| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce este e rusinos la o femeie care umbla in sanii goi? Parca Adam si Eva erau dezbracati.P.S Si noi barbatii avem sani si umblam la bustul gol, nu?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Ti-ar prinde bine o aglomerare de femei dintr-o statiune de pensionare de peste 70 de ani, atunci nu ai mai pune asa intrebare si de astea sa ai parte, asa pentru vreo 10 ani de acum in colo.
Fiindca traim intr-o lume perversa (vezi intrebarea ta), nu in una fara ganduri DESFRANATE, cum iti strabat tie capusorul.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tot femei sunt.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Uite intrebarea : "De ce este e rusinos la o femeie care umbla in sanii goi"
Asta ai cerut, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai ai scris: "Nu merge.".
Ce vrei sa credem din asta?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nicidecum, am spus ca ai "ganduri", nu ca ESTI, sau nu poti face diferenta dintre fapta si gand?

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Probabil nu "sar" dar de acolo se vede "spiritul" ce incadreaza unele "femei".

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Singurul loc unde se admit plajele de nudisti separate sexual sunt cele MEDICINALE de la Techirghiol, la namol unde moameni se trateaza dpdv. medicinal, in rest DOAR curvasari.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns:

Pentru că femelele au sânii mult mai dezvoltați, deci ies în evidență.
Este cam ilogică întrebarea dacă te referi la existența hainelor.

| DeyCj a răspuns:

Că așa a inventat societatea.Cum bărbații umblă-n țâțele goale, și femeile pot să facă tot așa, chiar dacă sânii femeii sunt un „punct de atracție" pentru orice bărbat.Cu timpul acel punct de atracție dispare și devine ceva neobservabil, dar evident în situații intime.

| mentholinks a răspuns:

Nu este rusinos doar ca barbatii fac spume la gura daca femeile lor si-ar expune bijuteriile in vazul celorlalti masculi.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da. Nu toti sunt inchisi la minte.

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că așa e cultura Euroasiatică!

| AlexDarius3 a răspuns:

La sani femeii se uita unii perversii si violatorii si chiar si barbatii normali, insurati, burlaci etc. La sanii barbatilor nu se uita nimeni.

| HaneloreOlga9 a răspuns:

Dupa ce Adam si Eva au mancat din marul interzis
"Atunci li s.au deschis ochii la amandoi si au cunoscut ca erau goi, si au cusut frunze de smochin si si.au facut acoperaminte.
Iar apoi la venirea Domnului acestia s.au ascuns de rusine, deci rusinea se trage din pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| HaneloreOlga9 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din pomul interzis, scuze, nu se stie exact daca era un mar.

| andreas220 a răspuns:

În episodul izgonirii lui Adam din Rai există un moment enigmatic și greu de tâlcuit. După căderea în păcatul neascultării, Dumnezeu le face primilor oameni îmbrăcăminte din piele. „Apoi a făcut Domnul Dumnezeu lui Adam și femeii îmbrăcăminte din piele și i-a îmbrăcat" (Facerea 3, 21).

Pentru a înțelege mai bine acest moment, propunem să prezentăm pe scurt evenimentele relatate de dreptul Moise în capitolele 2 și 3 ale cărții Facerea, evenimente care au legătură cu semnificația „hainelor de piele": Adam și cu Eva erau amândoi goi și nu se rușinau (Fc. 2, 25); Adam și Eva nesocotesc porunca lui Dumnezeu și mănâncă din pomul cunoștinței binelui și răului (Fc. 3, 6); Adam și Eva și-au acoperit trupurile cu veșminte din frunze (Fc. 3, 7); Adam și Eva se ascund de Dumnezeu din cauza rușinii pentru goliciunea lui (Fc. 3, 8-10); Dumnezeu anunță pedeapsa pentru păcatul oamenilor (Fc. 3, 16-19); Dumnezeu face haine de piele și îi îmbracă pe primii oameni, încetând deci să mai fie goi (Fc. 3, 21). Din această înșiruire de evenimente vedem că este un timp când Adam și Eva erau goi, dar nu se rușinau, intervine apoi păcatul neascultării, după care goliciunea trupurilor lui Adam și Eva este de nesuportat. Ei se rușinează și încearcă să se acopere cu frunze. Dumnezeu însuși le lucrează cu „mâna sa" haine de piele pentru bărbat și femeie.

| xerxes1 a răspuns (pentru andreas220):

Ai omis esentialul.Cate animale a jupuit Dumnezeu ca sa faca costumase pentru Adam si Eva? Au murit de moarte naturala sau le-a ucis la moment?
Dumnezeu se pricepea la prelucratul pielii, mai lucrase ca tabacar in tinerete?
Si minune mare se pricepea si la croitorie.
A trosnit din degete si au aparut ca prin minune ac cu ata si foarfeca de croitorie.
Tare blegi mai sunteti cu credinta voastra de orbi.

Răspuns utilizator avertizat