| Sixx_Klaw_1997 a întrebat:

De ce există atât de multe religii?
Toate religiile conduc înspre Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este una singura.

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu. Conform Bibliei exista o singura religie adevărată. Efeseni 4:5, Matei7:13,14

| 4b a răspuns:

''atat de multe religii'' si un singur adevar religios...
Biblia afirmă că există „un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez".

| RAY a răspuns:

Pentru ca biblia poate fi interpretata in multe feluri ca faza cu vinul in timp ce un catloic spune ca iisus a facut vin un penticostal spune ca a facut must deci in biblie scrie clar ca era vin, vezi tu traducerea bibliei e in functie de cine o vrea cum vrea, mi-a spus un evreu ca si tora a lui difera mult cand citeste in engleza fata de ebraica plus ca e si metaforica, iisus nu a facut nici o religie, trebuie sa fi om bun indiferent de credinta nu sa faci bine asteptand o rasplata ma intelegi?

| Stell99 a răspuns:

Religiile au la baza forme de viata extrem de avansate in materie de tehnologie care au vizitat planeta noastra si au fost zeificate sau demonizate de oameni de-a lungul timpului din cauza ca oamenii erau incapabili sa inteleaga ca exista si alte fiinte in afara de ei care au evoluat pe alta planeta si cel mai probabil in alt sistem solar.