| mentholinks a întrebat:

De ce este Isus ridicat in slavi ca si-a dat viata pentru noi? Orice om ar fi facut la fel avand in vedere recompensa pe care o va primi.

12 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Deoarece numai prin MOARTEA unui Dumnezeu putem fi RASCUMPARATI din moartea vesnica. Chiar daca ar muri TOATA omenirea dealungul intregii istorii, nu s-ar putea face rascumpararea aceasta. Numai CREATORUL are drept de rascumparare, noi celalti suntem doar creaturi.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca Isus a venit din cer, el este prima persoana creată de Dumnezeu. Toată creația a fost creată împreună cu el. El s-a oferit de bunăvoie. Apoi, orice om imperfect nu ar fi putut să ne elibereze din păcat. Era nevoie tot de cineva perfect, cum a fost Adam la început.Coloseni 1:15-17. Psalmi49:6-9,Romani5:7,8,Romani5:12

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

Altii au murit in chinuri mult mai mari pentru diferite motive si nu si-au dat atatea aere.

| AC4S4 a răspuns:

Pentru ca nu a avut niciun motiv sa o faca, dar totusi a facut-o.

| NGheorghe a răspuns:

Ia sa vedem:
D-zeu creaza omul sa sa fie un stapan peste plante si animale si peste tot pamantul amorf si atat? (deci sa nu fie stapan si peste semenul său, Gen 1:28.)
In Israel, in religia mozaică, este creata, temporar, o patura sociala superioara ( cea a preotilor, de catre Moise) cu scopul de a civiliza o populatie iesita de sub sclavie? Zic temporar, deoarece tot Moise a prezis ca va veni un mesia care va desfiinta preotia indiferent ca isi atinge, sau nu, scopul. Vine acel Mesia iar preoți nu mai au chef sa predea ștafeta si sa meargă acasă la culcare ci vor sa lălăie cu orice preț. Ba îl prind pe Mesia ca sa îl termine doar ca nu au motive, nici martori mincinoși, nici dovezi. Si îl dau pe mâna romanilor sa îl termine, Pilat ordona sa I se dea o mama de bătaie sa se trezească la realitate si este adus înapoi de gărzi, Pilat rămâne șocat:
Ce se intampla? ( care-i adevarul?)
Întrebarea este destul de corectă ținând cont de faptul ca toți cei bătuți erau aduși înapoi in patru picioare sau chiar târâți pe jos, pe când Iisus venea pe picioarele lui si stătea drept.
Răspunsul lui Iisus este destul de corect: " eu sunt foarte puternic dar nu am treaba cu tine ci cu preoții, exact cei care te mintesc pe tine!(tu nu ai avea putere asupra mea dacă nu ți s-ar da de sus, capisci?).
Si uite așa, preoții cei care si-au uitat scopul si rostul, continuie sa stea pe scaune înalte si sa minteasca cu nerușinare, iar romanii ( nu românii!) au început sa se sature de ei si de mințitu lor non-stop (gen: acum preoții spuneau ceva si după 5 minute se descoperea ca au mințit! Mai reu ca la nebuni!) si i-a făcut praf, de n-a rămas piatra pe piatra din ditamai templu.
Sa nu vorbim acum de faptul ca preotii si preotia, bisericile si ceremoniile se reinfiinteaza, prin viclenie, exact in numele celui care le desfiinteaza, in numele lui Iisus. Deoarece biserica este o industrie de făcut bani: îți vinde raiul; si îți ridica in slavi pe oricine si orice sa crească nivelul de mila din populație. Ca doar nu ai vrea ca popii sa îți explice ca bisericile nu au niciun rost?
Chiar mi-a venit o idee: când vede populația genul acesta de persoane mincinoase îmbrăcate in haine de preoți, se ia si se duce la vechile tradiții numai ca sa nu-i mai vadă. De aceea au supraviețuit tradițiile.

| PsyhoChild a răspuns:

Religie spune ca a atunci cand Iisus a fost rastignit toti oamenii din iad inclusiv Adam si Eva au ajuns in rai...

| PsyhoChild a răspuns:

Religia spune ca a atunci cand Iisus a fost rastignit toti oamenii din iad inclusiv Adam si Eva au ajuns in rai...

| NGheorghe a răspuns (pentru PsyhoChild):

Măi iMbAdman, ce ar fi dacă ai preciza si locul unde religia spune chestiile alea.

| PsyhoChild a răspuns (pentru NGheorghe):

Crestinismul

| NGheorghe a răspuns (pentru PsyhoChild):

OK, atunci repetam măi iMbAdman,
Ce ar fi dacă ai preciza si locul unde religia Creștina spune chestiile alea?

| PsyhoChild a răspuns (pentru NGheorghe):

La Biserica unde altundeva -_-