| oarecinecinecineteiubeste a întrebat:

De.ce.e.pacat.sa.intri.in.biserica.cand.ai.ciclu.menstru al?

24 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Se spune ca ducem raul in biserica

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E perioada de curatire lunara a femeii

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Nu,Dumnezeu nu interzice nimanui sa intre in biserica.

| martzian a răspuns:

Nu e nici un pacat! Daca iti zice cineva asa ceva, inseamna ca nu cunoaste Biblia sau face confuzii majore...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Atoatestiutorule, cineva mai malitios decat tine ar zice ca tu ai un singur defect te-ai nascut viu

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Te simti mai bine dupa defularea asta?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Daca vorbesti din rautate si neconstructiv

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Besleaga, dragule, nu poti asuma ca stii ce este in inima mea si sa arunci astfel cu cuvintele. Eu am facut o afirmatie simpla, bazata pe informatiile pe care le-am obtinut in urma studiului Scripturii. Daca ai o alta opinie, te rog sa o argumentezi. Daca nu, probabil ca imi datorezi scuze. Hristos a inviat!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Adevarat a inviat! e pacat sa intre femeia in perioada de curatire lunara in biserica la fel si barbatul cu scurgeri seminale, ca si persoanele care s-au impreunat in acea zi

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Prietene, gresesti amarnic si ii mai duci si pe altii in eroare. Nu am nici un dubiu ca esti onest, dar sunt sigur ca nu ai verificat niciodata in Cuvantul lui Dumnezeu, in Biblie, informatia asta auzita de pe la babute. Faci confuzie cu Legea lui Moise despre necuratie, fara sa ai habar ce se spune, cui se adreseaza, in ce context, etc. Crestinul care isi cunoaste Biblia nu va putea crede asa ceva...

De unde stii ca este pacat daca nu din Biblie? Tu crezi toate prostiile debitate de unul sau de altul? Si, pe aceeasi logica, de ce nu afirmi la fel si despre barbatii care au hemoroizi si sangereaza (vezi Levitic 15)? Si este o problema destul de comuna in zilele noastre - mai ales dupa o anumita varsta, datorita stilului de viata sedentar, stresului, alimentatiei, etc., chiar si printre slujitorii Bisericii. Ce sa faca acestia, sa nu mai vina la slujba? Te rog sa ne luminezi, unde ai gasit in Biblie ca a veni la biserica este pacat?

Tu faci o confuzie mare - intre biserica si cladirea ei. Biserica Nou Testamentala este formata din oameni si nu din cladiri. Unele biserici (mai ales cele primare) nu au cladiri deloc, din varii motive. In tarile in care biserica este prigonita, ea se intalneste in subterane, acasa la credinciosi, prin paduri, etc. Cum poti sa nu intri in Biserica atunci cand deja este in ea?

In Romani 16:5 Pavel saluta biserica ce "se aduna in casa lor" - in casa lui Aquila si a Priscilei. Se face distinctie clara intre biserica si cladirea ei. Efeseni 1:22-23 ne invata ca Biserica este "trupul lui Hristos" - adunarea celor credinciosi daca ne uitam si in 1 Corinteni 12.

Prin urmare biserica este formata din toti aceia care-i apartin lui Hristos, cei mantuiti si rascumparati de El. Ei SUNT Biserica si fac parte mereu din ea, nu au cum intra si iesi dupa cum o cere unul sau altul in functie de cum i se mai nazare... Acum, nicaieri nu se spune ca este interzis sau pacat ca omul sa vina in anumite situatii la adunarile bisericii - bazat pe scurgeri si alte ciudatenii.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

De ce nu spune in biblie ca e pacat sa fumezi?

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ai divagat de la subiect. Daca nu esti de acord cu ceva din ceea ce am scris, te rog sa comentezi. Daca nu, iti doresc o zi buna.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru martzian):

Mai confundam mancarea cu mancarimea

| martzian a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Tocmai de aia te rugam sa ramai la mancare... pentru ca te cam mananca! tongue

| Lizzu a răspuns:

NU este pacat.

| Miauti a răspuns:

Am explicat acum cateva luni. In acele timpuri NU EXISTA TAMPOANE. Acele reguli sant vechi acum si nu ar mai tr sa se aplice.

ca de exemplu cele 10 porunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că sângele este sfânt, iar scurgerea normală de sânge se risipește pe pământ, se pierde.

| AwaZoh98 a răspuns:

Intr-adevar, este un mare pacat sa intri in biserica cand ai menstruatie, dar daca este o urgenta, poti intra. Spre exemplu, atunci cand esti mireasa!winking

| BlitzkriegJack a răspuns:

Nu e pacat, nu mai acorda atentie ideilor acelea medievale.

| NeverSayNever a răspuns:

Fiindca se spune ca nu suntem curate.
Exista un Canon atribuit Sfantului Dionisie, Arhiepiscopul Alexandriei, in care se spune: "Iar in privinta femeilor, care au curatirea lunara, daca se cuvine, aflandu-se ele asa, sa intre in casa lui Dumnezeu, socotesc ca si a intreba este de prisos; deoarece cred ca nici ele fiind credincioase si cucernice n-ar indrazni aflandu-se asa, sau sa se apropie de masa cea sfanta, sau sa se atinga de Trupul si de Sangele lui Hristos; caci nici ceea ce avea curgerea sangelui de 12 ani, nu s-a atins de El spre vindecare, ci numai de poalele Lui; dar este lucru neprihanit a se ruga, oricum ar fi cineva, si a-si aduce aminte de Stapanul, oricum s-ar afla, si a se ruga spre a dobandi ajutor; iar cel ce nu este cu totul curat si cu sufletul si cu trupul, se va opri de a se apropia de cele sfinte, si de Sfintele Sfintilor". (Canonul 2 al Sf. Dionisie al Alexandriei

| RichardCezar a răspuns:

laughing)) esti peste tot! si esti incredibil rolling on the floor)

| RaluuxD a răspuns:

Eu stiu ca nu ai voie deoarece numai sangele Domnului este permis sa fie aparent in biserica.