| AvalohAlyn a întrebat:

De ce e viata asta asa de grea si plina de suferinte? Dumnezeu nu ne sprijina?

Răspuns Câştigător
| LOVW a răspuns:

Omul și acel heruvim ( Diavolul înainte de cădere ) strălucitor au primit un dar de la Dumnezeu, libertatea. La început nu era răul, dar omul și-a folosit libertatea într-un mod greșit iar aceasta a adus consecința răului în lume. Deci răul nu a fost creat de Dumnezeu. În trecut a fost creația foarte bună, apoi căderea și va mai fi un eveniment în viitor, restaurarea a tot. Practic creația va fi ca cea originală, fără rău. Omul nu a fost înclinat spre rău, dar era capabil să-l facă, era neutru într-un fel căci era creat inocent. Dumnezeu l-a testat pe om cu mărul acela. Domnul putea alege alt test, dar l-a preferat pe acesta, ca deși omul n-a ascultat să primească ceva bun, discernământul moral. Când ne gândim la rău ne referim la viol, furt, terorism, cutremure, inundații și multe altele. Cancer sau boli genetice, toate acestea sunt catalogate ca rău. Răul poate fi moral ( să fie o alegere ) sau natural ( furtună, uragane, erupere, etc. ), cutremurul este rău spunem noi, dar acolo este o mișcare a plăcilor tectonice are se reașează nu este rea. Dumnezeu ar putea paraliza mâna celui ce vrea să fure dar astfel i-ar luat dreptul omului de a alege ce dorește să facă, fiind un robot. În răul natural Dumnezeu intervine dar nu în toate cazurile, cine la pus pe un anumit John să își construiască casă pe un loc seismic?
O mamă cu patru copii a murit de cancer, de ce Dumnezeu nu a intervenit? ca oameni ne gândim doar la o parte, Dumnezeu la tot. Noi nu putem să înțelegem înțelepciunea lui Dumnezeu dar El nu i-a luat viața că așa a avut El chef, nicidecum!
Moarte lui Dumnezeu-Fiul a fost cel mai mare rău făcut vreodată, ne gândim și noi ca ucenicii, am crezut că este Mesia iar El ne-a lăsat baltă. Apoi vedem învierea, care este cea mai mare victorie din totdeauna. Dumnezeu vede mereu mai departe decât noi, dar cea mai frumoasă viață o trăiești doar dacă iei hotărârea de a-L urma pe Hristos! Căci El s-a lăsat ucis pentru păcatele noastre. Totuşi El SUFERINȚELE noastre le-a purtat şi DURERILE noastre le-a luat asupra Lui, şi noi am crezut că este pedepsit, lovit de Dumnezeu şi smerit ( Isaia 53:4 ).
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/ - Mielul lui Dumnezeu care ridică păcatul lumii.
Îți recomand să citești întregul capitol din Isaia 53.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Mie personal mi-a facut o parere buna un documentar care ma iluminat sa spun asa
http://documentare-online-subtitrate.blogspot.ro/2018/04/de-ce-suferim.html
e despre biblie si de ce suferim

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata este un chin pacat ca nu suntem asa de fericiti ca el https://www.youtube.com/watch?v=Lm_GPkOfVKI

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E grea viata deoarece tu o faci sa fie grea.

| DarkAndDreary a răspuns:

Sau poate nu există.

| RAY a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Exista in imaginatia multora

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Viata este grea din cauza pacatelor si iubirilor lumesti.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Iubirilor lumesti?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu este voie nici sa isi atingi femeia, te rogi la dumnezeu sa o lase gravida sfantul duh.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Macar femeia te face cu sf duh nu cu oricine man. hasaaaa

| Cannibal a răspuns:

Viața nu este grea, noi o facem să fie grea pentru că de fiecare dată când apare o problemă înloc să căutăm o soluție și să ne bucurăm de familie, prieteni etc, nouă ne place să ne împotmolim cu totul în respectiva problemă.
Aș putea spune că Dumnezeu ne sprijină la modul că ne-a dat rațiunea care este capabilă de lucruri mărețe, ne-a dat sănătate.

| IuliaAna23 a răspuns:

Ne-o da grea pe pamant ca sa o avem usoara dincolo.