| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atâta suferința in lumea asta?
Oare exista vreun răspuns logic și chiar adevărat pentru întrebarea asta ce iese din sufletele fiecărui om la un moment dat în viața(sau poate chiar de mai multe ori)

Suferința e peste tot,a fost mereu,de ce?
Chiar nu se putea altfel?
Există oameni care nu își doresc cel mai mult decât sănătate,mă includ și pe mine și totusi nu o obțin, de ce?
Sănătatea ți-o pierzi cel mai repede și o câștigi cel mai greu.dar totuși..de ce e prea multa suferința in lumea asta? Prea multa. poate necrezut de multa..Frumusețea vieții e umbrită de existenta suferinței...un dar oferit dar care se poate deteriora rapid.
De ce?
Peste tot vezi suferința și probleme, moarte și prea puțina bucurie care bucuria e efemeră.
Chiar nu se putea altfel? Chiar nu se poate altfel?
Viața e construita cam trist..sa nu zic prost.
Repet, frumusețea vieții e umbrită des de suferința.
De ce?

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Frumusețea vieții e umbrită de existenta suferinței"... Nu e chiar asa. Dimpotrivă. Eu as zice ca adevarata frumusete a vietii o descoperi cand o privesti prin prisma suferintei, cand faci din ea aliatul tau pentru a iti trai viata la un nivel nebănuit inainte de a o cunoaste.
Stiu ce zic, de la 27 de ani am avut de suferit, la 29 am stat doua săptămîni la limita sinuciderii din cauza durerilor, acum, la mai bine de 20 de ani de atunci, inca am probleme, dar, si exista un mare "dar" aici, niciodata inainte nu am reusit sa fac cu viata mea ce am facut de cand am inceput sa sufăr. Viata mea a fost limitată enorm de mult, totusi, am reusit sa fac lucruri care, daca duceam o viata normala, nu reușeam sa le fac. As putea spune, cu mina pe inima, ca cea mai buna, cea mai frumoasa perioada din viata mea a fost cea in care am suferit, nu cea in care am fost "bine"., Dar, desigur, conteaza enorm modul in care te raportezi la suferinta cand ea apare, ea te poate ridica, dar te poate si dobori.

| fllu07 a răspuns:

Raspunsul Bibliei este simplu:
Cu mult timp în urmă un înger care a devenit rebel a contestat nu puterea, ci dreptul lui Dumnezeu de a guverna. Dacă Dumnezeu îl distrugea pe loc, era un raspuns la acuzatiile false pe care cel care a devenit Diavolul le-a lansat, dar nu era răspunsul cel mai bun, pentru că erau milioane de alti îngeri de față, care inevitabil se întrebau: dar dacă avea dreptate? Dar dacă el guverna mai bine? Astfel cel mai bun răspuns a fost acela de a lăsa o perioadă de timp, suficient de lungă, ca sa se vadă cine are dreptate, si cine minte. Iar în prezent suferim din cauza conducerii nedrepte a diavolului, care este conducătorul lumii. Acest lucru a fost confirmat si de Isus Cristos. Evanghelia după Ioan 12:31 Sunt cuvintele lui Isus. Mai mult si în 1Ioan 5:19 citim același lucru. Dar veste bună este că trăim în ultimele zile ale sistemului lui Satan, iar eliberarea oamenilor se apropie.

| ShaOfHatred a răspuns:

Atâta timp cât o să existe oameni, o să existe și suferință.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi fost orb ai fi fost mult mai fericit ca acum.
Încearcă să trăiești o zi fara lumina.