| AvalohAlyn a întrebat:

De ce este atâta suferința și probleme in viața aceasta,de ce e atât de fragila viața și de ce e așa de grea pentru oamenii obișnuiți? De ce atâtea boli? De ce atâta răutate, conflicte, războaie? De ce trebuie sa murim și de ce exista moartea? Dumnezeu unde e? Cred in El dar câteodată te întrebi unde mai este Dumnezeu sau ce face El când vede suferinta și tot ce ce se întâmplă pe Pământ? Uneori crezi că El chiar ne-a părăsit pe noi majoritatea pamantenilor obișnuiți.

33 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Acesta este rezultatul când Îl îndepărtăm pe Dumnezeu din viețile noastre. Când Îl îndepărtăm pe Dumnezeu, nu facem altceva decât să îndepărtăm ocrotirea noastră. Pentru că cel rău are puterea să i-a lucrurile și inimile în stăpânirea lui. Cale de mijloc nu există.
Ca urmare, Duhul Sfânt al lui Dumnezeu Se retrage puțin câte puțin de pe pământ. În felul acesta se împlinesc Scripturile. Cu toate acestea nu suntem părăsiți de tot. Unde este Hristos este viață, pace și bucurie. Unde nu este El, este cel rău; și asta pentru că îi îngăduim prin alegere.
Oamenii devin răi fără Dumnezeu, fără Duhul Său.

| Celcestietot a răspuns:

Dumnezeu veghează, dar mai și pedepsește, așa cum își pedepsește tatăl copii săi. Toate acestea sunt urmărite ale neascultării noastre sau a strămoșiilor noștrii, în care și cei nevinovați au de-a face, dar într-un final se va face dreptate. De exemplu, poate știi că oile vor fi separate de capre, nu?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Parca porunca e sa nu ucizi, dar animalele de cce se mananca intre ele?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Diferă de la om la om discernământ-ul și datorită căderii omului în păcat se ucid animalele.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci si animalele pacatuiesc, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Putem spune că da. Dumnezeu ne-a lăsat stăpâni peste pământ, deci avem putere peste tot. Dacă animalele se duc in rai sau iad după moarte, atunci există noțiunea de păcat.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Asta e amuzant cu raiul si iadul.De ce nu ne ducem in rai sau iad cand traim, ca tot 'sufletul' ala il avem.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai banuiesc ca nu ai fost atent cand ai scris. Nu sti caderea omului din rai? Geneza omului practic, ca ne-am pierdut acest drept. Daca nu cadea din rai, tot acolo se afla omul. Intrebari?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ori ne-am pierdut, ori nu? Parca ziceai ca mergem dupa ce murim, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Practic mai pe scurt, am zis ca merge cine merita, cine nu... nu. Unii sunt pierduti, altii nu. Poti sa iesi de pe drumul pierzaniei daca vrei, daca nu... nu. Acum, aceste aspecte difera de la om la om, ca de exemplu ca altii sunt hoti, iar altii aleg sa munceasca cinstit. Ai inteles raspunsul?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Parca ai zis ca ne-am pierdut dreptul, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai am observat ce nu ai inteles tu. Da, ne-am pierdut dreptul cand Adam si Eva au cazut in pacat, dar a fost recastigat deoarece a venit Mantuitorul si si-a dat viata pentru noi, spre a noastra mantuire. De aceea avem sansa de a reintra in rai, asta bineinteles daca meritam. Acum ai inteles?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si atunci unde mergem dupa ce murim?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Mergem acolo unde meritam, in rai sau iad. Oamenii rai se duc in iad, iar cei buni in rai. Am spus-o cat se poate de usor sa inteleaga toti despre ce este vorbawinking.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Parca ai zis ca am pierdut dreptul asta, cand a pacatuit Adam si Eva, nu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai da, dar ai văzut ce am scris și despre Isus nu?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si atunci daca a venit de ce nu mergem in iad sau in rai cand traim?

| Celcestietot a răspuns:

Aceea a fost a doua șansă acordată nouă. Dacă mai continuam să fim nelegiuiți în ochii Domnului, atunci va veni apocalipsa și mai apoi Judecata Universală. Uite ceva orientativ :
★ 34. Adevarat va spun ca, nu va trece neamul acesta pana se vor intampla toate aceste lucruri.
35. Cerul si pamantul vor trece, dar cuvintele Mele nu vor trece.
Ai înțeles sau nu?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ti-am dat argumente ca nu exista zei.

| Celcestietot a răspuns:

Păi, și eu ți-am argumentat că există Dumnezeu, nefiind un zeu fals. Tu negi existența extratereștriilor să înțeleg, negi existența a ceva existent. Este că și cum ar trebui să nu mai credem

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu neg existenta extraterestilor, universul e mare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai asta este bine ca nu negi existenta extraterestriilor. Dar daca esti atat de deschis la minte, de ce nu crezi in existenta lui Dumnezeu, ce te-a facut sa crezi faptul ca nu exista? Ceva nu se leaga. (TPU a avut o eroare de publicare la celelalte comentarii ale mele).

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Simplu.Cati oameni si copii mor de foame?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Mor mulți. Trăim vremurile de pe urmă așa cum spune în profeții, în apocalipsă și practic ce au spus cei ca Arsenie Boca de exemplu. Nu trebuie să mă crezi, dar îți recomand să arunci o mică privire pe ele, să vezi dacă au dreptate, atâta tot. Te poți uita la profeția lui Ioan de la Ierusalim de exemplu, că mi se pare una bună, la cele ale lui Arsenie Boca, la Edgar Cayce și la mulți alții. Nu numai românii au prevestit așa ceva. Așa este în ultimă perioadă, și va fi din ce în ce mai rău.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Lasa apocalipsa. Apocalipsa ar fi cand o sa murim toti deodata.

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu chiar asta inseamna. Macar stii profetiile, care nu sunt spuse de mine?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Profetia aia cu sfarsitul lumii in anul 2000?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Am auzit ceva de genul, atunci era doar o presupunere. Eu nu zic data exacta, eu zic doar sa te informezi. Nu ai vazut ca SUA si Rusia au iesit din tratatul nuclear? Am zis eu acea profetie eronata? Cei de care am zis nu sciru data exacta.

| Celcestietot a răspuns:

Păi, și eu ți-am argumentat că există Dumnezeu, nefiind un zeu fals. Tu negi existența a ceva existent. Este ca și cum ar trebui să nu mai credem în nimic, nici când un om are dreptate, chiar de știi că este așa ca el. Îți trebuie neapărat poze sau videoclipuri să crezi că există, sau o semnătură de la președintele Americii, cum că Dumnezeu există? Există atâtea dovezi incontestabile făcute de oamenii de știință cum că Dumnezeu există. Eu ți-am argumentat că Există. Tu oare îmi poți argumenta că nu există Dumnezeu?

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In Biblie sunt sfaturi atât pentru suflet cat si pentru trup.Cine vrea mântuirea va trebui sa ia seama la ambele categorii. In Levitic 11 Dumnezeu ne face cunoscut care alimente sunt bune pentru consum si care nu sunt bune. Daca omul nu tine cont de toate astea atunci de ce il invinue pe Dumnezeu pentru suferința lui.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Nimic nu mai este pur cum a fost. Omul a stricat lumea si urmarile sunt evidente (poluarea, alimentele etc).

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu nu sta nepasator, dar noi, fiind oameni suntem limitati si nu intelegem totul, Dumnezeu stie inima omului si nu judeca, El intelege cand suntem cuprinsi de indoiala si durere. Este alaturi de noi in toate momentele, dar unele lucruri trebuie sa se intample, Dumnezeu spune ca a trimis Duhul Sfant, mangaietorul care ne va ajuta in toate greutatile. Te rog fierbinte sa urmaresti urmatorul videoclip, vorbeste strict despre aceste probleme si descrie cum se implica Dumnezeu in viata fiecaruia, te rog urmareste-l.

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=138s

| Dinustok a răspuns:

Pentru ca majoritatea vor sa cunoasca si raul. Raul adica stiinta despre ceea ce nu-i este recomandat omului. Dumnezeu a spus:"Nu poate omul sa ma vada si sa traiasca". Majoritatea vor dovezi vor sa-L vada pe Dumnezeu inclusiv ateii.