| Kalla a întrebat:

De ce este plin de oameni rai in lume? Birgaganu stiu ce m-a facut proasta si vrea ca parintii mei sa divorteze si sa se certe doar ca sa sufar eu.
De cand am devenit atee\agnostica (inca nu m-am decis) am devenit mai rea cand raspund la intrebari.Ce parere aveti? Oare este orientarea religioasa cea care ne face mai buni sau mai rai?

62 răspunsuri:
| Scarbo a răspuns:

Esti la o varsta in care toti oamenii se schimba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, libertatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Libertatea ii arata adevarata fata a omului.
Din cauza asta in religia crestina se spune ca Dumnezeu la lasat pe om liber.
Oricum nu cred ca i-ar placea lui Dumnezeu daca ar exista un om care sa se minta pe el insisi ca este bun doar de frica iadului.

| NameoftheCentury a răspuns:

Te supara adevarul?

| BlackSulphur a răspuns:

Vai, ce draguta esti... Nu fatuca, ti-ai dat seama si tu ca lumea nu-i ROZ. Si are dreptate, "te supara adevarul?". Pai, cam asta este lumea! Ma bucur ca te-ai trezit!

| OOOLEOOO a răspuns:

Defectele celor din jur sunt defectele tale pe cale le respingi.
Nu le respinge!, cele mai mari comori se gasesc in conceptul psihologic numit ''umbra''.

"Am toate defectele celorlalti si totusi ceea ce fac acestia mi se pare inadmisibil" Emil Cioran

| ErrorFound a răspuns:

Cati ani ai? (ca sa-ti pot raspunde la o intrebare).

Ca ateu sau agnostic privesti lucrurile mai obiectiv, nu esti implicat emotional in crestinism(sau alte religii), deci le privesti cu alti ochi.

Orientarea religioasa nu are treaba cu bunatatea/rautatea decat intr-un mod superficial. Daca esti bun, vei fi bun indiferent de ce crezi. Ideea este ca trebuie sa fi un om bun indiferent daca cineva te pedepseste sau nu, dar daca esti bun esti luat de prost fiindca fiecare in ziua de azi trage pentru sine si nu-i mai ajuta pe ceilalti.
Religia te face un om bun doar prin frica. Te "obliga" sa fi bun ca sa nu fi pedepsit.

Răspuns utilizator avertizat
| M600 a răspuns:

Rautatea este doar un derivat al prostiei.

| CristiB93 a răspuns:

Cum naiba sa devii atee, ai innebunit la cap, de ce sa treci si tu la prostie si la egoism, daca te afecteaza ateii de aici, mai bine nu mai intra pe TPU si traieste normal.

| Yuruva a răspuns:

Lol nu stiu despre ce e vorba in primul paragraf...dar chill si tu un pic

O sa treci peste asta. Esti cel mai probabil nervoasa pentru ca ti-ai dat seama ca ai fost hranita cu lingurita minciuni atata timp si acum simti ca toti pampalaii religiosi sunt dusmanii tai, nu? De asta ti se pare ca esti mai rea si probabil ca te repezi sa-i musti, dar o sa-ti treaca. Religia, sau mai degraba parintii te spala pe creier si este un "soc" sa descoperi ca totul a fost o vrajeala.
Sfatul meu: nu mai intra in discutii pe tema asta o perioada; nu pune pe forum-uri intrebari stupide care sa poata provoca controverse/dispute si sa te injure iar user-ii astia...ai net, ai google si probabil stii si un pic de engleza, sigur gasesti raspunsuri. In tarile mai educate sunt multi atei si articole cu raspunsuri. Citeste-le.
Religia nu te face mai bun. Un om care se preface ca e bun doar fiindca nu vrea sa ajunga in "iad" e un om nesincer si manipulabil.
You CAN be good without god!
:poti sa stergi raspunsul daca nu are relevanta la problema ta:

| KristalPop a răspuns:

Nu este orientarea religioasă cea care ne face mai buni. Este modul în care noi înşine punem preţ pe valori morale şi culturale. Se poate să fi un ateu care să preţuiască orice lucru ce ţine de cultură, naţiune, valori conservatoare (de obicei găsite mai mult în cei religioşi), şi chiar religie (eu spre exemplu, deşi urăsc prostia care este susţinută de religii, admir în multe feluri cultura creată în jurul unei religii; mai puţin cea din jurul islamului, aia este religia unui pedofil). Lucrul ce ne face mai răi este că devenim îngâmfaţi în convingerile noastre, şi ajungem să vorbim din aceleaşi poziţii pe care le aveau creştinii. Devenim de-a dreptul fundamentalişti. Comuniştii, în toată stupizenia lor catastrofală când venea vorba de a conduce o ţară (adica erau de-a dreptul jalnici în a o face, iar cei ce zic că nu ar fi fost aşa, probabil au nevoie de securişti să le bată iar la uşă că au câripit ceva ce nu i-a plăcut Partidului, şi desigur, o scurtă excursie într-un gulag/pogrom), aveau un lucru bun aplicat. Libertatea de a îţi alege religia şi de a o practica în pace, atâta timp cât nu o practicai pe strada ca borfaşul. Ateii uită lucrul ăsta, lucru ce e de bun simţ. Dacă cineva crede în ceva, este absolut treaba lui/ei. Când ce cred ei este forţat asupra altora care nu vor să creada, atunci devine rău. Şi reversul medaliei este la fel de rău, adică forţarea ateismului asupra religioşilor (deşi eu aş forţa o bombă atomică în fundul tuturor musulmanilor; sunt sadic ). Şi ca o parabolă de final, mă înţeleg de cele mai multe ori mult mai bine cu un creştin decât cu un ateu. Creştinul, deşi mulţi de obicei e ignorant ştiinţific, are bun simţ.
Şi încă ceva, creştinismul, chit că e plin de tâmpenii, măcar încearcă să îţi zică să fi o persoană bună cu cei din jur şi să încerci pe cât posibil să ajuţi la nevoie. Măcar. În multe cazuri, ateii ce renunţă la creştinism sau altă confesiune ca şi religie, adoptă ceva ideologie politică (gen marxismul cultural, feminismul, multiculturalismul; ideologii care vor duce numai la ruina societăţii normale şi înlocuirea acesteia cu ceva oribil din cale afară - numai uită-te cum Suedia e plină de musulmani şi violuri, Franţa la fel, de Marea Britanie nu mai zic, SUA şi UE încep să arate tot mai mult cu ceva ce ar fi putut fi scris de George Orwell în cartea sa 1984 (citeşte-o ) ) şi devin pur şi simplu nişte proşti utili (cum îi chemă Karl Marx - cel de la care a pornit comunismul), folositori pentru cei de sus să îşi ducă la bun sfârşit planurile fără rezistenţă. Cu anii, de la ateu ce urăşte religia cu ardoare, m-am cuminţit şi am început să văd că religia îşi are folosul pentru destule persoane, dar ateismul, pentru cei mai mulţi, creaza hipioţi cretini ce se cred Einsteini care vor salva lumea.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru ErrorFound):

Nu exista oameni buni sau rai, ci doar oameni orientati catre bunatate si oameni orientati catre a face rau.Bun e doar Dumnezeu.Si in functie cum te-ai nascut(intr-o familie normala, una de betivi, cu mama parasita etc) si de ce copilarie ai avut, ti se va accentua ori partea indrepate catre bunatate, ori catre partea indreptate catre rautate.Prin apropierea de Dumnezeu, partea rea se va astupa cu timpul.

Se vede ca nu ai auzit vreodata o lectie de catehism. Daca esti bun doar din frica, e clar ca nu vei mosteni Imparatia Cerurilor. Bunatatea neconditionata vine odata cu apropierea de Dumnezeu.

" dar daca esti bun esti luat de prost fiindca fiecare in ziua de azi trage pentru sine si nu-i mai ajuta pe ceilalti. "

Si asta ca nu ai fost bun destul.Adesea aud atei plangandu-se: sunt luat de prost pentru bunatatea mea.In schimb crestinul adevarat nu se gandeste la asta, ci doar la a mai face bine...si rezultatul este ca oameni iti vor fi recunoscatori.

Cati dintre voi (ateilor) ati trecut pe la un azil de batrani care nu au pe nimeni, la un azil de copi parasiti sau orfani, ca-ti v-ati oprit sa alinati si sa-i dati un colt de paine unui aurolac(poate ca mai exact...l-ati injurat). Bunatatea crestinului adevarat e mult superioara (si neprefacuta) fata de cea a ateului modern.

| RAY a răspuns:

Numai bine revi la crestinismul tau si devi calugarita?

| contαbαndonαt a răspuns:

1.Ateismul si agnosticismul sint 2 concepte diferite una fata de cealalta;

2.„De ce este plin de oameni rai in lume?" - Kalla.
Stiu ca sint sanse putine sa ma-ntelegi dar cand vei inceta (daca si numai daca) de a mai privii realitatea inconjuratoare dintr-un unghi total subiectiv atunci poate vei intelege ca nu exista nici binele precum nu exista nici raul, acestea fiind doar lucrarea mintii umane (adica neexistand in realitatea obiectiva, care aceasta nu tine cont de conceptele noastre absurde/puerile ce, apropo, sint formate pe baza propriilor emotii, astfel luand "viata" aceste asa zise convingeri pentru ca mai tarziu sa ne trezim in pragul propriei inchisori mintale dandu-ne seama abia la sfarsit ca tot ce am putut realiza in viata cu aceste convingeri a fost sa ne limitam cunostintele generale din cauza propriului ego, cumva ne pacalim continuu singuri...si este ca un cerc vicios), lucrare izvorata din dorinta omului de a se putea diferentia de seamanul sau intr-un fel ori altul + o convingere superficiala deoarece nu reprezinta decat un set complet de prejudecati;

3.„Birgaganu stiu ce m-a facut proasta si vrea ca parintii mei sa divorteze si sa se certe doar ca sa sufar eu." - Kalla.
Irelevant.

4.„De cand am devenit atee\agnostica" - Kalla.
Crede-ma pe cuvant cand iti scriu: n-ai nici o treaba, nici cu una nici cu cealalta;

5.In ce sens mai "rea"? Injuri, insulti, ori doar ai inceput sa-i ironizezi pe altii? Ah, nu, stai! Ironia nu e pentru toata lumea, trebuie sa te si duca putin tartacuta;

6. „Oare este orientarea religioasa cea care ne face mai buni sau mai rai?" - Kalla.
Aici n-ar mai avea rost sa mai scriu din capul meu, uita-te pe rasp. lu
ErrorFound.

P.s.:Stiu ca esti inca un copil dar totusi... vorba user'ului BirGaGa, si spun asta pentru ca am mai vazut postari de ale tale pana acum, destule incat sa-mi fac o idee, doua.

| Dismally a răspuns:

Religia este un lucru iar caracterul unei persoane este alt lucru. Nu exista nici o legatura intre cele doua cu toate ca multi ar vrea sa creda ca ar fi, ca religia lor ii face mai buni...

Răspuns utilizator avertizat
| ErrorFound a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Ma...asa e, paine nu le dau, le dau cate 10 lei. Imi pare rau ca nu m-am dus si pana la magazin sa ii cumpar haine, imbracaminte...

| Mădă0611 a răspuns:

Tu esti rea pentru ca esti crestina anti teista si te razbuni pe tot ce misca. Un crestin nu devine ateu fara cel putin un pic de studiu, nici macar agnostic, pentru ca indoctrinarea e in subconstient, si "ie" cam greu cu el.

Da, pe unii ii face mai rai sau mai buni, dar astia sunt doar prosti care cred ca "orientarea religioasa" are vreo treaba cu bunatatea sau rautatea. App, era azi la tv ceva despre studentii aia care au omorat un tigan, mie imi par toti 3 vinovati, dar fie, ideea e ca baiatul e fiu de preot, iar fata advertista, erau iubiti si ea se prostitua ca sa isi puna silicoane sau sa-i ia masina iubitului, ma rog, l-au omorat pe ala si ciopartit, adica, omoratul ca omoratul, poti inventa o legitima aparare, sau o ratacire de moment, dar sa ciopartesti un om folosind cunostinte acumulate in anii de facultate (medicina)? Unde mai pui ca majoritatea infractorilor sunt crestini, apoi musulmani?

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Prostie si egoism. laughing vai de planeta asta daca nu erau cei care s-au indoit de existenta prietenului tau imaginar, din prostie si egoism.

NOname
| NOname a răspuns:

"With or without religion, you would have good people doing good things and evil people doing evil things. But for good people to do evil things, that takes religion." - Steven Weinberg.

"Oamenii nu comit vreodată crime cu atâta dedicare şi cu atâta bucurie ca atunci când o fac din motive religioase." - Blaise Pascal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce e plin de oameni rai in lume? Raspuns simplu: Din cauza instinctului de turma, noi ne lasam influentati de anturaj si de persoanele apropiate, pentru a ne integra in societate, cu timpul nu-ti mai pasa daca i-ai facut rau unei persoane, ''pofta vine mancand''.
Ateismul nu te face sa te comporti rautacios, asta are probabil o alta cauza, ateismul/agnostismul te ajuta sa privesti lucrurile intr-o maniera mai obiectiva. Te invit la o Coca-Cola(sunt eu Deeskry, asta daca ma mai tii minte). Pa, pa.

| usuk a răspuns:

Normal ca da; de aceea ateii/agnosticii omoara si maltrateaza/violeaza/vorbesc urat[intotdeauna]/*alte chesti urate legate de comportamentul ateilor/agnosticilor*
ei sunt vinovati de: criza din lume, incalzirea globala, basescu, razboaiele ce au fost pana acum[da, ai auzit bine, si cruciadele tot ei le-au declansat{intr-un mod siret, desigur}]
tot raul din lume se leaga de aceste 2 paturi socialo-religioase: atei/agnostici

AVETI GRIJA! la acestia, daca veti deveni asemeni lor, cu SIGURANTA ve-ti deveni si voi rai si va ve-ti instraina de lumea asta; nu ve-ti mai cunoaste mila si...etc etc pana si eu m-am saturat de acest bullshit. *** it, e deja prea ridicol

| usuk a răspuns (pentru CristiB93):

Prostie si egoism? rolling on the floor)))) aouleu, doar judecand dupa felul cum ai gandito, as putea baga mana in foc pentru fiecare ateu de aici de pe TPU si tot nu m-as arde cand spun ca toti ar fi mai avansati intelectual decat esti tu; lamentabil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gaseste singura un raspuns.in oace.si nu in pacea inchipuita din lume ci in pacea ce ti-o ofera Domnul.

| Hombre a răspuns:

Nici mai rea nici mai buna, o sa-ti treaca, chestiuni de adolescenta.

| RuxandraBianca a răspuns (pentru ErrorFound):

"Religia te face un om bun doar prin frica. Te "obliga" sa fi bun ca sa nu fi pedepsit."
defapt...nu e prea adevarat. e o alegere. Dumnezeu ne-a dat tuturor posibilitatea de a alege. din iubire pentru Mantuitorul tau, si pentru ceea ce El a facut pentru tine, te dezlegi de tot ce inseamna fire pamanteasca.(sper ca stii despre ce vorbesc pentru ca noname si alti atei m-au asigurat ca | conoasteti Biblia mai bine decat unii "crestini" ceea ce cred ca e adevarat) te schimbi, te nasti din nou, nu mai esti acelasi, si nici nu o sa mai vrei sa faci aceleasi fapte din nou. incepi sa urasti raul, si pacatul. incepi sa iubesti toti oamenii din jurul tau, si sa te gandesti intotdeauna la foloasele altora, nu la ale tale. devii copilul Lui Dumnezeu.-eu incerc sa ma schimb pentru ca stiu foarte bine ca nu traiesc asa cum ar trebui un copil al lui Dumnezeu sa o faca-. Il acepti, si iti recunosti pacatele. nu exista niciun om care sa nu aiba pacate. asa ne-am nascut. asta suntem noi. Dar El ne transforma. consecinta...sau mai corect, rasplata tuturor acestor fapte este o vesnicie impreuna cu El, paradisul.
nu te pocaiesti de frica sa nu te duci in iad. de fapt aia nu-i pocainta. NIMENI, niciodata nu s-a pocait (in adevaratul sens al cuvantului) de frica.
dar daca tu (generalizez) nu vrei sa fii mantuit si vrei sa ramai in continuare asa cum esti, adica pacatos, si nu vrei sa accepti cu niciun pret darul fara plata al Lui Dumnezeu, consecinta va fi iadul (nu e o amenintare, ca sa stii. happy. am renuntat la ele laughing eu doar iti explic ). exista un lucru in care, sau cu privire la care Dumnezeu este neputincios: El nu poate sa ia cu forta oamenii si sa-i bage in rai, pentru ca ne-a lasat posibilitatea de A ALEGE.
stii ce cred eu? cred ca majoritatea (probabil) sunteti atei din cauza religiilor. nu sunt in masura sa zic ca religia e rea sau buna, acum depinde din ce unghi privesti situatia. dar sunt sigura de un lucru: din cauza ca unele, poate chiar toate (doar poate) au facut din credinta o traditie, un obicei, o rutina, un lucru care TREBUIE (trebuie sa te duci la biserica sa te impartasesti sa te spovedesti etc. ca daca nu ajungi duci in iad-cred ca asta e frica la care te referi) unii au renuntat. imi pare rau sa dezamagesc chiar unii dintre crestini dar nu religia te duce in cer. e un lucru care nu are prea mare importanta. nu conteaza daca vorbesti sau nu cu preotul, daca te spovedesti. daca te duci sa asculti predica si n-ai inteles nimic din ea ( vorba `ceea "te duci bou si vii vaca"), sau daca te duci la biserica doar ca sa bati drumu e egal cu 0. mai bine stai acasa.
in fine, ceea ce voiam sa spun e ca religia, tocmai ea, si imi pare rau ca o sa ma iau acum de ortodocsi, dar, cred ca in mare parte cea ortodoxa, v-a bagat in cap unele prostii, care n-au nicio treaba cu ce spune Dumnezeu, si probabil de aia aveti o conceptie foarte gresita si ati renuntat din aceasta cauza pana si sa credeti in Dumnezeu.
vezi? nu sunt fanatica religioasa :-p

| RuxandraBianca a răspuns (pentru RuxandraBianca):

:-P

| Mădă0611 a răspuns:

:)) Cata ipocrizie pe aici http://25.media.tumblr.com/tumblr_m3b0jbEzjL1robvvco1_250.gif

"Adesea aud atei plangandu-se: sunt luat de prost pentru bunatatea mea.In schimb crestinul adevarat nu se gandeste la asta, ci doar la a mai face bine...si rezultatul este ca oameni iti vor fi recunoscatori."

"nu te pocaiesti de frica sa nu te duci in iad. de fapt aia nu-i pocainta. NIMENI, niciodata nu s-a pocait (in adevaratul sens al cuvantului) de frica."

| Dragotta a răspuns:

Am impresia ca trolezi