| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e viata asa de grea si practic, o lupta pentru supravietuire si castigare a banilor apoi obtinerea de placeri trecatoare si multa dar multa suferinta si probleme. Putea fi mai frumos de atat? Ar putea fi mai frumoasa de atat sau traim doar pentru obtinerea banilor si atingerea de placere dar si aia temporara?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, viata chiar este frumoasa, tu trebuie sa o vezi din alta perspectiva. Te asigur ca Dumnezeu nu da suferinta inutila nimanui. Exista o suferinta care este consecinta la pacatele noastre, sa iti dau un exemplu. Daca vei alege sa furi, vei fi pedepsit, chiar daca ii ceri iertare Domnului, exista unele consecinte naturale pe care iertarea nu le poate sterge, tot vei fi pedepsit de lege. Sau unele femei care intretin relatii sexuale in afara casatoriei sau de tinere de la 16 ani, si raman insarcinate, chiar daca ii cer iertare Domnului, si Domnul le iarta, asta nu inseamna ca nu vor mai fi insarcinate, deci exista consecinte naturale ale paatului. Dar daca Domnul a ingaduit ca tu sa suferi iti garantez, ca tot El a pregatit si tot ce ani nevoie ca sa iesi din acea suferinta si sa treci peste, doar Dumnezeu stie de ce trebuie sa suferim uneori, toti suferim, unii din propriile alegeri, altii din dragoste, altii din probleme de sanatate, dar orice suferinta am avea, Dumnezeu spune de fiecare data, ''Eu sunt aici, sunt langa tine, nu te voi parasi si nu te voi lasa singur niciodata, te voi ajuta sa treci peste asta, voi fi mereu langa tine, te iubesc si vreau tot ce este mai bun pentru tine'' Dragul meu prieten daca asa Il judeci tu pe Dumnezeu, Il crezi un Dumnezeu rau, ostil, suparat, nemilos, un judecator aspru care condamna si pedepseste cu cruzime, pe care nu il intereseaza ce se intampla cu noi si de sentimentele noastre, atunci iti spun clar ca NU il cunosti pe Dumnezeul bibliei. Adevaratul Dumnezeu al bibliei este un Dumnezeu caruia ii pasa foarte mult de tine, si vrea sa fie o parte din viata ta, El nu a dorit niciodata ca tu sa cunosti suferinta, nu asta este voia Lui, ca tu sa suferi si sa suferi si sa suferi toata ziua pana la sfarsitul vietii, daca tu crezi ca Domnul ingaduie suferinta inutila in viata ta, atunci asculti minciunile diavolului, el este cel care spune ''Dumnezeu nu te iubeste, te uraste, uite ce-ai facut, crezi ca Dumnezeu te iubeste dupa ce ai facut asa ceva?''satan este numit in biblie tatal minciunilor, acuzatorul fratilor, nimicitorul si amagitorul, el cauta sa ne acuze, sa ne distraga atentia de la imaginea de ansamblu. Satan face orice lucru marunt, orice problema mica sa para enorma, satan spune ''priveste prin ochii mei'' si iti va arata un musuroi de furnici ca fiind un munte inalt de 10 km. Aceste sentimente si aceasta viziune despre lume este total gresita si eronata, inceteaza sa mai crezi asa ceva, sunt doar minciuni, nimic nu este adevarat. In spatele acestor intrebari se ascunde un gand, o povara, o intelegere eronata fate de un lucru, o imagine denaturata. Viata este foarte frumoasa, si iti pot spune ca Dumnezeu este un prieten adevarat, un tata iubitor, care ar face, ar da, si a facut si a dat, totul pentru tine. Isus a murit pe cruce pentru tine si pacatele tale, acesta este testul suprem, Isus a murit pentru prietenia voastra, te iubeste, te accepta, te respecta, vrea sa fii copilul Lui. Dumnezeu uraste enorm de mult aceste sentimente pe care le ai si dispretuieste starea in care te afli. Crezi ca Dumnezeu se bucura cand te vede trist si posomorat toata ziua? Nici vorba, Dumnezeu spune 'cand tu esti trist, si eu sunt trist'' El nu vrea absolut deloc sa ramai in aceste sentimente si in aceste temeri, opreste-te. Nu mai da voie acestor sentimente si temeri sa iti acapareze mintea, si da-i voie Lui Dumnezeu sa te iubeasca si sa iti reabiliteze viata. Poate ca nu vezi cum situatia s-ar putea schimba, dar Dumnezeu este un maestru in a schimba orice situatie la 180 de grade. Si de a da o noua directie, un nou inceput, trebuie doar sa crezi, sa ai incredere in El, spune-i Lui ce te apasa, spune-i tot ce ai pe inima, El vrea si este gata sa asculte. Te asteapta cu bratele deschise.

5 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Pentru ca primii oameni Adam si Eva au ales sa cunoasca si raul.

| Mircea08 a răspuns:

Omul ESTE LIBER, iar libertatea nu poate sa-i fie ingradita fara acordul lui. Daca este liber inseamna ca isi face viata asa cum isi doreste. Exista insa o vorba - "ai grija ce iti doresti, ca s-ar putea sa se indeplineasca ", iar eu spun - sigur se va indeplini, mai devreme sau mai tarziu, si mai spun ca viate este suma algebrica a gandurilor noastre

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca daca ar fi usoara n-ar mai avea niciun sens

Viata e buna sau rea in functie de ce faci tu pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

Pentru că suntem în plin război între bine și rău. Mintea noastră e terenul de luptă. N-a fost dintotdeauna așa și nici nu va fi mereu. Conform Bibliei, răul va fi eliminat pentru totdeauna din univers și apoi va fi totul bine.