| anonim_4396 a întrebat:

De ce este steaua lui David pe temple hinduse care sunt mai vechi decat "data care a dat-o biblia pentru creeatia lumii"? Ce ar trebui sa insemne asta?

13 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ei pe vremea aia n-aveau ceva ca OSIM-ul sa inregistreze marci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o stea, dar nu este a lui David.
Creația lumii din Biblie este o poveste, asta știe toată lumea azi.

| SG1995 a răspuns:

Din ce știu "steaua lui David" e o figură geometrică denumită hexagramă, deci nu e specifică doar unei anume culturi, în rest e bullshit religios.

| Panamax a răspuns:

O simpla coincidenta de forme geometrice.In Biblie nu exista nicio referinta despre aceasta forma geometrica care a fost utilizata de evrei destul de tarziu.

| Irinel15123532 a răspuns:

Pentru ca nu David a inventat steaua, e pe cer. Si Mercedes o are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Hinduism simbolul Steaua lui David este denumit hexagrama sau Yantra.
Yantrele sunt diagrame mistice utilizate în meditație. Ele constau din litere și figuri geometrice, iar cel mai cunoscut cuprinde nouă triunghiuri care se împletesc, simbolizând manifestările multidimensionale ale puterii cosmice masculine / feminine cunoscute sub numele de Shiva-Shakti.

https://www.quora.com/......the-Hindus

| DuckDodgers0 a răspuns:

Ce data a dat Biblia pentru crearea lumii?!?

| anonim_4396 explică (pentru DuckDodgers0):

23 octombrie 4004 BC ora 9 am.
Acum da ma astept sa aud pe unde au mai modificat-o.

| DuckDodgers0 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde ai data asta? Nu-mi amintesc sa scrie in Biblie

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spune chiar asta in Biblie si sa nu mai vorbim de faptul ca istoria omenirii este cu mult mai veche decat se crede, dar in Biblie ne este relatat, totusi cartea sfanta a omenirii aproba cercetarile savantilor sau mai bine zis, savantii sunt de acord cu ceea ce scrie in Biblie. Bineinteles ca la o analiza atenta poate fi confirmat asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru DuckDodgers0):

Nu biblia nu zice "Exact", nici macar datile lui iisus nu le zice. Au calculat "expertii" (sa le zic asa) si a iesit data asta, si este sigur ca "lumea ar fi inceput cu vreo 6000 de ani in urma", dupa cum sunt scrise intamplarile in biblie. Am cercetat mult si multi ani, ca sa pot comenta subiectul.

Răspuns utilizator avertizat
| DuckDodgers0 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai cerceteaza!