| Marvin15022 a întrebat:

De ce este Sfantul Augustin numit Sfant? Ce a dus la declararea lui ca Sfant?

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu stiu, pentru ca nu apare în Biblie.

| Mayhem666 a răspuns:

Slavit fie Agust D.

| mentholinks a răspuns:

Doar unul singur poate fi numit sfant si acela Dumnezeu, daca exista. Ce au facut crestinii este o uraciune pentru Dumnezeu si anume au acordat slava pe care o merita Domnul, oamenilor.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Scrie despre sfinti in Biblie, insa nu cu sensul de om fara pacate, ci cu sensul de om care Il urmeaza pe Isus, astfel toti cei ce fac parte din Trupul lui Isus este sfant.

| mentholinks a răspuns (pentru AC4S4):

Asta au scris Pavel si apostolii cu mintea lor umana dar Isus a spus ca unul singur este bun, Dumnezeu. Cu atat mai mult nu putem numi pe nimeni sfant.

| Mclaren12 a răspuns:

Cine stie ce criminal care a marit influenta crestinismului a mai fost si ala. Se pare ca religia crestina obisnuieste sa-i transforme in sfinti pe criminali si tradatori. Asa au facut si cu imparatul Constantin.