| beckytommy18 a întrebat:

De ce exista atatea religii?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Din cauza ca multi nu se lasa invatati de Dumnezeu, ci tin cont de vrerea lui Satan care induce omul in eroare, si in acest caz, se foloseste de multele religii, face parte din masinatia lui, pentru ca omul sa bajbaie, sa nu mai stie incotro sa mearga. Are succes. Dar omul cu inima sincera are posibilitatea, azi, mai mult ca oricand, sa afle adevarul despre Dumnezeu si scopul Sau, studiind Biblia pentru a o intelege.

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Esti constienta ca in prezent exista religii mult mai vechi decat crestinismul?
Sau dupa ce si-a varat Satana coada iar oamenii au inventat atatea religii aberante Dumnezeu s-a ofticat si a inceput sa scrie carti si sa-si trimita baiatul pe Pamant sa le zica oamenilor in ce sa creada?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru M25M):

Desigur, sunt religii mai vechi decat crestinismul, dar toate sunt un tot, un fals. Cresinismului ii vine denumirea dupa Cristos, credinta in el, insa si musulmanii de ex. sunt crestini, spun ei, dar nu cred in Cristos, si ortodocsi sunt crestini zic, dar nu cred in Cristos. Atunci cum este cu credinta? Cand nu esti nici pe departe fidel aceluia in care spui ca, crezi, doar cu gura, cu fapta si cunostinta, nu.

| M25M a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Toate celelalte religii sunt false a ta e adevarata...ok. Felicitari ca te-ai nascut in zona geografica unde este raspandita religia corecta.

| robby212 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Fiecare padure isi are uscaturile ei.Dar nu poti spune ca ortodocsii nu cred in Hristos.Asta e esenta ortodoxismului (in fine, a crestinsmului). Hristos e esenta noastra.El e Calea, Adevarul si Viata.Tu spui ca nici macar adevarata credinta nu crede in Hristos.Cum vine asta?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru robby212):

Nu, ai citit bine, eu nu am spus ca adevaratii crestini nu cred in Cristos, ci, cei ce spun ca sunt crestini (Se bat cu caramida in piept, isi poarta cruci, de unjumatate de metru ca sa-si arate credinciosia, pe cand colo ei nici cu o virgula nu se dovedesc crestini, arata public ca, sunt sustinatorii calor ce l-au ucis pe Cristos ) Nu? Pai daca ar crede, trebuie sa calce pe urmele lui <. Nu? Isus a spus, :-,, Cine crede in mine, isi ia crucea si ma urmeaza " < NU? Daca asa a spus asa trebuie sa faca cei ce vor sa faca vointa lui Dumnezeu, sau gandeste-te cate din cele 10 porunci, sau cele doua date de Isus, se practica in biserica ta? Sau in comunitatea in care traiesti, cine face ceea ce a spus Isus se vede.

17 răspunsuri:
| M?d?0611 a răspuns:

Din disperare. devil Oamenii sunt disperati sa traiasca, sa traiasca bine, sa se creada superiori, sa creada ca au un rost, iar cum nu exista zei, la un moment dat oamenii o sa observe, si o sa schimbe fie anumite parti din religia deja existenta (secte), fie zeul, adica o sa creeze o noua religie. Nevoi noi, religii noi, pam pam.

| milan9 a răspuns:

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o singură cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, DOAR O SINGURĂ CALE.

Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 42000 de versiuni...

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este UNA SINGURA.

| sublime89 a răspuns:

Exista atatea religii pentru ca exista multe popoare raspandite in intreaga lume. Au trait intr-o relativa izolare unii fata de ceilalti, si astfel au putut fiecare sa-si inventeze propriile superstitii care treptat au evoluat in diversele religii pe care le vedem azi.

| oprescudorin11 a răspuns:

Deoarece din vechime au existat o gramada de populatii pe globul pamantesc, care nu comunicau intre ele.

| M25M a răspuns:

Ai prima varianta :
Incapacitatea oamenilor de a explica fenomenele ce le depasea intelegerea a cauzat crearea zeitatilor. De aici multitudinea de zeitati si de atribute ale acestora, impreuna cu aparitia si dezvoltarea mai mutlor religii.
Ori varianta ailalta:
Pentru ca Diavol si pentru "ca coada"

| PedoBarbie a răspuns:

Pentru a exista şi mai mulţi fanatici religioşi.

| Deaad a răspuns:

Ca sa ma enerveze pe mine.

| ToaderAndrei a răspuns (pentru Deaad):

Ai fost vreodata cu colindul?!

| ClauditaSmile a răspuns:

Pentru ca exista foarte multi oameni cu pareri ideii diferite.
Pentru ca dealungul timpului cand oamenii nu prea aveau cum sa ia legatura cu altii de la distante foarte mari si-au format propiile lor religii.

| eternitate15 a răspuns:

Religia nu il mantuieste pe om...degeaba esti religios daca nu il urmezi cu adevarat pe Dumnezeu... Religia poate fi definită ca fiind "credinţa în Dumnezeu sau dumnezei la care să te închini, de obicei exprimată prin efectuarea unor ritualuri" sau "orice sistem de credinţă, închinare, etc., adesea care implică un cod de etică". Peste 90% din populaţia lumii aderă la o anumită formă de religie. Problema este că există atât de multe religii diferite.

| MVRARIVM a răspuns:

Pentru ca, cate bordeie, atatea "obiceie"(ca sa rimeze maxim).

| ToaderAndrei a răspuns:

Pentru ca din Noul Testament si pentru ca Martin Lutherwinking