| CravataAlbastra a întrebat:

De ce evreii sunt discriminați de catre unele popoare?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Omul inteligent mereu va fi urat de multi,pentru ca inteligenti sunt putini, prosti sunt multi, stiu sa se descurce, intelegi, ala din un euro face 10 euro simplu isi foloseste mintea,uni spun ca pacalesc lumea =ei nu pacalesc,daca vrei imprumut de la ei platesti apoi,nu toti sunt la fel,sunt si evrei saraci,nu toti sunt bogati, uni, aia care au murit in holocaust multi erau saraci, cei bogati au fugit in israel pe banii, mereu cel sarac o pateste

| mentholinks a răspuns:

Sunt bogati, au afaceri. Invidia e mare.

| Mclaren12 a răspuns (pentru mentholinks):

Au ajuns bogati in mare parte pe spatele acelor popoare. Si nu este vorba de nicio invidie, evreii au trecut prin o gramada de expulzari de-a lungul istoriei lor. Crezi ca asta era degeaba? In spate erau niste motive bine intemeiate pentru asta, ca altfel zeci de state n-aveau niciun motiv sa expulzeze comunitati intregi de evrei in masa.

| mentholinks a răspuns (pentru Mclaren12):

Si care erau acele motive intemeiate?

| Mclaren12 a răspuns (pentru mentholinks):

Habar n-am, media nu prea vrea lumea sa stie lucrul asta, ca altfel ar avea loc si mai multe deportari. Ideea principala este ca in spatele acestor actiuni trebuie sa fi existat niste motive solide, ca altfel nu prea se explica. Un conspirationist paranoic o sa zica ca de fapt statele alea erau rasiste sau antisemite, ceea ce nu prea se explica pentru ca evreii au trait in tarile respective pana sa fie deportati. Am auzit de exemplu in imperiul Roman, era o familie de evrei care a deschis un "depozit" in care oamenii isi puteau depozita in siguranta aurul. Cu trecerea timpului, evreii aia au inceput sa emita chitante/hartii in schimbul acelor cantitati de aur iar chitantele alea au ajuns in circulatie in locul aurului. Oamenii cica i-au spanzurat dupa ce nu si-au mai vazut aurul inapoi.
Sau ce s-a intamplat in Germania pre-nazista, evreii au adus statul in pragul colapsului si a saraciei generale iar Hitler cand a venit la putere a dat afara toti evreii din pozitiile de conducere. Tin minte imagini cu trenuri pline de evrei care urmau sa ajunga in Israel.

| mentholinks a răspuns (pentru Mclaren12):

Posibil dar un om de rand nu are alt motiv decat invidia ca sa-i desconsidere pe evrei.

| Mclaren12 a răspuns (pentru mentholinks):

Depinde. Daca ai motive intemeiate poti sa desconsideri pe oricine. De exemplu, PSD este desconsiderat de romani pentru ca a impins saracia peste populatie, a marit taxele si asa mai departe. Deci in spatele acestei ure pentru reprezentantii PSD exista niste motive intemeiate care nu tin nicidecum de invidie. Asa este si cu unii evrei. Poti sa-i desconsideri daca ai niste motive intemeiate. De exemplu, oamenii care sunt constienti de ce au facut evreii comunisti in Rusia au toate motivele sa-i desconsidere si probabil vor pune aceasta eticheta de comunist criminal pe oricine le promoveaza ideologia. Invidia apare de exemplu cand il desconsideri pe vecinul evreu de peste drum ca uite ce casa si masina are el. Asta nu-i chiar un motiv intemeiat. Daca ai avea evidente solide de exemplu ca evreul ala (sau oricine altcineva) a delapidat bani ca sa-si construiasca casa aia, atunci nu mai este vorba de invidie.
Multi oameni ii desconsidera pe unii evrei pentru ca se folosesc de puterea pe care o au ca sa faca rau altor oameni, cum a facut Merkel lasand atatia imigranti sa intre si sa faca prapad in Germania. De ce fac asta? Pentru ca asta-i "misiunea" lor. Citeste Procoalele Inteleptilor Sionului sau cauta versete din talmudul evreiesc ca sa intelegi la ce ma refer.
Un exemplu de verset este asta:

Un evreu are voie să facă tot ceea ce poate cu o ne-evreică. Acesta are voie să o trateze cum ar trata o bucată de carne.

– Hadarine, 20, B; Schulchan Aruch, Choszen Hamiszpat 348

Sunt o gramada de lucruri care avut si au loc iar lumea nu este deloc constienta de ele. Ignorantii care dupa ce ca sunt in totala necunostiinta de cauza mai au si "inteligenta" sa le numeasca conspiratii.

| RAY a răspuns (pentru Mclaren12):

Si cu o evraica are voie, misogismul masculin este peste tot in lume, si acolo exista miscari feminime

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mclaren12):

Simplu:BANI evreii faceau concurenta PAPEI, prin afacerile lor Vaticanul avea de pierdut.Asa ca a incercat sa scape de ei.
In acelasi masura cum i-a declarat heretici pe Cavalerii Templieri pe simplul motiv ca s-au imbogatit in defavoarea Papei.
Iar daca va referiti la istoria antica: Evreii nu aveau o tara, erau o minoritate revolutionara care desigur nu a fost pe placul statelor unde se aflau
In perdioada Romana iar Evreii erau in calea expansiunii Imperiului
In secolele de dinaintea ww2, evreismul (care nu prea mare legatura cu evreii originali din Israel) s-a integrat in societatiile europene, in inalta societate asta a provocat invidie.
+ era motiv de propaganda Daca Hitler nu gasea un vinovat pentru necazurile germaniei nu ajungea la putere.

| oprescudorin11 a răspuns:

Pentru ca, fiind 'poporul ales', priceputi in comert din vechime, foarte bogati, au abuzat, ca si acum de restul lumii. Aproape secular! Au abuzat de egipteni (in epoca faraonilor), de Spanioli (in vremea lui Torkemada

| oprescudorin11 a răspuns:

In Shakespeare vei gasi raspunsul cel mai elegant!
Citeste NEGUTATORUL DIN VENETIA! de Will Shakespeare!

| Octavian199 a răspuns:

Simplu, pentru ca au fost destepti, mai destepti decat crestinii.Crestinii luau cu, camata de la ei.

| Mircea08 a răspuns:

Pentru acelasi motiv pentru care si romanii sunt discriminati in Europa. Nu exista un motiv, exista interese economice, si de cand e lumea totul a fost cladit pe aceste interese economice.
Iisus a venit cu o alta varianta si anume ca sa cladim totul pe iubire, dar aceasta varianta este acceptata de foarte putina lume

| CravataAlbastra explică (pentru Mircea08):

Putem compara oarecum evreii cu țiganii?