| Winchester308 a întrebat:

De ce este considerat crestinismul o religie monoteista? Pana la urma si Lucifer este un zeu si are si adepti cum* are si dumnezeu.

18 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In crestinism Lucifer nu este pe picior de egalitate cu Dumnezeu. Nu este o divinitate ci o alta entitate magica, asa cum erau centaurii, minotaurii si restul animalelor mitologice.
Hades de exemplu era zeu, cerber insa nu.

| danut a răspuns:

Cu toate ca vor fi destui indivizi (copii sau adolescenti in general) care se cred."superiori" in gandire si care vor "sari" ca pe arcuri atunci cand altcineva are alta parere ca ei, eu voi incerca niste explicati la intrebarile tale.
Satana, Dracul, Lucifer, Necuratul, acelasi in esenta ESTE un INGER, adica o CREATURA ca si omul, a fost inzestrat cu anumite capacitati superioare omului DAR si OMUL are anumite capacitati pe care Satana NU LE ARE. Nu voi extinde discutia DAR DUMNEZEU este UNIC, EL ESTE CREATOR si nu creatura ca Satana sau omul. Concluzie, satana NU ESTE Dumnezeu ci si-a dorit nespus acest lucru atunci cand a inceput revolta in univers contra lui Dumnezeu. Satana este si el muritor ca si noi si va muri, NEGRESIT. Numai Dumnezeu este nemuritor, toti ceilalti beneficiaza de nemurire DOAR datorita lui Dumnezeu.
Adepti are si Hitler si Stalin si Basescu dar ei sunt muritori care au murit sau urmeza sa o "pateasca". Toate creaturile sunt muritoare in esenta deci numai handicapatii mintali se inchina la unul asemenea lor, un muritor.
Avand in vedere aceste lucruri, crestinismul RAMANE in continuare o religie MONOTEISTA.

| NemNUZ a răspuns:

Lucifer cu,, L,, mare si,, Dumnezeu cu,, D,, mic? Putin respect, ori esti satanist ori incult happy

| sublime89 a răspuns:

Crestinismul nu este o religie monoteista, cu sau fara Lucifer. In crestinism avem de-a face cu un zeu ajutat de alti semi-zei. Iar la categoria semi-zei intra: Isus, Fecioara Maria, Duhul Sfant, toti sfintii si ingerii. Si in biblie sunt indicii ale credintei monoteiste pe care o aveau evreii in vechime. Ei credeau in mai multi zei si zeite, dintre care au ales pana la urma sa creada doar intr-unul, iar ceilalti au fost redusi la rang de "ajutoare" ale zeului suprem.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Bai oamenii buni voi chiar aveti timp de asa ceva? Va certati pe ceva ce nu ati vazut dar sustineti cu ardoare ca detineti adevarul. Astia cu dumnezeul lor, mergeti tata orbeste la biserica, ceilalti mergeti la dracu ca tot va place. Noi restul avem ceva numit viata care trebuie traita si niste lucruri numite probleme pe care nu le rezolva nici un zeu. Daca nu le rezolv eu, acolo raman!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Dacă te referi la satanism, atunci acesta poate fi numit religie, cult, și are adepții săi.Hai să îi numim astfel : creștini-ortodocși și creștini-sataniști. laughing Aștept injurii din partea ortodocșilor acum, că ăștia-s mai jegoși de fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucifer era inger, creat din nimic de Dumnezeu.Lucifer nu poate sa creeze nimic ca sa poata fi considerat Dumnezeu.Te gandesti acum de ce e monoteista daca se face mereu referire la Dumnezeu ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant.Mi-a luat si mie mult sa ma gandesc la asta. Daca e Unul de ce are 3 fete, dar ia gandeste-te asa la un exemplu banal, Soarele e unul si el e si forma si lumina si caldura.

| Winchester308 explică (pentru anonim_4396):

Tu n-ai inteles.Nu ma refer la dumnezeu ca 3 persoane, putin imi pasa cate sunt.Ma refer la dumnezeu si Lucifer.Care sunt 2, nu unul.Si ma refer la Lucifer din prezent(Imi place cum suna Lucifer mai mult decat Satana).Nu poti spune ca Lucifer este doar un personaj relativ lipsit de putere sau chiar banal in religia crestina.Reprezinta opusul binelui, raul, nu este ca si cand ar fi doar un inger sau ceva, practic poate fi considerat un zeu cum e si dumnezeu, mai ales ca are adepti printre oameni.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

"Lucifer a fost creat din nimic." Uite asta îmi place la creștini, la ei n-are importanță dacă adaugă sau schimbă ceva din biblie.Dar dacă schimbi un element dintr-o formulă, se duce dracu tot, explodează.La creștini n-are ce să explodeze, decât căpățâna lor plină de helium...ca un balon. Boom.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Care este varianta ta?
Ma astept la o explicatie pusa la punct daca iti permiti sa critici.
Arata-mi forma adevarului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Într-o zi o să afli adevărul.Keep searching, babe! Nu ai voie să critici ceea ce cred eu cum nici eu nu iți critic credințele tale. Băiatul ăsta a pus o întrebare și eu i-am răspuns din punctul meu de vedere.Se pare că tu te crezi prea inteligent să accepți că nu toți gândesc la fel ca tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Winchester308):

Are putere lucifer pentru ca i se permite.Are putere foarte mare, dar e tot sub Dumnezeu.La partea cu semizeii...in celelalte religii, semizeii aveau si ei puterea lor, dar aici totul se inttampla cu ingaduinta lui Dumnezeu.Pana si Satana totul face doar fiindca Dumnezeu ii permite sa ii testeze pe oameni, altfel praful s-ar alege de el. Sfintii faceau minuni, dar nu ca aveau ei puteri supranaturale ci pentru ca Dumnezeu le permitea, le dadea putteri. Fara Dumnezeu nu se poate face nimic. Fara ingaduinta Lui nimeni nu poate nimic.Cand or sa faca ceva fara voia lui or sa poata fi numiti zei sau semizei.
Totusi, din punctul meu de vedere nu merita sa i te supui lui lucifer daca ai vrea sa aderi la religia asta.Totusi,faci cum vrei, esti liber.Nu am voie sa intervin in deciziile tale.Am studiat si despre biserica satanista. Exista asa ceva, e oficiala, dar ei au reguli ciudate, cei slabi raman in urma, ei constituie o ierarhie si daca nu dispui de putere si bani ei nu au nevoie de tine adiicca esti la nivelele de jos.Copii astia care se cred satanisti si fac ce cred ei ca ar face un satanist,stia pe care ii vezi machiati, cu mii de lanturi, proclamandu-l pe satana, lucifer cum ii zici tu, nu sunt apreciati.Nici macar Anton LaVey, fondatorul bisericii sataniste nu dadea doi bani pe ei.Ei spun ca e normal sa faci crime, sa iei ce e al tau, sa invoci demoni si multe din astea.Acum,daca mai vrei a imi raspunzi si vrei sa ma contrazici, iti cer doar sa nu o faci ca domnisorul de mai de jos care din lipssa de argumente incepe cu jignirile.O seara faina si ne mai auzim daca mai vrei.Te-am pupat.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Nu-ti da opiniile sau sfatul decat daca esti rugat.
2. Nu-ti povesti necazurile altora decat daca esti sigur ca acestia vor sa le auda.
3. Cand te afli in lacasul altuia arata-i respect, altfel nu te duce acolo.
4. Daca un invitat in lacasul tau te enerveaza, trateaza-l cu cruzime si fara mila.
5. Nu face avansuri sexuale decat daca ai primit semnalul de imperechere.
6. Nu lua ceea ce nu-ti apartine decat daca este o povara pentru cealalta persoana si aceasta cere sa fie eliberat de povara.
7. Recunoaste puterea magiei daca ai folosit-o cu succes pentru ati indeplini dorintele. Daca negi puterea magiei dupa ce ai chemat-o cu succes, vei pierde tot ce ai obtinut.
8. Nu te plange de nimic din ceea ce nu esti implicat direct.
9. Nu face rau copiilor mici.
10. Nu ucide animale neumane decat daca esti atacat sau pentru mancarea ta.
11. Cand mergi pe teritoriu deschis, nu deranja pe nimeni. Daca cineva te deranjeaza, roaga-l sa se opreasca. Daca nu se opreste, DISTRUGE-L.
Regulile oficiale satanice.

Referitor la zei si semizei, asa cum Chaos a creat alti zei fiecare in elementul sau, putem face o comparatie intre acesta si Dumnezeu care a creat alte entitati fiecare avand specificul sau.

Btw, din moment ce Dumnezeu este omniscient si atemporal este lesne de inteles ca stie deja ce am facut ce facem si ce vom face, astfel este cam de prisos sa ii permita lui Satan sa isi manisfeste trucurile liber din moment ce El(D-zeu) stie ce vom alege pana la urma. Deci putem vorbi de o complicitate.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Există un adevăr? A, probabil vorbești de adevărul pe care doar cei ca tine îl consideră a fi adevărat, iar la faza cu criticatul te contrazici singură, având în vedere că din perspectiva ta există un singur adevăr.
Din ultima ta frază reiese că mentalitatea de turmă este soluția.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Dragul meu Cioran, nu am zis ca o sa descoperi "adevarul meu"ci pur si simplu"adevarul". Toti o sa il descoperim cand o sa terminam cu viata asta.Atunci o sa vedem, dar pana atunci nu ai dreptul sa critici lucrurile in care cred.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah,deci despre asta era vorba? Nu sunt interesat în a aștepta să mor ca să descopăr așa ceva, mi se pare inutil.Eu nu critic, doar îmi dau cu părerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De atata timp pe TPU la religie si pui asemenea intrebare? esti senehestru.

| misterelvisz a răspuns:

Prietene sunt ateu! Dar daca nu ma insel Lucifer se presupune ca ar fi fost un inger nu un zeu! "In mitologia crestina"!