iisus este același lucru / același obiect ideatic / referiri la același personaj imaginar în limbi diferite!

| milan9 a răspuns:

Numele Mântuitorului nu a fost inventat, sau propus de cineva. Numele Său este cel întâlnit în Noul Testament, cel care a fost tradus fidel de-a lungul timpului, cel confirmat de apostolic, cei care ne-au lăsat Sfintele Scripturi… Dumnezeu Mântuitorul, Fiul lui Dumnezeu Întrupat, nu se lasă împiedicat de simple nume.

În general un nume dat lui Dumnezeu este un mare compromis, întrucât nu este sufficient, şi este imposibil ca 2-3 litere ale unui nume să cuprindă infinitul, absolutul "majestăţii" divine!

În cartea profetului Isaia, Dumnezeu MÂNTUITORUL este prezentat în cap. 53 ca fiind EBED-IAHVE. Este prezentat acolo "rolul" umilitor pe care Dumnezeu Fiul avea să-l poarte pentru a deveni MÂNTUITOR, pentru a deschide calea unei reale ridicări a firii umane, prin UMANITATEA asumată la un moment dat de bunăvoie de Dumnezeu Fiul, pentru că jertfa nimănui altcuiva nu ar fi avut acea valoare mântuitoare necesară.

Iată cum Dumnezeu nu rămâne legat de un anumit nume, mai ales atunci când îşi asociază un nume umilitor: EBED.

| relian a răspuns:

Da dar insusi Dzeu a spus ca cindva o fecioara va naste un prunc care se va numi cum? Emanuel da.Atunci de unde numele de Isus? Cu alte cuvinte un inger a trecut peste Dzeu si in loc sa il sfatuie pe Iosif sa puna pruncului numele de Emanuel la sfatuit sa il numeasca Isus.De ce? Adica ingerul a fost mai sus decit Dzeu? Era ingerul ala seful al mare sau ce la facut sa spuna asta?

| FLORYN12 a răspuns:

Nu stiu

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Fiecare cu ideile lui!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru EmaS):

Daca numele Iisus Hristos nu e pagan, nu e nimic happy. Ne putem boteza in Numele Lui, nu? big grin.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru CLAUDIUBRETT):

Nu e idee, trebuie sa facem cum spune Biblia nu omul. Si daca Numele Isus Hristos nu e pagan atunci ne putem boteza.

| EmaS a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu sunt botezata in Numele Tatalui, a Fiului si a Duhului Sfant.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru EmaS):

Da.happy